Powieści na antenie

Uległość

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2016 16:00
Fragmenty jednej z najbardziej komentowanych książek ostatnich lat przedstawił na antenie Dwójki Arkadiusz Jakubik.
Audio
  • Michel Houellebecq "Uległość", czyta Arkadiusz Jakubik - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
  • Michel Houellebecq "Uległość", czyta Arkadiusz Jakubik - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
  • Michel Houellebecq "Uległość", czyta Arkadiusz Jakubik - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
  • Michel Houellebecq "Uległość", czyta Arkadiusz Jakubik - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Michel Houellebecq "Uległość", czyta Arkadiusz Jakubik - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
Michel Houellebecq to jeden z najbardziej znanych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy na świecie. Na zdj. Arkadiusz Jakubik z książką Uległość podczas nagrania audycji To się czyta
Michel Houellebecq to jeden z najbardziej znanych i najbardziej kontrowersyjnych pisarzy na świecie. Na zdj. Arkadiusz Jakubik z książką "Uległość" podczas nagrania audycji "To się czyta" Foto: Grzegorz Śledź/PR2

François, wykładowca literatury na Sorbonie, wiedzie spokojne i raczej samotne życie. Doktorat i habilitacja poświęcane dziewiętnastowiecznemu prozaikowi Jorisowi-Karlowi Huysmansowi przyniosły mu szacunek i popularność w środowisku naukowym, a jego nazwisko jest rozpoznawalne w gronie specjalistów.

Kolejne dni upływają mu na prowadzeniu zajęć, pisaniu artykułów lub przelotnych romansach, a jedynym punktem odniesienia w monotonnej rzeczywistości jest francuska scena polityczna. Punktem kulminacyjnym i nowym początkiem staje się rok 2022 i wybory, w których triumfuje Bractwo Muzułmańskie...

"Uległość" Michela Houellebecqa czytał dla Państwa Arkadiusz Jakubik.

***

mat. prom. wyd. W.A.B./jp/mc

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Zaskakująco kłopotliwe listy Mikołaja Gogola

27.11.2015 11:00
"Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi" Mikołaja Gogola w przekładzie Feliksa Netza przeczyta Jacek Mikołajczak.
Jacek Mikołajczak podczas czytania fragmentów książki Mikołaja Gogola
Jacek Mikołajczak podczas czytania fragmentów książki Mikołaja GogolaFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'23 Mikołaja Gogol "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi", czyta Jacek Mikołajczak - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
13'22 Mikołaja Gogol "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi", czyta Jacek Mikołajczak - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'56 Mikołaja Gogol "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi", czyta Jacek Mikołajczak - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
13'07 Mikołaja Gogol "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi", czyta Jacek Mikołajczak - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
13'19 Mikołaja Gogol "Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi", czyta Jacek Mikołajczak - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

"Wybrane fragmenty korespondencji z przyjaciółmi" Mikołaja Gogola, wydane w 1847 roku, były wielkim zaskoczeniem dla entuzjastów sztuki pisarskiej autora "Szynela", "Rewizora" i "Martwych dusz". Także sam tytuł, na tle wymienionych arcydzieł, nie czarował magią, nie drażnił, nie ekscytował. Korespondencja z przyjaciółmi! W dodatku wybrane fragmenty! A może to, czego Autor nie włączył do książki, było ciekawsze i prawdziwie bulwersujące? Takie mogło być pierwsze wrażenie.

Zaskakiwała treść. Nie było takiej dziedziny życia społecznego i państwowego, której autor owych "wybranych fragmentów" nie poddałby czy to surowej krytyce, czy też życzliwemu zatroskaniu, czy wreszcie bezwarunkowej afirmacji. Pisarz o niepodważalnym do tej pory autorytecie wypowiadał się o literaturze i sztuce, o sądownictwie i nauczaniu, o Cerkwi prawosławnej, o ziemiaństwie, udzielał rad, jak kochać Rosję, tłumaczył, czym i kim jest Rosjanin, człowiek rosyjski, jaka jest rola kobiety we współczesnej Rosji, w jaki sposób nieść pomoc ubogim i dotkniętym przez los, jak ma sprawować swój urząd gubernator, bezlitośnie piętnował korupcję i łapownictwo, krytycznie wypowiadał się o Ameryce, a dla wzmocnienia swojej niezachwianej wiary w świętą moc carskiego jedynowładztwa, powoływał się na ustne i pisemne świadectwo Aleksandra Puszkina!

Wiele nauk, pouczeń, przestróg i porad Mikołaja Gogola czytamy dzisiaj z niedowierzaniem, ale i wtedy, gdy ukazała się ta książka, czytano ją i rozprawiano o niej z zakłopotaniem, zastanawiano się, jak to możliwe, by człowiek tej miary tak dalece zatracił, jak to ujął Vladimir Nabokov, "wyczucie prawdy i wolności". A jednak jest to książka ważna, partiami fascynująca, choćby i z tego względu, że, jak przyznał sam Gogol, zagalopował się w niej jak prawdziwy Chlestakow.

Feliks Netz

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 23-27.11.2015

Godzina emisji: 9.45

materiały Wydawnictwa Sic!/mc/bch

Czytaj także

"Skoruń". Opowieść o dzieciństwie w latach 80.

18.12.2015 11:00
Książkę Macieja Płazy o ziemi, rzece, inicjacji i lękliwym żegnaniu się z dzieciństwem czytał w Dwójce Jacek Braciak.
Jacek Braciak czyta książkę Macieja Płaza pt. Skoruń
Jacek Braciak czyta książkę Macieja Płaza pt. "Skoruń"Foto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'44 Maciej Płaza "Skoruń", czyta Jacek Braciak - odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'25 Maciej Płaza "Skoruń", czyta Jacek Braciak - odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
13'28 Maciej Płaza "Skoruń", czyta Jacek Braciak - odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
15'02 Maciej Płaza "Skoruń", czyta Jacek Braciak - odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
14'50 Maciej Płaza "Skoruń", czyta Jacek Braciak - odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Ma niewiele lat i opinię lenia, łobuza, nicponia. Jak to mówią w jego wiosce: skorunia. Mieszka na uboczu, gdzieś na Sandomierszczyźnie, nad Wisłą, która czasem niebezpiecznie podchodzi pod wały, z ojcem sadownikiem, konstruktorem, ateuszem, buntownikiem nie wiadomo przeciw komu, i matką, żywą świętą.

Są lata osiemdziesiąte XX wieku; parę lat wcześniej ojciec brał udział w tajemniczej konspiracji, dwadzieścia lat temu sąsiednią wieś spustoszyła nie do końca wyjaśniona powódź, czterdzieści minęło od nie do końca zapomnianej wojny. Skoruniem nikt się nie przejmuje, bo to jeszcze niby dziecko, ale on swoje wie, patrzy i słucha uważnie, wtyka nos w dorosłe sprawy i czuje, że zaczyna się życie: dopiero chłopięce, ale już groźne.

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Czyta: Jacek Braciak

Data emisji: 14-18.12.2015

Godzina emisji: 9.45

mat. prasowe/bch/mm/mc

Czytaj także

"Dwa razy życie" Aleksandara Hemona

15.01.2016 10:00
Biograficzną powieść amerykańsko-bośniackiego pisarza, o życiu rozpiętym miedzy Jugosławią i USA czyta Piotr Adamczyk.
Aleja Snajperów w Sarajewie nadzorowana przez wojska ONZ. Rok 1995
"Aleja Snajperów" w Sarajewie nadzorowana przez wojska ONZ. Rok 1995Foto: Paalso, CC BY-SA 3.0
Posłuchaj
15'04 Aleksandar Hemon "Dwa razy życie", czyta Piotr Adamczyk – odc. 1. (To się czyta/Dwójka)
14'16 Aleksandar Hemon "Dwa razy życie", czyta Piotr Adamczyk – odc. 2. (To się czyta/Dwójka)
14'14 Aleksandar Hemon "Dwa razy życie", czyta Piotr Adamczyk – odc. 3. (To się czyta/Dwójka)
13'58 Aleksandar Hemon "Dwa razy życie", czyta Piotr Adamczyk – odc. 4. (To się czyta/Dwójka)
15'01 Aleksandar Hemon "Dwa razy życie", czyta Piotr Adamczyk – odc. 5. (To się czyta/Dwójka)
więcej

Aleksandar Hemon przebywał w Chicago, gdy wojska serbskie oblężyły jego rodzinnie Sarajewo. Pozbawiony ojczyzny, języka, swojej kafany, masarni, swojego fryzjera, znajomych ulic, odcięty od korzeni próbował zachować tożsamość w obcym kraju - i odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Z nostalgią i poczuciem humoru pisarz współpracujący z magazynem "The New Yorker" opowiada w swojej jedynej książce non-fiction o próbach ocalenia niewinności w rozsypującym się kraju ("Im więcej wiedzieliśmy, tym mniej chcieliśmy wiedzieć"), rodzinnym siorbaniu zupy w dni barszczowe ("Idealny barszcz jest taki, jakie powinno być - ale nigdy nie jest - życie") i niemożliwości odnalezienia tego smaku w sztucznym erzacu kupionym w amerykańskim hipermarkecie, a także o budzącej się miłości do Chicago, gdzie "ludzie tłoczą się pod ogrzewającymi latarniami na przystanku Granville Ell, zupełnie jak kurczarki pod żarówką".

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Czytał: Piotr Adamczyk

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 11-15.01.2016

Godzina emisji: 9.45

mat. prom. Fundacji Instytutu Reportażu/bch/mc

Czytaj także

"Hrabal. Słodka apokalipsa". Biografia

22.01.2016 09:50
W cyklu "To się czyta" przedstawiamy fragmenty najnowszej książki Aleksandra Kaczorowskiego. Czyta Sławomir Orzechowski.
Sławomir Orzechowski
Sławomir OrzechowskiFoto: Grzegorz Śledź/PR2
Posłuchaj
14'08 Aleksander Kaczorowski "Hrabal.Słodka apokalipsa", czyta Sławomir Orzechowski - odc. 1. (Książka do słuchania/Dwójka)
14'44 Aleksander Kaczorowski "Hrabal.Słodka apokalipsa", czyta Sławomir Orzechowski - odc. 2. (Książka do słuchania/Dwójka)
14'45 Aleksander Kaczorowski "Hrabal.Słodka apokalipsa", czyta Sławomir Orzechowski - odc. 3. (Książka do słuchania/Dwójka)
13'33 Aleksander Kaczorowski "Hrabal.Słodka apokalipsa", czyta Sławomir Orzechowski - odc. 4. (Książka do słuchania/Dwójka)
14'54 Aleksander Kaczorowski "Hrabal.Słodka apokalipsa", czyta Sławomir Orzechowski - odc. 5. (Książka do słuchania/Dwójka)
więcej

Bohumil Hrabal to wybitny czeski prozaik, zapatrzony w naturszczyków mistrz słowa, który potrafił wznieść nieliterackość mowy potocznej na wyżyny uniwersalnej opowieści o człowieku i świecie. Pisarz, który wyszedł z drugiego obiegu, na przemian hołubiony i nękany przez komunistyczną władzę. Scenarzysta Jiřiego Menzla, uwielbiany przez Kunderę i Havla. Bywalec knajp i nieśmiały kobieciarz. Prześmiewca i melancholik. Niestrudzony podróżnik i miłośnik przyrody. Samotnik, pogrążony w depresji po śmierci żony, który ginie tajemniczą, tragiczną śmiercią.

Pod znakomitym piórem niezłomnego piewcy hrabalowszczyzny ożywa i uwodzi, sprawiając, że nie sposób po raz kolejny nie sięgnąć po "Pociągi pod specjalnym nadzorem", "Obsługiwałem angielskiego króla" czy "Czułego barbarzyńcę".

***

Tytuł audycji: To się czyta 

Czytał: Sławomir Orzechowski

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 18-22.01.2016

Godzina emisji: 9.45

bch/mc