X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

Dzieje dwóch rodzin: Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy

12.01.2016 14:00
Kazimierz Orłoś przedstawia historie rodów, z których pochodzili jego rodzice.
Fragment okładki książki Kazimierza Orłosia Dzieje dwóch rodzin: Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy
Fragment okładki książki Kazimierza Orłosia "Dzieje dwóch rodzin: Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy"Foto: Wydawnictwo Literackie/mat. prasowe
Posłuchaj
12'10 Kazimierz Orłoś "Dzieje dwóch rodzin", czyta Andrzej Mastalerz – odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
12'23 Kazimierz Orłoś "Dzieje dwóch rodzin", czyta Andrzej Mastalerz – odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
12'08 Kazimierz Orłoś "Dzieje dwóch rodzin", czyta Andrzej Mastalerz – odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
11'45 Kazimierz Orłoś "Dzieje dwóch rodzin", czyta Andrzej Mastalerz – odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'34 Kazimierz Orłoś "Dzieje dwóch rodzin", czyta Andrzej Mastalerz – odc. 5 (To się czyta/Dwójka)
więcej
Audio

"To książka dla tych, których interesuje historia naszego kraju – napisał Kazimierz Orłoś. – "Losy moich dwóch rodzin - matki z Wileńszczyzny i ojca z Podola - wiążą się ściśle z dziejami oporu wobec zaborców i wybijania się na niepodległość w pierwszym ćwierćwieczu XX wieku. Jest to również, jak sądzę, fragment losów powstającej w XIX wieku inteligencji polskiej".

Fragmenty książki "Dzieje dwóch rodzin: Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy" czyta Andrzej Mastalerz.

mc/gs/bch/mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orłoś za Mackiewiczem: tylko prawda jest ciekawa

02.12.2013 15:30
W swojej obronie literatury realistycznej Kazimierz Orłoś powołał się nie tylko na wuja Józefa Mackiewicza, lecz także na Isaaca Singera. A pretekst wizyty pisarza w Dwójce wydawał się niewinny - premiera zbioru "Historia leśnych kochanków i inne opowiadania".
Kazimierz Orłoś, Warszawa 2012
Kazimierz Orłoś, Warszawa 2012 Foto: PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
26'08 Orłoś za Mackiewiczem: tylko prawda jest ciekawa (Notatnik Dwójki)
więcej

- Singer mówił, że proza, która nie czerpie wzorów z życia, staje się intelektualna i zimna. To kierunek wspierany przez profesorów polonistyki, którzy chcieliby zrobić z literatury naukę - mówił gość Ewy Stockiej-Kalinowskiej. - Twórczość wypływająca głównie z wyobraźni działa tylko na krótką metę. Historia pokazuje, że próbę czasu przetrwać mogą dzieła odzwierciedlające swoją epokę. Choćby wielka XIX-wieczna literatura rosyjska i francuska - dodał od siebie.

W sukcesach młodych autorów prozy nierealistycznej Kazimierz Mackiewicz widzi jeszcze jeden problem. - Oni z definicji nie mają doświadczenia, nie "terminowali w życiu". Ich twórczość jest więc z reguły dosyć powierzchowna - podkreślił. Historii dojrzewania prozy gościa Dwójki Ewa Stocka-Kalinowska szukała w nowej książce: "Historia leśnych kochanków i inne opowiadania", czyli wyborze utworów pisanych od lat 60. ubiegłego wieku po dzień dzisiejszy. Zwróciła uwagę, że w tych starszych dominuje narracja trzecioosobowa i zdystansowany sposób opowiadania. Nowe utwory pisane się z perspektywy autorskiego "ja" i mają - jej zdaniem - bardziej osobisty charakter.

- To zbieg okoliczności - nie zgodził się Orłoś. - Ja nie przeżywam opisywanych historii. Ważne jest dla mnie raczej "jak" niż "co". Stawiam sobie za cele pisanie dobrych opowiadań - podkreślił. Skąd takim razie w jego utworach tyle, drastycznych nieraz, obrazów okrucieństwa? - Chcę zwrócić uwagę na ciemną stronę życia. Nie można jej ignorować - wyjaśnił Orłoś.

W "Notatniku Dwójki" prozaik, autor słuchowisk i publicysta mówił także o swoim nowym przedsięwzięciu, jakim jest historia jego rodziny, a w zasadzie dwóch rodów: Mackiewiczów (od strony matki) oraz Orłosiów (od strony ojca).

mm

Czytaj także

Przyjaciel. Kazimierz Orłoś o Marku Nowakowskim

01.03.2015 21:20
Marek Nowakowski 1 kwietnia skończyłby 80 lat. Zmarł w maju 2014 r. O jego prozie opowie w Dwójce pisarz Kazimierz Orłoś.
Marek Nowakowski został kiedyś nazwany przez prof. Andrzeja Makowieckiego najwarszawściejszym z pisarzy
Marek Nowakowski został kiedyś nazwany przez prof. Andrzeja Makowieckiego "najwarszawściejszym z pisarzy"Foto: PAP/Andrzej Rybczyński

W cyklu "Książka do słuchania" przypominamy wczesną prozę Marka Nowakowskiego z tomów "Książę nocy" i "Ten stary złodziej". O specyfice tych tekstów porozmawiamy z Kazimierzem Orłosiem - prozaikiem, także autorem słuchowisk i publicystą, którego z Markiem Nowakowskim łączyła nie tylko wieloletnia przyjaźń, ale także wspólnota pokoleniowa i wyznawane wartości.

***

Na "Kwadrans bez muzyki" w poniedziałek (2.03) w godz. 15.00-15.15 zaprasza Ewa Stocka-Kalinowska.

mc/jp

Czytaj także

Rodzina Orłosiów. "Pisarz na cenzurowanym, to była nobilitacja"

28.12.2015 11:00
- Taki dom, ojciec który pisze i jest na indeksie. To była wartość sama w sobie – wspominała trudne lata PRL Joanna Orłoś, córka Kazimierza Orłosia, znakomitego prozaika.
Punktem wyjścia audycji była książka Dzieje dwóch rodzin; Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy Kazimierza Orłosia. Na zdj. fragm. okładki
Punktem wyjścia audycji była książka "Dzieje dwóch rodzin; Mackiewiczów z Litwy i Orłosiów z Ukrainy" Kazimierza Orłosia. Na zdj. fragm. okładki Foto: materiały promocyjne (Wydawnictwo Literackie)
Posłuchaj
42'47 Spotkanie z Kazimierzem Orłosiem i jego rodziną (Strefa literatury/Dwójka)
więcej

Po wydaniu w 1973 w Instytucie Literackim "Cudownej meliny" Kazimierz Orłoś został zwolniony z pracy w Polskim Radiu i redakcji "Literatury". Objęto go również zapisem cenzury. Pisarz powrócił do swojego pierwotnego zawodu - został radcą prawnym Warszawskiego Przedsiębiorstwa Robót Drogowych budującego "Gierkówkę".

- Gospodarz, u którego mieszkałem, pytał mnie, co ma robić: SB żądało, by udostępnił mój pokój, chcieli przeprowadzić rewizję. Powiedziałem, że niech się zgodzi, ja wszystkie niecenzuralne rzeczy zabiorę, a zostawię coś, co mogą sobie poczytać, m.in. fragment "Norm moralnych" Marii Ossowskiej mówiący o tajnych współpracownikach policji. Może to do nich dotarło… - opowiadał Kazimierz Orłoś.

Kazimierz Orłoś w nagraniach Radia Wolna Europa. Posłuchaj>>>

Jak wyglądało życie codzienne pisarza w latach PRL, a jak - już w wolnej Polsce? - Nie wszyscy uważali, że podejmowane ryzyko, wydanie "Cudownej meliny" u Giedroycia, było potrzebne - podkreślała Teresa Orłoś. Jej pensja, wspominała, wystarczała zaledwie do 10 każdego miesiąca.

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska

Goście: Kazimierz Orłoś, Teresa Orłoś (żona pisarza), Joanna Orłoś (córka pisarza), Mikołaj (wnuk pisarza)

Data emisji: 27.12.2015

Godzina emisji: 22.00

jp/bch