Polskie Radio Dzieciom

Kinowe podsumowanie roku szkolnego 2022/2023

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2023 15:00
Czas na kinowe podsumowanie roku szkolnego 2022/23. W Gwiazdozbiorze na antenie Polskiego Radia Dzieciom słuchamy zwiastunów i przypomnimy sobie wytypowane przez Was filmy, które trafiły na listy Waszych ulubionych. Poniżej znajdziecie filmy, które najbardziej przypadły Wam do gustu. 
Kinowe podsumowanie roku szkolnego 20222023 tematem audycji PRD.
Kinowe podsumowanie roku szkolnego 2022/2023 tematem audycji PRD.Foto: Shutterstock/Mr.Music

Wrzesień: "Orlęta. Grodno '39", "King: Mój przyjaciel Lew", "Guliwer", "Miś Bamse na wulkanie", "Tedi i szmaragdowa tablica" oraz "Mia i ja. Film". 

"Tedi i szmaragdowa tablica" to hiszpański film animowany o przygodach archeologa o imieniu Tedi.

Jest kontynuacją filmów "Tedi i poszukiwacze zaginionego miasta" oraz "Tedi i mapa skarbów". Tytułowy bohater, który nie jest akceptowany przez kolegów archeologów odbywa kolejną niesamowitą podróż z historią w tle. Kiedy niechcący niszczy egipski sarkofag, ściąga na siebie i swoich przyjaciół klątwę szmaragdowej tablicy. By ją odwrócić, musi przemierzyć pół świata. 

Posłuchaj
59:31 2023_06_11 15_00_27_RadioDzieciom_Gwiazdozbior.mp3 Kinowe podsumowanie roku szkolnego 2022/2023 Gwiazdozbiór 11 czerwca godz. 15:00

 

Październik: "Serce dębu", "Mama Mu wraca do domu", "Kopciuszek i kamień życia", "Vinski i pył niewidzialności".  

"Vinski i pył niewidzialności" to fiński film familijny. Tytułowy bohater, nieśmiały dziesięciolatek spotyka na swojej drodze tajemniczego aptekarza, od którego otrzymuje pył niewidzialności, co całkowicie zmienia jego życie. Najpierw wykorzystuje magiczny proszek do płatania najróżniejszych figli, jednak z czasem uczy się, że bycie bohaterem wymaga mądrości i umiejętności pozostawania w cieniu. Niestety wkrótce banda oszustów rozszyfrowuje tajemnicę niewidzialności Vinskiego i zaczyna interesować się jego pyłem.

Listopad: "Nel i tajemnica kurokota", "Bella i Sebastian: Nowe Pokolenie", "Przytul mnie. Poszukiwacze miodu", "Dziwny świat".

"Dziwny świat" to amerykański film animowany Disneya opowiadający o legendarnej rodzinie odkrywców o nazwisku Klan, która trafia do niezbadanej zdradzieckiej krainy wraz z dziwną paczką, do której należą psotna klucha, trójnogi pies i liczne wygłodniałe stworzenia. To wszystko rodzi oczywiście mnóstwo czasami groźnych, czasami śmiesznych przygód.  

Grudzień: "Wielki zielony krokodyl domowy", "Kierunek: Księżyc!", "Uwolnić Poly", "Świąteczna niespodzianka", "Wielka ucieczka", "Mecz o wszystko".

"Kierunek: Księżyc!" to niemiecko-austriacka produkcja o przygodach pewnego rodzeństwa. Wszystko zaczyna się pewnej nocy, kiedy Piotrek, starszy brat odkrywa, że jego młodsza siostra zniknęła. Gdy Ania próbowała pomóc w spełnieniu magicznej przepowiedni gadającemu robaczkowi, została porwana przez zły Lunos. Piotrek, żeby uratować siostrę, musi udać się za nią na księżyc. Zanim odnajdzie Anię, czeka go wiele przygód w kosmosie.  

Styczeń: "Kot w butach: Ostatnie życzenie", "Yuku i magiczny kwiat", "Świat Bustera", "Mumie", "Zadziwiający kot Maurycy", "Pimi z Krainy Tygrysów". 

To właśnie "Kot w butach: Ostatnie życzenie" otwierał kinowe premiery na ten rok. Jest to amerykański film animowany będący kontynuacją filmu z 2011 roku. Tym razem nasz tytułowy bohater uświadamia sobie, że pozostało mu już tylko jedno życie. Chce uzyskać utracone życia, a to prowadzi go do Czarnego Lasu, ponieważ tam musi odszukać mityczną Gwiazdę, która spełnia życzenia. 

"Mumie" to hiszpański film animowany o przygodach mumii. Historia rozpoczyna się w Egipcie, gdzie znajduje się prastare podziemne miasto mumii. To właśnie tam zgodnie z królewskim rozkazem księżniczka Nefer musi wyjść za mąż za Tuta, ale żadne z tych dwojga nie ma na to ochoty. W tym samym czasie na powierzchni ziemi pewien lord przeprowadza ekspedycję archeologiczną, w trakcie której znajduje egipski grobowiec. Natrafia m. in. na pierścień ślubny, który Tut musi przynieść na swój ślub. Kiedy ten przekonuje się, że pierścień został skradziony, nie ma innego wyjścia, musi przedostać się do świata ludzi i odnaleźć swoją własność. Towarzyszy mu Nefer, która korzysta z okazji, żeby uciec przed małżeństwem i podążać za marzeniami.  

Luty: "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona", "Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka", "Super Futrzak ratuje świat".

W szwedzkim przygodowym filmie familijnym pt. "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai. Tajemnica Skorpiona" zagadka goni zagadkę. W miasteczku zaczynają ginąć różne rzeczy, m. in. ze sklepu z biżuterią ginie żywy skorpion. Maja i Lasse mają kilku podejrzanych, nie wykluczają nawet, że winny może być ksiądz. W końcu to na kościelnej wierzy znajdują oni bowiem poszlaki. W śledztwie pomagają im policjant i emerytowana złodziejka, która mieszka w domu spokojnej starości.  

Marzec: "Szczęście Mikołajka", "Wróżka Zębuszka", "Szkoła magicznych zwierząt", "Co w trawie gra". 

Francusko-luksemburski film familijny pt. "Szczęście Mikołajka" opowiada o perypetiach młodego chłopca o imieniu Mikołajek, który do perfekcji opanował niełatwą sztukę doprowadzania dorosłych do szaleństwa. Jest to jednak chłopiec, który swoją radością i śmiechem wzbudza ogromną sympatię. Nie można mu odmówić także ciekawości, która doprowadza do wielu przygód. To właśnie ona każe mu zakraść się do pracowni swoich twórców, którzy opowiedzą mu o tym, jak pewnego dnia go wymyślili.

Kwiecień: - Maj: "Ryś. Król puszczy". "Ernest i Celestyna: Misja Muzyka", "Super Mario Bros. Film", "Mała Syrenka", "Wróżka Różka".

Historia "Małej Syrenki" opowiada o pięknej i młodej syrenie, która zakochuje się w człowieku, w związku z czym podpisuje umowę z morską wiedźmą, która za jej piękny głos ofiarowuje syrenie nogi. Ta ma wówczas trzy dni, by książę obdarował ją pocałunkiem prawdziwej miłości, w przeciwnym razie syrenka stanie się własnością morskiej wiedźmy.  

Czerwiec: "Najlepsze urodziny Królika Karola", "Rysiek superwróbel", "Miss Kraken. Ruby Gillman" – ocenę tych filmów zostawiamy sobie na wrzesień.

Jeśli chcecie posłuchać zwiastunów oraz muzyki z wyżej wymienionych filmów, zapraszamy do wysłuchania załączonego zapisu audycji!

Audycja: Gwiazdozbiór

Prowadzi: Marta Powałowska

Data emisji: 11.06.2023

Godzina emisji: 15:00

Zobacz także
Czytaj także

Wiktoria Nakielska zwyciężczyni "You Can Dance. Nowa generacja" o drodze do sukcesu

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2023 12:07
24 marca miał miejsce wielki finał "You Can Dance. Nowa generacja". Była to druga odsłona programu skierowanego do młodych tancerzy. Nie dziwi więc, że gwiazdą tygodnia została tegoroczna zwyciężczyni programu, Wiktoria Nakielska. Młoda tancerka ma 13 lat, a tańcem zajmuje się już od dziesięciu, z małą przerwą na gimnastykę artystyczną i akrobatykę. Jaka była jej droga do wielkiej wygranej? Zapraszamy do lektury!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Feliks Matecki gościem "Gwiazdozbioru" w PR Dzieciom

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2023 15:00
W Gwiazdozbiorze rozsiadamy się w fotelu kinowym i przyglądamy się ostatnim premierom. Gwiazdą tygodnia jest młody i zdolny aktor, który przed kamerą występuje od siódmego roku życia. Gra zarówno w filmach, jak i serialach, ale przez skromność nie chce jeszcze nazywać się aktorem. W zeszłym roku miała miejsce głośna premiera filmu "Orlęta. Grodno ’39”, w którym zagrał główną rolę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gala finałowa III edycji Polonijnego Turnieju Edukacyjnej Gry Planszowej "Miś Wojtek"

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2023 10:13
W "Gwiazdozbiorze" przenieśliśmy się na Galę finałową III edycji Polonijnego Turnieju Edukacyjnej Gry Planszowej "Miś Wojtek". Turniej ten organizowany jest przez Instytut Pamięci Narodowej z myślą o uczniach szkół polonijnych z całego świata m.in. z Australii, USA, Kanady, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii, Włoch i Islandii. Do finałowych rozgrywek zakwalifikowało się 40 dwuosobowych drużyn, które zmierzyły się ze sobą w dn. 15-18 maja 2023 r. w
Audycja: Gwiazdozbiór

Prowadzi: Marta Powałowska
Data emisji: 21.05.2023
Godzina emisji: 15:00

Instytut Pamięci Narodowej po raz trzeci organizuje Polonijny Turniej Edukacyjnej Gry Planszowej "Miś Wojtek", skierowany do uczniów szkół polonijnych z całego świata.

Celem projektu jest upowszechnianie polskiej historii – zapoznanie uczniów z historią deportacji ludności polskiej na Wschodzie oraz polskiego wysiłku wojskowego w II Korpusie Polskim, a także z zasadami rywalizacji w duchu fair play oraz integracja środowisk polonijnych. Dzięki Turniejowi wiedza o Niedźwiedziu Wojtku i losie żołnierzy gen. Andersa dociera do polskich uczniów na całym świecie, służąc zachowaniu polskiej tożsamości w kolejnych pokoleniach rodaków mieszkających za granicą. 

Finałowe rozgrywki Turnieju odbyły się w dn. 15-18 maja 2023 r. w Przystanku Historia Centrum Edukacyjnym IPN im. Janusza Kurtyki na ul. Marszałkowskiej 21/25 w Warszawie. Weźmie w nich udział 40 dwuosobowych drużyn ze szkół polonijnych z całego świata, m.in. z Australii, USA, Kanady, Kazachstanu, Wielkiej Brytanii, Włoch i Islandii.

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje kilkadziesiąt premierowych audycji w tym m.in. audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci. Dziennikarze Polskiego Radia Dzieciom za pośrednictwem mediów społecznościowych angażują słuchaczy do aktywnego udziału w audycjach oraz zachęcają do wspólnej zabawy w licznych konkursach i zagadkach udostępnianych w formie kolorowych grafik.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych

rozwiń zwiń