Nauka

Bardzo bliskie związki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2007 09:47
Bakterie częściej niż sądzono wbudowują swoje DNA do genomu zaatakowanej komórki

Podczas sekwencjonowania materiału genetycznego u różnych organizmów zdarzało się, że komputer (bo tego rodzaju analizy przeprowadzane są już obecnie automatycznie) znajdował jakieś geny, wyglądajace na bakteryjne i – odrzucał je, jako błąd, zanieczyszczenie. Teraz naukowcy zajmujący się tego rodzaju pracami będą musieli zweryfikować swoje podejście do takich wyników, bo prawdopodobnie zjawisko wbudowywania genomu bakterii do genomu gospodarza jest częstsze, niż się wydawało dotąd.

W DNA muszek owocowych z gatunku Drosophila ananassae znaleziono bardzo duży odcinek bakterii z rodzaju Wolbachia, będącej pasożytem wielu owadów i nicieni. Bakterie te żyją w cytoplazmie zakażonych komórek, ale jak się okazało – nie tylko w ten sposób wpływają na zaatakowany organizm. Naukowcy wykazali, że na na 1206 genów bakterii wbudowanych w materiał genetyczny muszki, przynajmniej 28 jest aktywnych chociaż nie wiadomo jeszcze, czy białka przez nie kodowane są produkowane w komórkach gospodarza. Odkrycie wzbudziło na świecie zrozumiałe zainteresowanie.

Źródło: Nature

Czytaj także

Wierne bakterie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2007 12:27
Odpowiedzialne za chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy bakterie Helicobacter pylori towarzyszą ludziom przynajmniej od 60 000 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tlenek azotu uodparnia bakterie

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2009 15:32
Odkrycie mechanizmu odporności bakterii pomoże w leczeniu chorób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bakterie mogą zabić się same. Walka z gruźlicą

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 08:19
"Kiedy wyłączyliśmy gen odpowiadający za enzym GlgE, bakterie same zatruwały się, w pewnym sensie popełniały samobójstwo".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bakterie-mutanty wyhodowane podczas dezynfekcji

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 07:40
Środki dezynfekujące mogą skutecznie "wytrenować" bakterie odporne na antybiotyki - wynika z badań naukowców z irlandzkiego uniwersytetu w Galway, cytowanego przez internetowe strony BBC.
rozwiń zwiń