Nauka

ZDROWIE: Zbadaj zatoki

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2007 10:11
Jeśli w przykry sposób boli cie głowa, warto skorzystać z termowizji.

Zaczyna się na ogół niewinnie – od zwykłego przeziębienia z katarem, tylko potem, kiedy wydawałoby się, że jest już po wszystkim, pozostaje uciążliwy ból głowy. Nasila się zwłaszcza przy poruszaniu głową czy pochyleniu i w końcu zmusza do wizyty u lekarza. A wtedy niejeden pacjent słyszy diagnozę: zapalenie zatok. Z przeprowadzonych przez PBS badań wynika, że na zapalenie zatok cierpi aż 4,5 mln Polaków, ale prawie połowa nie zdaje sobie z tego sprawy. Często do wykrycia choroby niezbędne bywa wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, ale obecnie lekarze proponują mniej inwazyjną metodę – termowizję, gdzie nie wykorzystuje się szkodliwego promieniowania. Badanie przy pomocy kamery termowizyjnej pozwala zobaczyć na ekranie komputera miejsca w obrębie twarzoczaszki, które różnią się temperaturą od  obszarów sąsiednich – temperatura podwyższona świadczy o stanie zapalnym. A jak wiadomo szybka diagnoza to co najmniej połowa sukcesu w leczeniu.

Od dziś w kolejne weekendy w wielu miastach Polski, w centrach handlowych, będzie można wykonać w ramach akcji „Zdrowe Zatoki” bezpłatne badania termowizyjne. Zaczyna Warszawa – Wola Park, w przyszłym tygodniu Kraków – Galeria Kazimierz, a potem m.in. Toruń i Białystok. Warto śledzić lokalne informacje na ten temat i – zadbać o komfort swojego życia.

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Nieszczery uśmiech też przedłuża życie

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2010 13:26
Intrygujące badania naukowców z Detroit. Zbadali kilkaset fotografii, żeby ustalić związki między uśmiechem a długością życia
rozwiń zwiń

Czytaj także

Liberalizaują czy porządkują? "Tytoniowe" zmiany

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2010 15:02
Właściciele restauracji z co najmniej dwoma salami będą mogli w jednej z nich umożliwić klientom palenie tytoniu - senacką poprawkę o tej treści do tzw. ustawy antynikotynowej poparła sejmowa komisja zdrowia.
rozwiń zwiń