X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Polacy odkryli na Cyprze agorę

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2014 22:22
Po czterech sezonach prac wykopaliskowych udało się zlokalizować agorę, czyli centralny plac starożytnego miasta Nea Pafos. Dokonali tego krakowscy badacze z z UJ.
Archeolodzy podczas pracy na stanowisku na miejscu istniejącego tu w starożytności miasta Nea Pafos
Archeolodzy podczas pracy na stanowisku na miejscu istniejącego tu w starożytności miasta Nea PafosFoto: Ewdoksia Papuci-Wladyka

- Fragmenty dwóch dużych budowli publicznych w rejonie centrum miasta to nasze najważniejsze tegoroczne odkrycia. Jedna z nich to zapewne świątynia, druga pełniła przypuszczalnie funkcję magazynu. Obie wykonano bardzo starannie – relacjonuje prof. Ewdoksia Papuci-Władyka, kierownik prac z Instytutu Archeologii UJ w Krakowie.

Tego typu konstrukcje znajdowały się zawsze w rejonie agor – czyli placów, wokół których usytuowane były miejsca kultu i budynki administracyjne.

Przy wschodnim wejściu na teren agory archeolodzy badali wnętrze starożytnej studni. - Gdy wyszła już z użycia, służyła jako śmietnik: była wypełniona przede wszystkim potłuczonymi naczyniami, w tym stosowanymi w ówczesnej kuchni. W jej wnętrzu znaleźliśmy też fragmenty figurek czy monety – opowiada prof. Papuci-Władyka. B

Według analizy ceramologów wszystkie naczynia ze studni pochodzą z okresu hellenistycznego - od końca II wieku p.n.e. do ok. połowy I w. p.n.e., czyli z czasów użytkowania odkrytej właśnie agory.

Według mitologii greckiej u wybrzeży Pafos narodziła się z morskiej piany bogini miłości Afrodyta. Bogactwo zabytków z praktycznie każdej epoki istnienia Pafos stało się przyczyną wpisania miasta na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Pompeje: archeolodzy znaleźli ślady paniki

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2014 23:55
Archeolodzy odkryli w Pompejach pozostałości warsztatu ceramicznego. Zdradzają one, że mieszkańcy wpadli w panikę w dniu zagłady miasta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marmury Partenońskie trafią do Ermitażu

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 16:00
Muzeum Brytyjskie w Londynie wypożyczyło petersburskiemu Ermitażowi jeden ze swoich najcenniejszych zabytków.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kurdystan. Rajska Dolina w cieniu wojny

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2014 01:12
W Regionie Kurdystanu, autonomicznej jednostce Iraku, polscy archeolodzy dokumentują architekturę i ślady współistnienia wielu kultur i religii. W ostatnich miesiącach ten obszar stał się celem ataków Państwa Islamskiego.
rozwiń zwiń