X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

e-wybory w Estonii

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2007 10:05
Estończycy po raz pierwszy zagłosowali przez internet w wyborach parlamentarnych.
Audio

W dniach 26-28 lutego Estończycy po raz pierwszy zagłosowali przez internet w wyborach parlamentarnych. To pierwsze takie ogólnokrajowe e-wybory na świecie. Pod względem informatyzacji Estonia jest jednym z najnowocześniejszych krajów Europy.

Oczywiście osoby, które nie chciały korzystać z elektronicznego głosowania, mogły wrzucić kartkę do urny, jednak nieco później, bo w niedzielę, 4 marca. Uprawnionych do głosowania jest 940 tysięcy obywateli, z czego przez internet zagłosowało na posłów ponad 30 tys. osób (tj. 3,4 proc.). Już raz, w 2005 r., Estończycy mieli możliwość udziału w e-wyborach - wtedy lokalnych.

Głos można było nadesłać z własnego komputera lub ze specjalnie przygotowanego punktu wyborczego. Jeden z nich był w warszawskiej ambasadzie Estonii. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę w sieci i wybrać kandydata, a następnie umieścić w czytniku, podłączonym do komputera (można go kupić np. w księgarni) specjalną osobistą kartę z chipem. Zawiera ona osobisty elektroniczny, cyfrowy podpis danej osoby.

Karta umożliwia ponadto dostęp do strony administracji publicznej ze wszystkimi informacjami, które państwo zebrało na temat danej osoby. Można tam przeglądać również nazwiska wszystkich osób, które widziały nasze dane osobowe, ponieważ musiały one logować się przy pomocy specjalnej karty ID. Jeżeli Estończyk uzna, że jego dane przeglądał ktoś nieuprawniony, ma prawo wnieść skargę do rzecznika ochrony danych osobowych.

Według danych firmy Gemius, 64 % Estończyków w wieku 15-74 lat to internauci. Darmowe punkty internetowe są w każdej miejscowości. W maleńkiej Estonii można przez internet załatwić niemal każdą sprawę - złożyć zeznanie podatkowe (korzysta z tego 82 proc. obywateli), zamówić ubezpieczenie, zapłacić cło i składkę emerytalną. W ciągu ostatniej dekady co roku 1 proc. budżetu Estonii przeznaczano konsekwentnie na rozwój technologii informatycznych. To w Estonii powstały znane na całym świecie technologie Kazaa, Skype i Hotmail. Ponadto konsorcjum rodzimych producentów oprogramowania zaprojektowało i wdrożyło pierwszy na świecie system, dzięki któremu rząd i inne organy centralne wymieniają dokumenty tylko drogą elektroniczną.

Agnieszka Labisko


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy krawat pomógł wygrać wybory prezydenckie?

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2010 14:11
Marszałek Senatu Rumunii, Mircea Geoana oskarża prezydenta Traiana Basescu o stosowanie metod parapsychologicznych podczas kampanii przedwyborczej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Następne wybory rozstrzygną się w internecie

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 08:19
Rok 2010 będzie rokiem opowiadaczy historii. Włączając radio czy telewizor będziemy słuchali komentatorów najświeższych wydarzeń.
rozwiń zwiń