X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Powieści na antenie

"Powidoki drugie"

12.01.2019 12:04
W audycji "Książka do słuchania" zaprezentowaliśmy fragmenty felietonów Marka Nowakowskiego w interpretacji Krzysztofa Wakulińskiego.
Krzysztof Wakuliński z książką Powidoki 2 Marka Nowakowskiego
Krzysztof Wakuliński z książką "Powidoki 2" Marka NowakowskiegoFoto: Piotr Piorun/PR

Odchodząca Warszawa rzemieślników, drobnych handlarzy, drobnych złodziejaszków i bazarowych mafiozów  - nikt lepiej ich nie opisał niż Marek Nowakowski - zmarły w 2014 roku topograf zaplecza stolicy, który na przemiany lat 90. patrzył z rosnącym sceptycyzmem.

W "Powidokach drugich" - felietonach pisanych we wczesnych latach 90. - znajdą Państwo zarówno nostalgię za odchodzącym światem miejskich furmanek i powązkowskich gołębników, jak i wnikliwą obserwację Polski czasu transformacji. Czytał je Krzysztof Wakuliński, aktor Teatru Współczesnego, od lat związany również z Teatrem Polskiego Radia, który sam przyznaje się do sentymentu do dawnej Warszawy swojego dzieciństwa.

***

Tytuł audycji: Książka do słuchania

Data emisji: 27.12.2018-11.01.2019

Godzina emisji: 19.10

pg/jp/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Marek Nowakowski. "Kronikarz siermiężnego PRL"

23.12.2016 12:00
- Mając zaledwie 22 lata, zadebiutował na łamach "Nowej Kultury" opowiadaniem "Kwadratowy", a rok później miał już swój debiut książkowy. Jak na czasy PRL, to było coś, bo zwykle na wydanie książki trzeba było czekać latami – powiedział Wacław Holewiński.
2 kwietnia przypadła 81. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego. Pisarz zmarł 16 maja 2014 r. Na zdj. podczas spotkania z czytelnikami w zw. z promocją książki Korzenie miasta. Warszawa 1945-1978 , lipiec 2012 r.
2 kwietnia przypadła 81. rocznica urodzin Marka Nowakowskiego. Pisarz zmarł 16 maja 2014 r. Na zdj. podczas spotkania z czytelnikami w zw. z promocją książki "Korzenie miasta. Warszawa 1945-1978 ", lipiec 2012 r. Foto: PAP/Andrzej Rybczyński
Posłuchaj
26'23 Wacław Holewiński i Paweł Siwek w rozmowie o twórczości Marka Nowakowskiego (Spotkania po zmroku/Dwójka)
więcej

Młody pisarz miał niesamowite szczęście, tym bardziej, że jego książki dotyczyły tematów, które mogły drażnić władze PRL.

- Jego debiutancki tom "Ten stary złodziej" oraz wydany trzy lata później "Benek kwiaciarz" to książki o świecie drobnych przestępców, lumpów, marginesu społecznego, cinkciarzy, alkoholików, milicjantów, prostytutek. To jest taki opis siermiężnego PRL i tak sobie myślę, że te książki w jakiś sposób przecisnęły się przez to sito cenzury - dodał Wacław Holewiński.

W nagraniu audycji posłuchamy również o działalności opozycyjnej Marka Nowakowskiego, a także o tym, że zmorą pisarza było porównywanie go z Markiem Hłaską.

***

Tytuł audycji: Spotkania po zmroku

Przygotowali: Wacław Holewiński i Paweł Siwek

Data emisji: 22.12.2016

Godzina emisji: 21.30

mz/bch

Czytaj także

Paweł Sołtys i The best of Marek Nowakowski

04.04.2018 21:08
- Te opowiadania pochodzą z różnych okresów życia i z różnych tomów. Wybór nie był łatwy, ale według wydawcy to najlepsza i najbardziej nośna proza - powiedziała Jolanta Nowakowska o nowym wyborze opowiadań swojego męża, zmarłego przed czterema laty Marka Nowakowskiego
Okładka książki Książę Nocy. Najlepsze opowiadania Marka Nowakowskiego
Okładka książki "Książę Nocy. Najlepsze opowiadania" Marka NowakowskiegoFoto: mat. promocyjne
Posłuchaj
30'58 O prozie Marka Nowakowskiego i "Mikrotykach" Pawła Sołtysa (O wszystkim z kulturą/Dwójka)
więcej

Wojciech Chmielewski1200.jpg
Wojciech Chmielewski zdobył Nagrodę im. Marka Nowakowskiego 2017

Od kilku dni znaleźć można w księgarniach najobszerniejszy z dotychczasowych wybór opowiadań Marka Nowakowskiego zatytułowany "Książę Nocy. Najlepsze opowiadania". To prawdziwe "The best of..." - 40 opowiadań, 1120 stron. I to o nich rozmawialiśmy z Jolantą Nowakowską, wdową po pisarzu, współautorką tego wyboru.

Niedawno też poznaliśmy laureata II edycji Nagrody imienia Marka Nowakowskiego. Został nim drugi z gości audycji, Paweł Sołtys, nagrodzony za swój debiutancki tom opowiadań "Mikrotyki". W uzasadnieniu swej dycyzji Kapituła Nagrody wskazała na "oryginalne podjęcie problematyki warszawskiej, precyzję języka, nowatorskie posługiwanie się słowem i twórcze nawiązanie do prozy patrona".

- To jest książka o ludziach, jest skupiona na postaciach i typach ludzkich. I jest bardzo warszawska, choć to nie był jakiś specjalny mój zamiar. Po prostu pisząc skupiam się na detalach i miejscach w których żyję - powiedział Paweł Sołtys znany dotąd przede wszystkim jako Pablo Pavo, z którym rozmawialiśmy o jego książce, o tym kim był dla niego Marek Nowakowski, a także o tym, jak łączy piosenkę z prozą.

Jak powstawały "Mikrotyki"? Dlaczego nagrodzony pisarz nie chciałby publikacji swoich wcześniejszych utworów? Co łączy sposób pisania Marka Nowakowskiego i Pawła Sołtysa? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: O wszystkim z kulturą

Prowadzi: Wacław Holewiński

Goście: Jolanta Nowakowska i Paweł Sołtys

Data emisji: 4.04.2018

Godzina emisji: 18.00

mko/bch