Powieści na antenie

"Pracownia literacka"

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2021 12:00
W cyklu "To się czyta" prezentowaliśmy - przed premierą, zapowiedzianą na 22 lutego - najnowszą książkę wydawnictwa WARSTWY. Jest to zbiór esejów i mniejszych form literackich, głównie z lat 2011-2020, prof. Andrzeja Zawady zebranych w tomie zatytułowanym "Pracownia literacka".
Adam Ferency
Adam FerencyFoto: Grzegorz Śledź/PR2

Posłuchaj
10:09 To się czyta 2021_02_15-11-00-12.mp3 Andrzej Zawada "Pracownia literacka" czyta Adam Ferency fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

09:59 Dwójka 16 luty 2021 to_sie_czyta.mp3 Andrzej Zawada "Pracownia literacka" czyta Adam Ferency fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

09:47 Dwójka To się czyta 17.02.2021.mp3 Andrzej Zawada "Pracownia literacka", czyta Adam Ferency - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)  

09:49 to się czyta 2021_02_18-11-02-29.mp3 Andrzej Zawada "Pracownia literacka", czyta Adam Ferency - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

08:30 Dwójka 2021_02_19 To sie czyta.mp3 Andrzej Zawada "Pracownia literacka", czyta Adam Ferency - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)

  

Znaleźliśmy tam omówienia dokonań najwybitniejszych polskich pisarek i pisarzy, m.in.: Olgi Tokarczuk, Wisławy Szymborskiej, Julii Hartwig, Jarosława Iwaszkiewicza, Czesława Miłosza, Tadeusza Różewicza, Mirona Białoszewskiego, Juliana Kornhausera czy Stefana Chwina. Eseistyczna narracja przeplata się z fragmentami osobistych zapisków z notatników, które również dostarczają wielu cennych spostrzeżeń o współczesnej, nieraz bardzo aktualnej, polskiej i europejskiej kulturze.

Na antenie Dwójki usłyszeliśmy tylko fragmenty wybranych esejów poświęconych Czesławowi Miłoszowi, Tadeuszowi Różewiczowi i Jarosławowi Iwaszkiewiczowi, które przeczytał Adam Ferency.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Data emisji: 15-19.02.2021 

Godzina emisji: 11.00


Czytaj także

Rozsmakować się w czytaniu

Jaki był mijający 2009 rok dla literatury i jakie ważne tytuły pojawiły się na rynku wydawniczym w „Sezonie na Dwójkę” Dorota Gacek rozmawiała z Tadeuszem Nyczkiem i Piotrem Kępińskim.

W tym roku kilkoro poetów wydało bardzo udane tomiki poetyckie. Aż trzy („Rano na ziemi”, „Wiersze ze słów”, „Dni i noce”), po dziesięcioletniej przerwie, wydał Piotr Sommer. Zdaniem Piotra Kępińskiego autor w każdym swoim tomiku  przełamuje kolejne schematy. Zdaniem Tadeusza Nyczka Sommer pisze tak, jakby mówił, myślał, śpiewał, tańczył jednocześnie. – Używa bardzo różnych języków z niezwykłą swobodą - dodaje Tadeusz Nyczek. 

W tym roku Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki został laureatem 13. edycji Nagrody Literackiej "Nike" za tom poetycki "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach".

Zdaniem Piotra Kępińskiego ważnym tomikiem była także "Doba hotelowa" Bartłomieja Majzla, która w swoim ogólnym przesłaniu zbliża się do poezji Tkaczyszyna-Dyckiego. Jak znakomity horror o współczesności czyta się "Makijaż" Jerzego Jarniewicza.

 

Po dwudziestu latach milczenia tomik "Cantus" wydał Jan Polkowski. Tadeusz Nyczek określił  ten tomik jako największą niespodziankę końca dekady. Zdaniem gościa "Sezonu na Dwójkę" Polkowski traktuje poezję w sposób wyjątkowy, niczym świętość.

Rok 2009 za udany może uznać także Julia Hartwig, która wyróżniona została Nagrodą Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego za całokształt twórczości oraz amerykańską nagrodą im. Czesława Miłosza. Co chyba najważniejsze, w ubiegłym roku, podarowała czytelnikom nowy tom poezji- "Jasne niejasne".

Tegoroczny literacki Nobel trafił w ręce Herty Müller, urodzonej w Rumunii niemieckiej autorki. Tadeusz Nyczek przyznaje, że jej poetyzacja języka nie zawsze była dla niego łatwa w odbiorze. - Wolę jej eseje w których powściąga się przed rozpasaniem językowym i bardziej jej zależy na przekazaniu tego, co chce powiedzieć - dodaje.

 
W lipcu ubiegłego roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się niepublikowana dotąd książka Mirona Białoszewskiego "Chamowo". Zdaniem Piotra Kępińskiego w książce  zabrakło olśnień, których Miłoszewski często potrafił dostarczyć czytelnikowi.
 
 
Tadeusz Nyczek i Piotr Kępiński uznali, że w 2009 roku na rynku księgarskim pojawiło się dużo dobrych tytułów. Piotr Kępiński przyznaje, że z niecierpliwością czeka na kolejną książkę Wiesława Myśliwskiego, która ma się ukazać w 2010 roku. Tadeusz Nyczek przyznaje, że chętnie przeczytałby kolejną książkę Eustachego Rylskiego.

Czytaj także

Troje Polaków ma szansę na literackiego Nobla?

27.08.2012 11:24
Szwedzka Akademia przyzna literackiego Nobla, po raz 105., w październiku. Już teraz spekuluje się, w czyje ręce trafi nagroda.
Adam Zagajewski, Tadeusz Różewicz oraz Olga Tokarczuk
Adam Zagajewski, Tadeusz Różewicz oraz Olga TokarczukFoto: Slawek's/Michał Kobyliński/Mariusz Kubik/Wikimedia Commons/CC

Zdaniem ekspertów szansę na nagrodę ma troje Polaków: poeta Adam Zagajewski, pisarka Olga Tokarczuk oraz poeta i dramaturg Tadeusz Różewicz.
Jednak najczęściej, w kontekście literackiego Nobla, wymienia się 63-letniego japońskiego pisarza Haruki Murakamiego. W "czołówce" znaleźli się też holenderski prozaik Cees Nooteboom i albański pisarz Ismail Kadare. W pierwszej piątce w "noblowskich rankingach" umieszcza się też chińskiego pisarza Mo Yan oraz syryjskiego poetę i publicystę Adonisa tworzącego w języku arabskim.
Literacki Nobel w tym roku zostanie przyznany po raz 105. Laur ten otrzymało do tej pory 108 twórców, gdyż cztery razy Akademia Szwedzka zdecydowała się na podział nagrody między dwóch laureatów.
Do tej pory literackim Noblem zostało uhonorowanych czworo Polaków: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Stanisław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996). W tej dziedzinie Polska z czterema nagrodami zajmuje ósme miejsce na świecie.
Zobacz galerię: DZIEŃ NA ZDJĘCIACH>>>
IAR, kk