Powieści na antenie

"Podziemie pamięci"

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2022 14:32
Od poniedziałku (14.03) w cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty powieści japońskiej pisarki Yoko Ogawy - "Podziemie pamięci". 
Dorota Landowska
Dorota LandowskaFoto: PR

Jest to opowieść o mieszkańcach bezimiennej wyspy, którzy żyją w świecie, z którego regularnie znikają najzwyklejsze przedmioty - kapelusze, róże, fotografie, wstążki. Jednego dnia są na wyciągnięcie ręki, drugiego zacierają się w pamięci, tracąc jakiekolwiek znaczenie.

Czy można się temu przeciwstawić? Zachować w "podziemiach pamięci", ocalić od zapomnienia coś, co dla nas ważne? Większość poddaje się presji zapominania z całą uległością, ale nieliczni niepokorni próbują się temu przeciwstawić, trafiając pod nadzór policji…

Mieszkańcy bezimiennej wyspy żyją w świecie, z którego regularnie znikają najzwyklejsze przedmioty - kapelusze, róże, fotografie, wstążki. Jednego dnia są na wyciągnięcie ręki, drugiego zacierają się w pamięci, tracąc jakiekolwiek znaczenie. Większość poddaje się presji zapominania z całkowitą uległością, a nieliczni niepokorni trafiają pod nadzór policji pamięci. Młoda pisarka, która na rzecz tajemniczej instytucji straciła rodziców, postanawia ukryć w podziemiach domu przyjaciela, który potrzebuje ochrony. Ale czy życie w zamknięciu będzie miało kiedyś koniec?

Yōko Ogawa, autorka "Ukochanego równania profesora", opowiada o świecie przerażająco smutnym, przywodzącym na myśl zarówno "Rok 1984" George’a Orwella, jak i "Dziennik" Anne Frank.

"Podziemie pamięci" to dystopijna wizja społeczeństwa ciemiężonego przez władzę, ale także metafora opresyjnych relacji na wielu różnych płaszczyznach.

(opis wydawcy)

Książka ukazała się nakładem wydawnictwa Tajfuny w przekładzie Anny Karpiuk, a na antenie Dwójki jej fragmenty czytała Dorota Landowska.


Posłuchaj
09:25 To się czyta Dwójka 14 marzec 2022 11_00_48.mp3 Yoko Ogawa "Podziemie pamięci", czyta Dorota Landowska - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:46 To się czyta Dwójka 15 marzec 2022 11_02_11.mp3 Yoko Ogawa "Podziemie pamięci", czyta Dorota Landowska - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

09:54 2022_03_16 11_01_22_PR2_To_sie_czyta.mp3 Yoko Ogawa "Podziemie pamięci", czyta Dorota Landowska - fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

09:40 To się czyta Dwójka 17 marzec 2022 11_00_27.mp3 Yoko Ogawa "Podziemie pamięci", czyta Dorota Landowska - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:42 To się czyta Dwójka 18 marzec 2022 11_02_44.mp3 Yoko Ogawa "Podziemie pamięci", czyta Dorota Landowska - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

     


***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 14-18.03.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Instytut Książki. Symboliczne i wymierne wsparcie dla Ukrainy

08.03.2022 21:18
- Ilekroć przechodzę w Krakowie obok Dwórca Głównego i widzę tę ogromną liczbę młodych kobiet i babć z maleńkimi dziećmi, to mam pewność, że słowa to za mało. Ważniejsze są gesty - mówił w audycji "Wybieram Dwójkę" prof. Krzysztof Koehler, zastępca dyrektora Instytutu Książki.
W audycji rozmawialiśmy m.in. o tym, czy w obliczu wojny literatura może być wsparciem, zwłaszcza dla dzieci
W audycji rozmawialiśmy m.in. o tym, czy w obliczu wojny literatura może być wsparciem, zwłaszcza dla dzieci Foto: Valeriy Karpeev/Shutterstock/
Posłuchaj
15'00 Prof. Krzysztof Koehler o inicjatywach Instytutu Książki związanych z pomocą dla Ukrainy (Wybieram Dwójkę)
więcej

"Wobec zbrodni wojny na Ukrainie pragniemy wyrazić solidarność ze wszystkimi jej obywatelami i w sposób szczególny jesteśmy myślami z ukraińskimi twórcami, ludźmi kultury, pisarzami i tłumaczami literatury jako tymi, bez których nie może trwać i rozwijać się żaden cywilizowany naród" - napisał Instytut Książki.

- Wydaje mi się, że to jest ten wymiar słowa, który niesie poczucie, że się nie jest samemu w jakimś schronie czy piwnicy wielkiego bloku w Charkowie czy Kijowie będąc na przykład pisarzem, który ma wrażenie, że za chwilę zostanie zabity przez przypadkową kulę, jak Krzysztof Kamil Baczyński. Myślę, że dzisiaj dla obrońców Ukrainy najgorsze byłoby wejście w narrację, która towarzyszyła nam Polakom w historii: świat się dowiedział, nic nie powiedział - przekonywał prof. Krzysztof Koehler.

Działania na rzecz Ukraińców, małych i dużych

Obok gestów Instytut Książki proponuje ukraińskim twórcom także bardzo konkretną pomoc. - Zaraz pierwszego dnia napisaliśmy maila do wszystkich tłumaczy. Uznaliśmy, że naszymi współpracownikami są autorzy, ale w związku z tym, że zajmujemy się promocją polskiej literatury za granicą, najważniejszymi adresatami  byli dla nas właśnie tłumacze. "Kochani, jesteśmy. Jeżeli losy rzucą Was do Polski, natychmiast się do nas zgłaszajcie. Mamy miejsca, przyjmiemy was i znajdziemy wam jakiś rodzaj opieki materialnej, a potem poszukamy wam jakiejś pracy" - streszczał gość Dwójki.

Z inicjatywy Instytutu Książki uchodźcom z Ukrainy przekazane zostaną również książki w ich ojczystym języku. - Mamy w naszym księgozbiorze spore zbiory książek tłumaczonych na różne języki, w tym na ukraiński. Uporządkowaliśmy katalog i teraz prawie tysiąc książek jest w drodze do bibliotek wojewódzkich. Liczymy na to, że wiedząc o zapotrzebowaniu czytelniczym będę one dostarczać te książki do tych miejsc, gdzie będą dzieci ukraińskie. Dzieci muszą się przecież czymś zająć - tłumaczył prof. Krzysztof Koehler.

Posłuchaj
15:00 Wybieram Dwójkę 8.03.2022 koehler.mp3 Prof. Krzysztof Koehler o inicjatywach Instytutu Książki związanych z pomocą dla Ukrainy (Wybieram Dwójkę) 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: prof. Krzysztof Koehler (zastępca dyrektora Instytutu Książki, poeta)

Data emisji: 7.03.2022

Godzina emisji: 16.30

pg

Czytaj także

"Bardzo długi marzec"

11.03.2022 11:00
W cyklu "To się czyta" w tygodniu 7-11.03 zaprosiliśmy Państwa do wysłuchania fragmentów wydanej miesiąc temu powieści "Bardzo długi marzec", której autorem jest Andrzej Dziurawiec. Czytał Krzysztof Kwiatkowski.
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof KwiatkowskiFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Książka "Bardzo długi marzec" to opowieść o miłości zdeptanej przez historię.

Akcja toczy się w Warszawie w drugiej połowie lat sześćdziesiątych. Nastoletni Adam Sander jest uczniem dobrego warszawskiego liceum. Nawiązuje i zrywa przyjaźnie, przeżywa pierwszą miłość, poznaje moc muzyki Stonesów i taniego alkoholu, ale także brutalnie konfrontuje się z historią. Wydarzenia marcowe, inicjowane przez władze komunistyczne wystąpienia antysemickie i ataki milicjantów na studentów Uniwersytetu Warszawskiego powodują, że Adam musi poznać korzenie swojej rodziny i znaleźć odpowiedź na pytanie, kim właściwie jest…

To poruszająca historia o dojrzewaniu i przedwczesnym wkraczaniu w dorosłość, w której jedną z bohaterek jest Warszawa – ponura, przytłoczona PRL-owską szarzyzną, ale zarazem wibrująca energią młodych ludzi pragnących dla siebie pełniejszego życia.

"Romeo i Julia w czasach zarazy"
Feliks Falk, reżyser

"Bardzo dobra książka. Bardzo! W nastroju, w grozie, atmosferze. Bardzo mocna i prawdziwa"
Wacław Holewiński, pisarz

[opis pochodzi od wydawcy]

Andrzej Dziurawiec to nie tylko powieściopisarz, ale również scenarzysta filmowy ("Karate po polsku", "Zakład"), dramaturg ("Trumna nie lubi stać pusta", "Czarny Punkt"). Jest laureatem pierwszej polskiej edycji konkursu scenariuszowego Hartley-Merill ("Judasz ze Lwowa"). Publikował m.in. we "Frankfurter Allgemeine Zeitung","Odrze", "Dialogu", "Poezji" i "Nowym Wyrazie".

Rozmowa z autorem. Posłuchaj >>>


Posłuchaj
09:53 To się czyta Dwójka 7 marzec 2022 10_59_59.mp3 Andrzej Dziurawiec "Bardzo długi marzec". Czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

09:52 To się czyta Dwójka 8 marzec 2022 11_00_20.mp3 Andrzej Dziurawiec "Bardzo długi marzec". Czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

09:41 Dwojka_To_sie_czyta 2022_03_09-11-02-33.mp3 Andrzej Dziurawiec "Bardzo długi marzec". Czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 3.

09:50 To się czyta Dwójka 10 marzec 2022 11_02_34.mp3 Andrzej Dziurawiec "Bardzo długi marzec". Czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

09:54 To się czyta Dwójka 11 marzec 2022 11_00_32.mp3 Andrzej Dziurawiec "Bardzo długi marzec". Czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

     

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 7.03-11.03.2022

Godzina emisji: 11.00