"Ballady i romanse". Kwintesencja polskiego romantyzmu

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2022 15:28
W piątkowej audycji zastanawialiśmy się nad fenomenem jednego z najważniejszych dzieł Adama Mickiewicza.
Henryk Piątkowski - Portret Adama Mickiewicza, 1898, Muzeum Narodowe w Warszawie
Henryk Piątkowski - "Portret Adama Mickiewicza", 1898, Muzeum Narodowe w WarszawieFoto: Domena publiczna/CC0

"Biegają wieści pomiędzy prostotą,/ Lecz któż z nich prawdę odgadnie?" - o "Balladach i romansach" jako dziele przełomowym dla kultury polskiej rozmawialiśmy w kolejnej "Strefie literatury".

Czym była ta niewielka objętościowo, ale oczekiwana z zaciekawieniem książka młodego poety w trzeciej dekadzie XIX wieku w Polsce rozdartej zaborami? Kto ją czytał oraz jak warto ją czytać dziś? O tym rozmawialiśmy z  prof. Małgorzatą Litwinowicz-Droździel z IKP UW, autorką tekstu: "Ballady Adama Mickiewicza - literatura czy partytura?".

***

W 1822 roku w Wilnie ukazały się "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza, tomik poetycki, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. "Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne Romantyczność, Powrót taty, Świtezianka, Pani Twardowska, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury. To, co nastąpiło potem, było bez precedensu w polskich dziejach. Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską literaturę, muzykę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej" - podkreślono w sejmowej uchwale ustanawiającej rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

Czytamy w niej, że romantyzm "przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki".

Autorzy uchwały zaznaczyli również, że "literatura i kultura polskiego romantyzmu ukształtowały wymiar i profil duchowy Polaków".

(PAP)


Posłuchaj
29:04 Strefa literatury Dwójka 7 styczeń 2022 21_30_46.mp3 "Ballady i romanse" - czy dokonały przełomu w kulturze polskiej? (Strefa literatury/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Strefa literatury

Prowadziła: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Rok 2022 Rokiem Romantyzmu w Warszawie, Paryżu i Wilnie

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 17:30
Muzeum Narodowe w Warszawie przygotowało projekt „Romantyczność 2022. Wilno–Warszawa–Paryż” zainspirowany dwusetną rocznicą wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowianie uratują Europę, czyli prelekcje paryskie Adama Mickiewicza

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2023 14:30
22 grudnia 1840 roku o godzinie 13.45 powszechnie znany i ceniony polski poeta rozpoczął swój, jak się miało okazać, czteroletni cykl wykładów w prestiżowym paryskim Collège de France. Profesor Mickiewicz postanowił przybliżyć swoim słuchaczom słowiański świat.
rozwiń zwiń