Polskie Radio Dzieciom

Niezwykły świat literatury dziecięcej z Grzegorzem Kasdepke

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2022 10:00
Audycja Gwiazdozbiór pełna jest ciekawostek i informacji ze świata filmu i muzyki. Gwiazdą tygodnia jest Grzegorz Kasdepke, wraz z którym przenieśliśmy się do niezwykłego świata dziecięcej literatury. Czy Kasdepke od zawsze lubił czytać książki? Co wydarzyło się podczas jednego ze spotkań autorskich, którego był gościem? Jaką drogę musi przejść tekst zanim stanie się książką? Gość Gwiazdozbioru opowiedział również, jak wyglądała ceremonia pasowania go na Kawalera Orderu Uśmiechu i skąd czerpie pomysły na przygody swoich bohaterów literackich.
Grzegorz Kasdepke gościem w audycji Polskiego Radia Dzieciom
Grzegorz Kasdepke gościem w audycji Polskiego Radia DzieciomFoto: Wojciech Kusiński/PR

Grzegorz Kasdepke bardzo szybko zrozumiał, że pisanie jest tym, co chce robić w życiu. Ne dotarł jednak do tego wniosku natychmiast. Jako dziecko za czytaniem nie przepadał. W szkole podstawowej zamiast po książkę, zdecydowanie chętniej sięgał po piłkę. - Pierwszą książkę z własnej woli przeczytałem w wieku lat ośmiu, a może nawet dziewięciu – wyznał w Gwiazdozbiorze – Pierwszą książką, którą przeczytałem z przyjemnością był album komiksowy. Okazało się, że komiksy nauczyły mnie sprawniej składać słowa, ciekawiło mnie, co jest na następnej kartce, a samo obcowanie z książką okazało się przyjemne.  

Posłuchaj
59:30 2022_10_09 15_00_07_RadioDzieciom_Gwiazdozbior.mp3 Gwiazdozbiór 9 października godz. 15:00

Po albumach książkowych przyszedł czas na książki z obrazkami a zaraz potem na książki, w których znaczną część stanowi tekst. Klasyki literatury dziecięcej Grzegorz Kasdepke poznał dopiero będąc młodym tatą. Z czasem jego syn poprosił, by napisał książkę dla niego i od tego wszystko się zaczęło. Grzegorz Kasdepke tłumaczy, że czytanie traktuje jako przyjemność, ale ma świadomość, że jest to jednocześnie obowiązek każdego pisarza. Pisanie zaś traktuje jako pracę – stara się pisać systematycznie, a książki powstają w jego domu.  

Grzegorz Kasdepke gościem "Gwiazdozbioru" w Polskim Radiu Dzieciom Grzegorz Kasdepke gościem "Gwiazdozbioru" w Polskim Radiu Dzieciom

Grzegorz Kasdepke gościem w audycji Polskiego Radia Dzieciom Grzegorz Kasdepke gościem w audycji Polskiego Radia Dzieciom

Więcej o procesie twórczym i o tym, co wychodzi spod pióra Grzegorza Kasdepke w Gwiazdozbiorze na antenie Polskiego Radia Dzieciom. Zapraszamy do wysłuchania załączonej audycji.

Audycja: Gwiazdozbiór
Prowadzi: Marta Powałowska
Gość: Grzegorz Kasdepke
Data emisji: 9.10.2022
Godzina emisji: 15:00

Czytaj dalej:

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje ponad 130 premierowych audycji, w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne - chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych i na bezpłatnej platformie podcasty.polskieradio.pl. 

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali! 
Zobacz spot PR Dzieciom:

kor

Zobacz także
Czytaj także

W "Gwiazdozbiorze" o Tour de Pologne Junior opowiedział Oliwier Bojnarowicz

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2022 23:06
Tegoroczną edycję wyścigu Tour de Pologne Junior zwyciężył Oliwier Bojnarowicz – młody kolarz, dla którego ta wygrana jest jednym z jego większych osiągnięć. Jak wyglądały jego przygotowania do tego wyścigu i co motywuje go do pracy nad kondycją? O tym usłyszeć można w audycji "Gwiazdozbiór" w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Finaliści programu "Szansa na sukces. Eurowizja Junior 2022" w "Gwiazdozbiorze" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 16:00
Aktualnie wszyscy w Polsce żyją tegoroczną edycją Eurowizji Junior. 25 września poznamy nazwisko polskiego reprezentanta na tegoroczną Eurowizję dla dzieci. Tym razem w naszym Gwiazdozbiorze rozmawiamy z czterema młodymi gwiazdami, czyli tegorocznymi finalistami Szansy na sukces Eurowizji Junior 2022. O tym, kto z Polski pojedzie do Armenii na konkurs, zadecydują zarówno jurorzy, jak i publiczność przed telewizorami. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Poznaj Laurę Bączkiewicz - polską reprezentantkę na Eurowizji Junior 2022

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2022 08:00
25 września po godzinie 15:00 w studiu nr 5 rozegrał się wielki finał "Szansy na Sukces. Eurowizja Junior 2022". O miano reprezentanta Polski podczas Eurowizji dla dzieci ubiegali się Natalia Smaś, Aleksander Maląg, Ida Wargskog i Laura Bączkiewicz. Każdy z finalistów wykonał piosenkę związaną z tematem odcinka, w którym wcześniej występował. Po przeliczeniu głosów do ścisłego finału trafili Laura Bączkiewicz oraz Aleksander Maląg. Decyzją jurorów i telewidzów polską reprezentantką podczas Konkursu Piosenki Eurowizji Junior została Laura Bączkiewicz.
rozwiń zwiń