Powieści na antenie

"OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz"

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 11:00
W cyklu "To się czyta" – premierowe fragmenty książki, wydanej nakładem warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, autorstwa Joanny Sendłak pt. "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz". Czytała Aleksandra Justa.
Aleksandra Justa
Aleksandra JustaFoto: Wojciech Kusiński/PR2

Posłuchaj
09:25 bacewicz fr. 1.mp3 Joanna Sendłak "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz", czyta Aleksandra Justa - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:35 Dwójka 2.02.2021 To się czyta.mp3 Joanna Sendłak "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz", czyta Aleksandra Justa - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)  

09:42 Dwójka To się czyta 3.02.2021.mp3 Joanna Sendłak "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz", czyta Aleksandra Justa - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka) 

09:40 To się czyta 4.04.2021.mp3 Joanna Sendłak "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz", czyta Aleksandra Justa - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:56 To się czyta 5.02.2021.mp3 Joanna Sendłak "OSTINATO - wojenne losy Grażyny Bacewicz", czyta Aleksandra Justa - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

Jest to opowieść dokumentalna poświęcona wybitnej skrzypaczce i kompozytorce, wykorzystująca wiele źródeł historycznych i opracowań, a także sięgająca do archiwów rodzinnych i listów Grażyny Bacewicz do męża. Autorka ukazuje w niej trudne wybory, przed jakimi stawała jej bohaterka: jak w wojennej rzeczywistości ocalić niezależność, pogodzić rolę matki z twórczością artystyczną i wreszcie – jak zaakceptować rozbicie rodziny, gdy ojciec za ojczyznę wybrał Litwę, a matka Polskę.

W reminiscencjach widzimy międzywojenny pobyt kompozytorki w Paryżu, jej studia u Nadii Boulanger i początki kariery, przerwanej przez wojnę. W tych wspomnieniach przewijają się najwybitniejsze postaci świata muzycznego owych lat: Witold Lutosławski, Stefan Kisielewski, Kazimierz Wiłkomirski, Eugenia Umińska, Andrzej Panufnik, Nadia Boulanger, Edmund Rudnicki, Tadeusz Ochlewski, Wawrzyniec Żuławski czy Władysław Szpilman.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 1-5.02.2021 

Godzina emisji: 11.00

Zobacz więcej na temat: literatura dokument
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jaka jest dziś rola biblioteki? Poznań odpowiada

30.01.2017 08:40
W "Poranku Dwójki" opowiadaliśmy m.in. o wystawie "#biblioteka" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Ekspozycja, w której bierze udział osiemnaścioro artystek i artystów z Polski i z zagranicy, stawia pytanie o status i przemiany biblioteki z perspektywy współczesności.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Grzegorz Wojcik/Shutterstock.com
Posłuchaj
05'10 Rozmowa o wystawie "#biblioteka" w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu (Poranek Dwójki)
16'48 Jak Andrzej Fidyk nie dostał medalu od Kim Ir Sena (Poranek Dwójki)
01'56 Grzegorz Kasdepke o twórczości kongijskiego pisarza Alaina Mabanckou (Poranek Dwójki)
więcej

W audycji spotkaliśmy się także Andrzejem Fidykiem, jednym z najważniejszych polskich dokumentalistów, twórcą legendarnej "Defilady" i autorem kultowego cyklu "Czas na dokument", który wydał właśnie książkę "Świat Andrzeja Fidyka". W publikacji reżyser zabiera nas w podróż we wszystkie zakątki globu - od Białorusi przez afrykańskie królestwo Suazi aż po Brazylię. Przywołuje mrożące krew w żyłach wspomnienia i przede wszystkim uczy patrzenia na świat. A przy okazji zdradza tajniki sztuki filmowej.

Ponadto pierwszą rekomendację kulturalną przedstawił pisarz, twórca książek dla dzieci i młodzieży oraz autor scenariuszy Grzegorz Kasdepke.

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadzi: Marcin Pesta

Data emisij: 30.01.2017

Godzina emisji: 6.00

mc

Czytaj także

"Ekspedycja". Pisarka-lekarka wyjaśnia zagadkę śmierci polarników

08.07.2017 13:00
- W Szwecji ukazało się około 50 książek o tej podróży, powstało 15 różnych teorii przyczyn śmierci tych ludzi - podkreślała Bea Uusma, autorka książki na temat tragicznej wyprawy do Arktyki z 1897 roku.
Bea Uusma, Ekspedycja. Historia mojej miłości (fragm. okładki), wyd. Marginesy
Bea Uusma, "Ekspedycja. Historia mojej miłości" (fragm. okładki), wyd. MarginesyFoto: mat. prom.
Posłuchaj
26'42 Z Beą Uusmą, autorką ksiażki "Ekspedycja", rozmawia Katarzyna Nowak (Spotkanie autorskie/Dwójka)
więcej

bb24c49ef75a231c7afbb120bddb5ce5_full.jpg

33 lata po tym, jak w 1897 roku trzech mężczyzn odleciało balonem w stronę bieguna północnego, inna wyprawa natrafiła na resztki ich ostatniego obozowiska na Białej Wyspie.

- Oni zginęli, ale znaleziono prawie wszystkie dane. Są szczegółowe dzienniki, rolki filmów, które udało się wywołać, zdjęcia. Brakuje jednak ostatniego fragmentu. Nie wiemy, co się stało - tłumaczyła Bea Uusma.

Jakie były dotychczasowe teorie śmierci członków tej wyprawy sprzed ponad stu laty? Czy wyjaśnienie, które podaje Bea Uusma, spotkało się już w Szwecji z kontrargumentami? Pisarka, która dla tej książki została lekarką, opowiadała o wieloletniej pracy nad "Ekspedycją", ale i o jej planach powrotu na Białą Wyspę. Ma to być jednak tylko kobieca wyprawa.

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Katarzyna Nowak

Gość: Bea Uusma (pisarka, chirurg dziecięca)

Data emisji: 8.07.2017

Godzina emisji: 12.30

jp/bch