Powieści na antenie

"Widnokrąg"

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2022 11:00
Doskonała proza w mistrzowskiej interpretacji Zbigniewa Zapasiewicza. Wiosnę w Dwójce przywitaliśmy powieścią "Widnokrąg" Wiesława Myśliwskiego. Prozaik 25 marca skończył 90 lat.
Widnokrąg to prowincja oglądana oczyma dorastającego chłopca
"Widnokrąg" to prowincja oglądana oczyma dorastającego chłopcaFoto: Polona.pl

- Przed pisaniem zbieram oczywiście materiał - zwykle luźne notatki, krótsze lub dłuższe sceny, postaci, dialogi itd. - Ale w trakcie pisania książki to wszystko okazuje się niepotrzebne. Często nawet tam nie zaglądam - wyznał w 2017 roku w Dwójce Wiesław Myśliwski. - Materiał ten pozwala mi tylko na wstępną organizację moich intuicji i przeczuć, którą nazywam "ogrodzeniem przestrzeni" i która ułatwia dalsze pisanie - dodał.

Wiesław Myśliwski (ur. 25 marca 1932 r. w Dwikozach pod Sandomierzem), absolwent polonistyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskimautor powieści obyczajowo-psychologicznych z życia wsi (m.in. "Nagi sad", "Kamień na kamieniu", "Widnokrąg", "Traktat o łuskaniu fasoli") jest dwukrotnym laureatem literackiej nagrody Nike.

Pisarz publikuje rzadko i sam żartuje, że krytycy nazywają go "autorem wydającym nową książkę co dekadę".

Za "Widnokrąg" Wiesław Myśliwski został uhonorowany Nagrodą Nike. W powieści oglądamy prowincjonalny świat oczami dorastającego chłopca. Radiową adaptację książki przygotowała Joanna Szwedowska. Słuchowisko w 1997 roku wyreżyserował Waldemar Modestowicz.


Posłuchaj
14:12 To się czyta 21.03.2022.mp3 Wiesław Myśliwski "Widnokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz – fragm. 1. (To się czyta/Dwójka)

13:01 To się czyta Dwójka 22 marzec 2022 11_00_31.mp3 Wiesław Myśliwski "Widnokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz – fragm. 2. (To się czyta/Dwójka)

11:12 To się czyta Dwójka 23 marzec 2022 10_59_34.mp3 Wiesław Myśliwski "Widnokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz – fragm. 3. (To się czyta/Dwójka)

13:34 Dwójka to się czyta 24.03.2022.mp3 Wiesław Myśliwski "Widnokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz – fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)

12:39 Dwojka To sie czyta 2022_03_25-11-03-51.mp3 Wiesław Myśliwski "Widnokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz – fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)

10:19 Dwójka to się czyta 28.03.2022.mp3 Wiesław Myśliwski "Widnokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz – fragm. 6. (To się czyta/Dwójka)

11:18 Dwójka to się czyta 30.03.2022.mp3 Wiesław Myśliwski "Widnokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz – fragm. 7. (To się czyta/Dwójka)

11:28 To się czyta 31.03.2022.mp3 Wiesław Myśliwski "Widnokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz – fragm. 8. (To się czyta/Dwójka)

12:42 To się czyta 1.04.2022.mp3 Wiesław Myśliwski "Widnokrąg", czyta Zbigniew Zapasiewicz – fragm. 9. (To się czyta/Dwójka)

 

W cyklu "Zapiski ze współczesności"  od poniedziałku do piątku (21-25.03) w godz. 12.45-13.00 słuchaliśmy na archiwalnych rozmów z prozaikiem >>>

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 21.03-1.04.2022

Godzina emisji: 11.00

Czytaj także

Wiesław Myśliwski. „Ucho igielne”

26.11.2018 09:56
Rozważania nad ludzkim losem, pamięcią i historią, zagadkowością intymnych relacji, a przede wszystkim nad tajemnicą spotkania młodości i starości. Książka „Ucho igielne” to również rozprawa o tym, jak upływający czas odciska piętno na ludzkim doświadczaniu siebie i świata.
Okładka książki Ucho igielne autorstwa Wiesława Myśliwskiego.
Okładka książki "Ucho igielne" autorstwa Wiesława Myśliwskiego.Foto: Wydawnictwo Znak
Posłuchaj
22'57 25.11.18 „Poczytnik” o twórczości Wiesława Myśliwskiego i książce „Ucho igielne”
więcej

Autorem „Ucha igielnego” jest Wiesław Myśliwski, jeden z najważniejszych polskich pisarzy, dwukrotnie uhonorowany literacką Nagrodą NIKE. Krzysztof Masłoń podkreślił, że lektura nie była zbyt łatwa, ale przyjemna. Przyznał, że „jest to świetna proza”.

– Wielokrotnie odkładałem książkę, by do niej wrócić. Musiałem wysilić się, by połączyć poszczególne wątki. Zasadniczym głosem jest narrator, który przedstawia wydarzenia w książce z dwóch perspektyw: młodości i starości – stwierdził krytyk literacki.

Podobne wrażenia po przeczytaniu publikacji odniósł Tomasz Zapert. Wskazał, że jej czytanie utrudniają dygresje. Zdaniem publicysty, „Ucha igielnego” nie można jednak zaliczyć do najwybitniejszych pozycji w dorobku Wiesława Myśliwskiego.

– Zaskoczył mnie początek książki, bo zacząłem sądzić, że będzie to kryminał. W dalszych jej częściach mnożyły się dygresje i bohaterowie, dlatego należało być skoncentrowanym podążając za stylem autora. Łatwo można pominąć wątki, które potem powracają. Temat zależności młodości i starości jest częstym elementem w twórczości Myśliwskiego. Tutaj dodatkowo wpleciono dużą dawkę autobiograficznej historii pisarza – dodał w Polskim Radiu 24.

Audycję „Poczytnik” prowadzili Tomasz Zapert i Krzysztof Masłoń.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 25.11.18

Godzina emisji: 22.06

Czytaj także

Wiesław Myśliwski: nie chce mi się już pisać

19.08.2019 10:57
W Szczebrzeszynie w dniach 5-11.08 odbył się Festiwal Stolica Języka Polskiego. To niezwykłe w skali kraju spotkanie miłośników literatury, ponieważ łączy obie perspektywy - twórców i odbiorców, pisarzy i czytelników, oferując jedyne w swoim rodzaju artystyczne doświadczenie. Jednym z gości festiwalu był pisarz Wiesław Myśliwski, dwukrotny laureat Nagrody Literackiej Nike. 
Wiesław Myśliwski
Wiesław Myśliwski Foto: PAP/Tomasz Gzell
Posłuchaj
44'59 Festiwal Stolica Języka Polskiego, Jarmark Jagielloński w Lublinie, Muzeum Tatrzańskie i inne (Kulturalna Jedynka)
więcej

Podczas spotkania z czytelnikami pisarz został m.in. zapytany, czy podtrzymuje to, co deklarował w kwietniu podczas finału Olimpiady Literatury i Języka Polskiego, czyli, że nic już więcej nie napisze.

- Nie chce mi się już pisać. To nie jest takie porywające zajęcie, żeby nie móc bez tego żyć. Nie dam gwarancji, głowy nie dam, że coś mnie nagle nie najdzie, ale na straży stoi moja żona, która nie daje mi pisać. Ona widzi jak mnie to męczy - mówi Wiesław Myśliwski. - Prozę pisze się w sposób taki... zakonny. Najlepiej byłoby w celi mieszkać, przez okienko żeby obiady podawali... i pisać. Do prozy trzeba systematyczności, trzeba pisać codziennie. Nawet jeśli się nic nie napisze. Wiele miałem takich dni, że przesiedziałem parę godzin nad białą kartką papieru i nawet pół zdania nie napisałem, ale to nie są zmarnowane dni, bo taka bezradność jak człowieka nawiedza, to ona później prosperuje. Nazwałem to nawet kiedyś "bezradnością owocującą" -  podkreśla pisarz. Więcej w dołączonym nagraniu.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której mówiliśmy także o Jarmarku Jagiellońskim w Lublinie oraz o propozycjach Muzeum Tatrzańskiego. Jerzy Radziwiłowicz przeczytał fragment ostatniej książki Wiesława Myśliwskiego, a Ewa Heine zrecenzowała przedstawienie "Boże mój!" w reżyserii Andrzeja Seweryna w warszawskim Teatrze Polonia. Więcej w dołączonym nagraniu.

***

Tytuł audycji: "Kulturalna Jedynka"

Prowadzi: Magda Mikołajczuk

Data emisji: 18.08.2019

Godzina emisji: 21.10

kh