Nauka

Światowy Dzień Walki z Rakiem. W Polsce poprawa wyników leczenia

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2014 08:44
Jednej trzeciej można zapobiec, jedną trzecią skutecznie wyleczyć. Mowa o nowotworach. We wtorek obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem.
Audio
  • Mimo problemów z leczeniem nowotworów w naszym kraju, jego wyniki poprawiają się - uważają specjaliści/IAR
  • - Na raka nie choruje się przypadkowo - mówi profesor Sergiusz Nawrocki kierujący oddziałem radioterapii w Szpitalu Klinicznym przy Ceglanej w Katowicach/IAR/PR Katowice

Onkolog doktor Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld z warszawskiego Centrum onkologii podkreśla, że im rak jest wcześniej wykryty, tym rosną szanse na wyleczenie. Dlatego tak ważna jest czujność onkologiczna. Trzeba obserwować własne ciało i jeżeli pojawią się jakiekolwiek zmiany, zgłosić się do lekarza.
Piersi i płuca
Doktor Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld zwraca uwagę, że u kobiet najczęstszym nowotworem jest rak piersi. Panie powinny więc regularnie się same oglądać i badać piersi. Niepokój powinny wzbudzić jakiekolwiek zgrubienia i guzki, wyciek z brodawki, zaczerwienienia, powiększone węzły chłonne.

>>> Uczestnicy wyprawy "Szpik na Szczyt" zdobyli Kilimandżaro  >>>
Z kolei mężczyźni najczęściej chorują na raka płuc. - O rozwijającej się chorobie może świadczyć kaszel - dodaje Agnieszka Jagiełło-Gruszfeld.
Nowotwory są drugą - po chorobach układu krążenia - przyczyną śmierci. Co roku około 150 tysięcy Polaków dowiaduje się, że ma raka i około 90 tysięcy pacjentów umiera z tego powodu.
Poprawa wyników leczenia
Doktor Janusz Meder - prezes Polskiej Unii Onkologii podkreśla, że według najnowszych danych, obserwujemy znaczną poprawę wyników leczenia. 15 - 20 lat temu średnia wyleczalność na nowotwory wynosiła 30 procent, a teraz twarde dane pokazują, że jest to 45 procent. To są duże różnice - zaznacza doktor Meder.

>>> Każdego dnia pięć Polek umiera na raka szyjki macicy  >>>
(06.10.2013) / TVN24/x-news

O wyraźnej poprawie w zakresie leczenia chorób nowotworowych mówi też wiceminister zdrowia Igor Radziewicz - Winnicki. Jakość leczenia onkologicznego mierzona wskaźnikami, takimi jak pięcioletnie przeżycie, jest coraz lepsza w Polsce. - Osiągnęliśmy istotną poprawę na przestrzeni ostatnich 20 lat, ale nadal nasze ogólnopolskie wskaźniki leczenia pozostają trochę słabsze niż w innych krajach europejskich - podkreśla.
Limity na leczenie
Tymczasem Jacek Gugulski z Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych ubolewa nad tym, że w naszym kraju obowiązują limity na leczenie onkologiczne. - Przez to, że ludzie późno przychodzą na badania i czekają w kolejkach na leczenie, umiera rocznie 20-30 tysięcy chorych zupełnie niepotrzebnie - mówi.

pp/IAR

Zobacz więcej na temat: medycyna nowotwory zdrowie
Czytaj także

Otyłość groźniejszym czynnikiem raka niż nikotynizm?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2014 10:33
Taką opinię wyrazili specjaliści podczas sympozjum gastrologów i onkologów w San Francisco w USA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Każdego dnia pięć Polek umiera na raka szyjki macicy

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2014 19:59
Zazwyczaj, gdy zgłaszają się do lekarza na terapię jest za późno. Rak szyjki macicy jest wyjątkowo podstępny. Rozwija się latami, nie dając żadnych objawów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uczestnicy wyprawy "Szpik na Szczyt" zdobyli Kilimandżaro

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2014 16:17
Kilkanaście osób - w tym trzy wyleczone z białaczki przeszczepieniem szpiku, a także siedmiu dawców szpiku - zdobyły najwyższą górę Afryki - Kilimandżaro. Pomysłodawczynią wyprawy "Szpik na Szczyt" była himalaistka Anna Czerwińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rak szyjki macicy - wyleczalny, a zabija

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 14:02
Jest jednym z najpopularniejszych zabójców kobiet w Polsce. Rak szyjki macicy jest schorzeniem, które wcześnie wykryte może być całkowicie wyleczalne.
rozwiń zwiń