Nauka

Grafenowy bak?

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2008 12:28
Grafen może znaleźć zastosowanie w samochodach na wodór – twierdzą greccy naukowcy.

Georgios K. Dimitrakakis, Emmanuel Tylianakis i George E. Froudakis opracowali projekt materiału, który bezpiecznie magazynowałby wodór w samochodach napędzanych tym gazem. To najważniejsza przeszkoda w rozwoju nowoczesnych, wodorowych napędów – wodór jest bowiem gazem wybuchowym. Zapewne nie jest zaskoczeniem, że ratunkiem może okazać się grafen – rodzaj węgla, robiącego oszałamiająca karierę w projektach nowych technologii.

Naukowcy stworzyli studium oparte na modelowaniu komputerowym, w którym prezentują sposób na magazynowanie wodoru w samochodach wyposażonych w ogniwa paliwowe. Dzięki grafenowej strukturze, wodór byłby bezpiecznie przechowywany. Strukturę tę tworzyłyby równoległe płachty grafenu, podparte pionowymi nanoprzewodnikami węglowymi, stanowiącymi rodzaj filarów (stąd robocza nazwa struktury: filary grafenowe). Jedna płachta grafenu ma grubość atomu, cylinder nanoprzewodnika jest natomiast 50 tys. razy cieńszy od włosa. Cała struktura, choć bardzo niewielka, przyczyniłaby się do gigantycznego wzrostu wydajności i bezpieczeństwa pojazdu z ogniwami paliwowymi, napędzanego wodorem.

To model teoretyczny. Jak zauważają naukowcy, teraz konieczne jest podjęcie wyzwania i przeprowadzenie eksperymentów. Gdyby zakończyły się sukcesem, oznaczałoby to milowy krok ku sprostaniu wymogom postawionym przez amerykański Departament Energii. Urząd ten założył, że do 2010 roku powinno się wypracować technologię, która pozwoli na bezpieczne i wydajne użytkowanie pojazdu z napędem na wodór. Być może cel ten jest już bliski.

 

zk/physorg.com

Czytaj także

Grafenowa przyszłość technologii

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2009 14:59
Rozwój nowoczesnych technologii wyznacza dziś węgiel i jego nowe formy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Energia z grafenu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2008 11:30
Grafen może być pomocny w rozwoju energooszczędnych technologii.
rozwiń zwiń