Nauka

Roślina źródłem elektryczności

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2009 11:50
Rośliny posłużą do napędzania samochodów?

Rośliny uprawne mogą stać się nowym źródłem elektryczności, przede wszystkim do napędzania samochodów - twierdzą amerykańscy naukowcy. Opis nowatorskich pomysłów, z których mogą w przyszłości skorzystać producenci aut, zamieszcza najnowszy numer tygodnika "Science".

Produkcja tak zwanej bioelektryczności opiera się na bardzo prostej zasadzie. Według naukowców biomasa mogłaby po prostu być spalana a powstająca w ten sposób energia przetwarzana na prąd. Taka metoda wykorzystania biomasy jest znacznie wydajniejsza, niż produkcja bioetanolu z tej samej ilości roślin - podkreśla jeden z autorów badań, profesor Elliot Campbell z Uniwersytetu Kalifornijskiego.

Jak wyjaśnia, jeśli spalamy rośliny i produkujemy z nich prąd, to mamy energię do silników elektrycznych. "Dzięki temu możemy pokonać dużo większy dystans niż przy użyciu silników spalinowych napędzanych biopawliwami. Poza tym mniejsza jest też emisja gazów cieplarnianych"- dodaje ekspert.

Naukowcy przetestowali kilka rodzajów bioetanolu oraz kilka modeli produkcji energii z roślin i za każdym razem bioelektryczność w ostatecznym rozrachunku wypadała lepiej. Oszczędność w przeliczeniu na przejechane kilometry wynosiła średnio 80 procent. Zdaniem badaczy jest to
kolejny dowód na to, że przemysł motoryzacyjny powinien w przyszłości przestawić się na silniki elektryczne.

Rafał Motriuk / iar

Czytaj także

Kosmetyki ze starego oleju?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2007 13:26
Naukowcy od dawna starają się opracować metody utylizacji wszelkiego rodzaju odpadów – tym razem zajęli się zużytym olejem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztuczne drzewa usuną CO2

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2009 11:05
Innowacyjna technologia to szansa na spowolnienie zmian klimatycznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pogadaj bez prądu

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2010 14:08
Zaprojektowano walkie-talkie działające dzięki wbudowanej prądnicy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czyste powietrze dzięki roślinom

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 16:09
Powietrze w pomieszczeniach może być niekiedy nawet 12 razy bardziej zanieczyszczone niż na zewnątrz...
rozwiń zwiń