Kultura

Rozsmakować się w czytaniu

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2010 09:41
Jaki był mijający 2009 rok dla literatury i jakie ważne tytuły pojawiły się na rynku wydawniczym w „Sezonie na Dwójkę” Dorota Gacek rozmawiała z Tadeuszem Nyczkiem i Piotrem Kępińskim.

W tym roku kilkoro poetów wydało bardzo udane tomiki poetyckie. Aż trzy („Rano na ziemi”, „Wiersze ze słów”, „Dni i noce”), po dziesięcioletniej przerwie, wydał Piotr Sommer. Zdaniem Piotra Kępińskiego autor w każdym swoim tomiku  przełamuje kolejne schematy. Zdaniem Tadeusza Nyczka Sommer pisze tak, jakby mówił, myślał, śpiewał, tańczył jednocześnie. – Używa bardzo różnych języków z niezwykłą swobodą - dodaje Tadeusz Nyczek. 

W tym roku Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki został laureatem 13. edycji Nagrody Literackiej "Nike" za tom poetycki "Piosenka o zależnościach i uzależnieniach".

Zdaniem Piotra Kępińskiego ważnym tomikiem była także "Doba hotelowa" Bartłomieja Majzla, która w swoim ogólnym przesłaniu zbliża się do poezji Tkaczyszyna-Dyckiego. Jak znakomity horror o współczesności czyta się "Makijaż" Jerzego Jarniewicza.

 

Po dwudziestu latach milczenia tomik "Cantus" wydał Jan Polkowski. Tadeusz Nyczek określił  ten tomik jako największą niespodziankę końca dekady. Zdaniem gościa "Sezonu na Dwójkę" Polkowski traktuje poezję w sposób wyjątkowy, niczym świętość.

Rok 2009 za udany może uznać także Julia Hartwig, która wyróżniona została Nagrodą Polskiego PEN Clubu im. Jana Parandowskiego za całokształt twórczości oraz amerykańską nagrodą im. Czesława Miłosza. Co chyba najważniejsze, w ubiegłym roku, podarowała czytelnikom nowy tom poezji- "Jasne niejasne".

Tegoroczny literacki Nobel trafił w ręce Herty Müller, urodzonej w Rumunii niemieckiej autorki. Tadeusz Nyczek przyznaje, że jej poetyzacja języka nie zawsze była dla niego łatwa w odbiorze. - Wolę jej eseje w których powściąga się przed rozpasaniem językowym i bardziej jej zależy na przekazaniu tego, co chce powiedzieć - dodaje.

 
W lipcu ubiegłego roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego ukazała się niepublikowana dotąd książka Mirona Białoszewskiego "Chamowo". Zdaniem Piotra Kępińskiego w książce  zabrakło olśnień, których Miłoszewski często potrafił dostarczyć czytelnikowi.
 
 
Tadeusz Nyczek i Piotr Kępiński uznali, że w 2009 roku na rynku księgarskim pojawiło się dużo dobrych tytułów. Piotr Kępiński przyznaje, że z niecierpliwością czeka na kolejną książkę Wiesława Myśliwskiego, która ma się ukazać w 2010 roku. Tadeusz Nyczek przyznaje, że chętnie przeczytałby kolejną książkę Eustachego Rylskiego.
www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni

Czytaj także

Książka czeka na nas

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2009 12:59
Nowości, albumy, powieści, tomiki wierszy, spotkania z autorami i wydawcami, 500 wystawców, 600 imprez towarzyszących - tak zapowiadają się 54. Międzynarodowe Targi Książki w Warszawie rozpoczynające się 21 maja w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jedyny taki buntownik

Ostatnia aktualizacja: 14.03.2010 07:00
O pokoleniu ukształtowanym przez "Buszującego w zbożu" Jerome’a Salingera ze swoimi gośćmi - prof. Andrzejem Makowieckim (historykiem literatury, krytykiem literackim) oraz Grzegorzem Musiałem (poetą, pisarzem, tłumaczem z języka angielskiego) - rozmawiała Hanna Maria Giza.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Dokąd pobiegła Alicja?

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 16:56
6 kwietnia 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rozmowa o poezji

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 10:03
Muzeum Powstania Warszawskiego przygotowało tomik wierszy Tadeusza Gajcego. W ramach prezentacji zbioru zatytułowanego: "Gajcy. Kto-ja?" dziś w muzeum odbędzie się dyskusja na temat przesłania poezji Gajcego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dzień Roberta Burnsa

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2010 10:00
Szkoci uroczyście świętują 251. rocznicę urodzin romantycznego poety Roberta Burnsa. Autor znanej na całym świecie "Pieśni pożegnalnej" ("Auld Lang Syne") wprowadził do literatury dialekt szkockich górali. Szkoci uznają go za swego narodowego poetę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Poezja Czarnogórców

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 13:11
W Czarnogórze poeci rodzą się na kamieniu, bo i na czym by się mieli rodzić w tym kamienistym kraju.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sezon na Dwójkę: Co słychać w literaturze?

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2010 20:50
5 maja 2010, godz. 18:00
rozwiń zwiń