Polskie Radio Dzieciom

"Jak zostać reporterem". Nagrywamy materiał plenerowy

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2022 11:50
W najnowszej audycji pod tytułem "Jak zostać reporterem" możecie posłuchać materiału plenerowego nagrywanego podczas spaceru w podwarszawskich Łomiankach. Co słychać w lasku nieopodal drogi, którą często jeżdżą samochody? Jak nagrać czysty dźwięk samego lasu? 
Kiedy nagrywamy kroki, kierujemy mikrofon w stronę ziemi i staramy się, by nic innego nie szeleściło.
Kiedy nagrywamy kroki, kierujemy mikrofon w stronę ziemi i staramy się, by nic innego nie szeleściło.Foto: Andy Crowther/Pixabay

Kiedy nagrywamy kroki, kierujemy mikrofon w stronę ziemi i staramy się, by nic innego, jak na przykład nasze ubranie,  nie szeleściło. Autorka audycji, reporterka PRD, poleca wszystkim przyszłym reporterom nagrywanie kroków w parach. 

By nagrać szum wiatru, najlepiej zbliżyć rejestrator do drzewa pełnego listków. Dźwięk liści szeleszczących  na wietrze to zdecydowanie bardziej emisyjny dźwięk niż wiatr wiejący prosto do naszego mikrofonu.

Jeśli chcemy, żeby dźwięk był emisyjny, czyli nadający się do zaprezentowania go słuchaczom w radiu, musi być czysty i wyraźny. Chcąc coś nagrać, starajmy się jak najbardziej zbliżyć mikrofon do źródła dźwięku. 

Audycja: Jak zostać reporterem?

Autor: Julia Rozbiecka
Data emisji: 17.05.2022
Godzina emisji: 15.30.

Audycja Jak zostać reporterem w Polskim Radiu Dzieciom w każdy wtorek od 15.30 - 15.35.

"Jak zostać reporterem" to cykl krótkich instruktaży o zawodzie i pracy reportera radiowego. W audycji mówimy o tym jak nagrywać i montować własne wywiady i reportaże. 

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

Zobacz także
Czytaj także

Pytamy o przeszłość. Co interesuje młodego reportera?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2021 08:00
W kąciku reporterskim nierzadko oddajemy głos młodym reporterom, którzy samodzielnie przeprowadzają wywiady. Tym razem Mateusz Szeląg odwiedził skansen Słowian i Wikingów na wyspie Ostrów, gdzie porozmawiał z innymi na temat życia w czasach średniowiecznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak zostać reporterem". Kluczem jest zadawanie pytań

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2022 13:39
Pytania dzielą się na otwarte, czyli takie, które sprawiają, że rozmówca może opowiedzieć, co mu się podoba, co myśli i czuje oraz zamknięte, czyli takie, na które odpowiedź jest prosta: tak lub nie. Niektóre zamknięte pytania można wykorzystać jako takie, które prowadzą do pytań otwartych. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jak zostać reporterem". W poszukiwaniu ptasiego śpiewu

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2022 14:11
Dzieci w parku zostały poproszone o nagranie dźwięku wróbli. Podczas pracy okazało się, że skore do wydawania odgłosów były inne ptaki, a same wróble początkowo nie chciały współpracować. Czy młodym reporterom udało się nagrać ćwierkanie wróbelków?
rozwiń zwiń