Powieści na antenie

"M jak Mickiewicz"

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2022 12:00
W cyklu "To się czyta latem" od poniedziałku, 29 sierpnia, przedstawialiśmy fragmenty książki Tomasza Łubieńskiego pt. "M jak Mickiewicz". Jej fragmenty czyta Olaf Lubaszenko.
Olaf Lubaszenko
Olaf LubaszenkoFoto: Wojciech Kusiński/PR

Tomasz Łubieński - pisarz, poeta, dramaturg i eseista - w swoich utworach często powraca do XIX wieku, tak istotnego dla naszej historii, pisząc książki biograficzne o Mierosławskim, Norwidzie, Mickiewiczu, eseje historyczne zebrane w tomie "Bić się czy nie bić?", sztuki teatralne, powieści…

Prezentowana na naszej antenie opowieść biograficzna pt. "M jak Mickiewicz" to opis niezwykłego życia poety, z którym obcujemy niemal od dzieciństwa, ale czy wiemy o nim wszystko, czy tylko tak nam się wydaje? Na te i inne pytania Tomasz Łubieński odpowiada w sposób niezwykle przenikliwy i nowoczesny.

A tak pisze we wstępie do książki jej wydawca:

Jakim sposobem Adam Mickiewicz, chłopiec z Nowogródka, stał się ADAMEM MICKIEWICZEM, któremu dane było spocząć w krypcie wawelskiej obok królów i bohaterów? Ile zawdzięcza własnemu talentowi i pracy nad nim? Naturalnej zdolności i przypływom natchnienia, których nieraz doświadczył? Na ile zdecydował o wielkości Mickiewicza los, co tylko w pewnym ograniczonym stopniu pozwala sobą kierować, sobie pomagać? Ile wreszcie zależało od wielkich perypetii epoki, na które nie miał wpływu? Od okoliczności, które zbiegły się w takim, a nie innym akurat miejscu i czasie?

Takie pytania zadaje Tomasz Łubieński na wstępie swojej biografii Adama Mickiewicza. I odpowiada na nie śledząc powikłane losy Poety: dom, rodzina, studia, wygnanie, przyjaźnie, kobiety, okresy zapału i zniechęcenia, czynnej działalności publicznej i poetyckiego osamotnienia... A w tle - okrutny i wspaniały polski wiek XIX. "M jak Mickiewicz" to opis niezwykłego życia oraz przenikliwy portret zdumiewającego człowieka, którego, choć stale jest wśród nas obecny, bardzo słabo znamy.

Fragmenty książki "M jak Mickiewicz" czytał w Dwójce Olaf Lubaszenko.


Posłuchaj
10:24 2022_08_29 11_00_09_Dwojka_To_sie_czyta_latem.mp3 Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz". Czyta Olaf Lubaszenko, fragm. 1. (To się czyta latem/Dwójka)

10:01 To się czyta latem 30 sierpień 2022 11_00_35.mp3 Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz". Czyta Olaf Lubaszenko, fragm. 2. (To się czyta latem/Dwójka)

09:23 Dwojka_To_sie_czyta_latem 2022_08_31-11-00-41.mp3 Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz". Czyta Olaf Lubaszenko, fragm. 3. (To się czyta latem/Dwójka)

09:54 To sięczyta latem Dwójka 1 wrzesień 2022 11_00_32.mp3 Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz". Czyta Olaf Lubaszenko, fragm. 4. (To się czyta latem/Dwójka)

10:24 Dwójka to się czyta latem 2.09.2022.mp3 Tomasz Łubieński "M jak Mickiewicz". Czyta Olaf Lubaszenko, fragm. 5. (To się czyta latem/Dwójka)    

***

Tytuł audycji: To się czyta latem

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Daty emisji: 29.08-2.09.2022

Godzina emisji: 11.00-11.10

Czytaj także

"Ballady i romanse na jazzowo" - Mickiewicz dla kraju i zagranicy

12.08.2022 11:05
- Nie gonimy oryginału, natomiast chcemy zainteresować publiczność w ten sposób, że dowie się o czym są te utwory, że jest taki ktoś jak Mickiewicz. Chcemy zachęcić słuchaczy do sięgnięcia do źródła - mówił w "Poranku Dwójki" kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer, zdobywca dwóch Fryderyków Nikola Kołodziejczyk. Artysta z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego przygotował projekt "Ballady i romanse na jazzowo".
Nikola Kołodziejczyk jest laureatem Fryderyka 2015 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku
Nikola Kołodziejczyk jest laureatem Fryderyka 2015 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut RokuFoto: Urszula Tarasiewicz/Materiały promocyjne artysty
Posłuchaj
13'02 Nikola Kołodziejczyk o projekcie "Ballady i romanse na jazzowo" (Poranek Dwójki)
więcej
  • Z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego powstał projekt "Ballady i romanse na jazzowo".
  • Nikola Kołodziejczyk zaprosił do projektu muzyków z instrumentami, których na co dzień nie zobaczymy na jednej scenie.
  • Premierowe wykonanie utworów będzie miało miejsce 13 sierpnia podczas międzynarodowego Nišville Jazz Festival w Serbii. 

"Ballady i romanse na jazzowo" to reinterpretacja, uwspółcześnienie jednego z ważniejszych dzieł polskiego romantyzmu - "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza. Premierowe wykonanie utworów będzie miało miejsce 13 sierpnia podczas międzynarodowego Nišville Jazz Festival w Serbii. 

Muzyk do zadań specjalnych

Nikola Kołodziejczyk nie pierwszy raz sięgnął po zlecenie związane z ważną rocznicą. Podjął się także współtworzenia projektu z okazji Roku Moniuszkowskiego w 2019 roku. - Miałem już okazję przekomponować "Śpiewnik domowy" Moniuszki. Pracowaliśmy także razem z PWM-em i Filharmonią Szczecińską na Karłowiczem - opowiadał aranżer. - Najlepiej czuję się w działaniach, które nie są do końca muzycznie oczywiste, w których można przełamać granice, a z drugiej strony zachować symbolikę i przekaz danego dzieła.

Romantyczne wyzwanie

Tym razem jednak sytuacja ma się nieco inaczej, bowiem punktem wyjścia jest nie kompozycja, ale dzieło literackie. - Pierwszy raz podjąłem się zadania, w którym nie ma żadnej warstwy muzycznej do zmiany. Za warstwę muzyczną jestem całkowicie odpowiedzialny - podkreślił nasz gość. - To było wyzwanie. "Ballady i romanse" nie były napisane pod kątem połączenia ich z muzyką.

Spuścizna Jacka "Budynia" Szymkiewicza

Z pomocą przyszedł, znany z pracy nad "Śpiewnikiem domowym", zmarły w tym roku (12.04) Jacek "Budyń" Szymkiewicz, muzyk, autor tekstów i piosenek, a także multiinstrumentalista. - Genialnie opracował te rzeczy - ocenił Nikola Kołodziejczyk. - Zaczęliśmy pracę w zeszłym roku i na początku próbowaliśmy różnych rozwiązań. Zastanawialiśmy się jak to zamienić w muzykę, żeby było świeże i spójne ze sobą. Zaczęliśmy w styczniu, skończyliśmy w marcu. Na 2-3 tygodnie przed śmiercią, Jacek przesłał ostateczne wersje tekstów - dodał.

Kompozycja Nikoli Kołodziejczyka "Ballady i romanse na jazzowo" powstała z okazji obchodów Roku Romantyzmu Polskiego.  Partie solowe poszczególnych utworów wykonują znakomici artyści, m.in.: Natalia Grosiak i Tomasz Organek. Teksty utworów zostały przełożone na język angielski i podczas koncertów będą wyświetlane dla publiczności anglojęzycznej.

Posłuchaj
13:02 Poranek Dwójki romantyzm 12 sierpień 2022 09_30_52.mp3 Nikola Kołodziejczyk o projekcie "Ballady i romanse na jazzowo" (Poranek Dwójki)

 

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Roch Siciński

Gość: Nikola Kołodziejczyk (kompozytor, pianista, dyrygent, aranżer)

Data emisji: 12.08.2022

Godzina emisji: 9.30

uk

Czytaj także

Romantycy w podróży

21.08.2022 17:00
W audycji z cyklu "Lato polskiego romantyzmu" tym razem eksplorowaliśmy motyw podróży.
Mapa XIX-wiecznej Europy
Mapa XIX-wiecznej EuropyFoto: yoshi0511/Shutterstock
Posłuchaj
51'07 Romantycy w podróży (Lato polskiego romantyzmu/Dwójka)
więcej

Inspiracją do muzyczno-literackich wędrówek były "Listy z podróży" Antoniego Edwarda Odyńca, romantycznego poety, przyjaciela Adama Mickiewicza, z którym w 1829 roku wspólnie wyruszyli w podróż po Europie. Pamiętna dla obu przyjaciół była wizyta u Johanna Wolfganga von Goethe, opisana w listach Odyńca do Juliana Korsaka. Do spotkania znacząco przyczyniła się Maria Szymanowska, która poleciła uwadze wielkiego poety młodego wówczas Mickiewicza.

W muzycznej części audycji będziemy słuchać miniatur Szymanowskiej, a także innych muzycznych podróżników tego czasu - Karola Lipińskiego i Fryderyka Chopina.

Fragmenty "Listów z podróży" czytał Piotr Adamczyk, a tych z Państwa, którzy zechcą poznać więcej opowieści o podróżach Odyńca i Mickiewicza, zachęcamy do wizyty na kanale Radiobook platformy Youtube, gdzie listy te dostępne są w większym – niż nasz wybór na potrzeby audycji – wymiarze.


Posłuchaj
51:07 2022_08_21 16_00_23_PR2_Lato_Polskiego_Romantyzmu.mp3 Romantycy w podróży (Lato polskiego romantyzmu/Dwójka) 

***

200 lat temu, w 1822 roku, w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Jest to umowny początek polskiego romantyzmu. Z tej okazji tegoroczne lato upłynie nam pod hasłem romantyzmu polskiego.

W każdą niedzielę o 16.00 połączymy literaturę i muzykę. Posłuchamy i poczytamy wielkich twórców, przypomnimy też tych mniej znanych.

***

Tytuł audycji: Lato polskiego romantyzmu

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 21.08.2022

Godzina emisji: 16.00