Nauka

Polacy odkryli na Cyprze agorę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 22:22
Po czterech sezonach prac wykopaliskowych udało się zlokalizować agorę, czyli centralny plac starożytnego miasta Nea Pafos. Dokonali tego krakowscy badacze z z UJ.
Archeolodzy podczas pracy na stanowisku na miejscu istniejącego tu w starożytności miasta Nea Pafos
Archeolodzy podczas pracy na stanowisku na miejscu istniejącego tu w starożytności miasta Nea PafosFoto: Ewdoksia Papuci-Wladyka

- Fragmenty dwóch dużych budowli publicznych w rejonie centrum miasta to nasze najważniejsze tegoroczne odkrycia. Jedna z nich to zapewne świątynia, druga pełniła przypuszczalnie funkcję magazynu. Obie wykonano bardzo starannie – relacjonuje prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierownik prac z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie.

Tego typu konstrukcje znajdowały się zawsze w rejonie agor – czyli placów, wokół których usytuowane były miejsca kultu i budynki administracyjne.

Przy wschodnim wejściu na teren agory archeolodzy badali wnętrze starożytnej studni. - Gdy wyszła już z użycia, służyła jako śmietnik: była wypełniona przede wszystkim potłuczonymi naczyniami, w tym stosowanymi w ówczesnej kuchni. W jej wnętrzu znaleźliśmy też fragmenty figurek czy monety – opowiada prof. Papuci-Władyka. B

Według analizy ceramologów wszystkie naczynia ze studni pochodzą z okresu hellenistycznego - od końca II wieku p.n.e. do ok. połowy I w. p.n.e., czyli z czasów użytkowania odkrytej właśnie agory.

Według mitologii greckiej u wybrzeży Pafos narodziła się z morskiej piany bogini miłości Afrodyta. Bogactwo zabytków z praktycznie każdej epoki istnienia Pafos stało się przyczyną wpisania miasta na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Czytaj także

Pompeje: archeolodzy znaleźli ślady paniki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 23:55
Archeolodzy odkryli w Pompejach pozostałości warsztatu ceramicznego. Zdradzają one, że mieszkańcy wpadli w panikę w dniu zagłady miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marmury Partenońskie trafią do Ermitażu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 16:00
Muzeum Brytyjskie w Londynie wypożyczyło petersburskiemu Ermitażowi jeden ze swoich najcenniejszych zabytków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurdystan. Rajska Dolina w cieniu wojny

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 01:12
W Regionie Kurdystanu, autonomicznej jednostce Iraku, polscy archeolodzy dokumentują architekturę i ślady współistnienia wielu kultur i religii. W ostatnich miesiącach ten obszar stał się celem ataków Państwa Islamskiego.
rozwiń zwiń