Nauka

E=mc2 udowodnione

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2008 05:15
Trzeba było stu lat, by udowodnić najsłynniejszą teorię świata.

Przedziwne bywają losy teorii naukowych. Trzeba było stu lat, by ostatecznie udowodnić jedną z najsłynniejszych: teorię względności Einsteina.

Dokonał tego profesor Laurent Lelouch, fizyk z francuskiego Centrum Fizyki Teoretycznej,  a także jego koledzy z Węgier i Niemiec. Dali oni radę potwierdzić, że z energii da się wyprowadzić masę, tak jak z masy da się wyprowadzić energię. Doświadczalnie to ostatnie zjawisko udowodnili to już twórcy bomby atomowej, ale żeby udowodnić to na płaszczyźnie teoretycznej trzeba było zaprząc do pracy najpotężniejsze komputery świata.

- Do tej pory to była tylko hipoteza. Nam wreszcie udało się ją udowodnić - dumnie ogłasza francuskie Centrum. Jak jednak uczeni zdołali udowodnić prawdziwość słynnego E=mc²? Otóż stworzyli dokładne modele atomów. Według ogólnie przyjętej teorii, atomy składają się z protonów i neutronów, a te z kolei zbudowane są z kwarków i gluonów. Najdziwniejsze jednak jest to, że masa gluonów to zero procent, a masa kwarków to zaledwie pięć procent masy atomu. A zatem masa atomu ma się nijak do masy jego „materialnych” składników. Gdzie więc jest cała reszta? Okazuje się, że, według badań międzynarodowej grupy uczonych, reszta pochodzi z energii uzyskiwanej z ruchu i zderzeń gluonów i kwarków, a zatem energia potrafi zamienić się w masę. Że działa to także w drugą stronę, dowodzi równanie E=mc². Sprawdzono to także w broni atomowej.

(fw)

Przeczytaj więcej o teorii względności

Czytaj także

FIZYKA: Najczystszy kilogram

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2007 09:11
Powstaje nowy wzorzec kilograma, na miarę naszych czasów
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizyka w sieci dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2009 13:24
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Heretycy nauki

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2008 20:33
Jak dokonano najważniejszych odkryć naukowych?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Albert Einstein

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2008 02:46
Albert Einstein to najbardziej rozpoznawalny naukowiec wszechczasów.
rozwiń zwiń