Nauka

Kosmetyki ze starego oleju?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2007 13:26
Naukowcy od dawna starają się opracować metody utylizacji wszelkiego rodzaju odpadów – tym razem zajęli się zużytym olejem.

Wbrew pozorom chodzi o nie byle jakie ilości; w samych tylko Stanach Zjednoczonych restauracje zużywają setki milionów litrów oleju tygodniowo.

W kwietniowym numerze Biotechnology Progress ukaże się raport, dotyczący metod utylizacji starego oleju – a wachlarz proponowanych przez doktora Vidala Shaha i jego kolegów możliwości jest szeroki. Do tej pory wykorzystywano olej jako dodatek do pasz dla zwierząt – jak się okazuje, można go także, niewielkim nakładem pracy, przerobić na biopaliwo lub użyć jako półproduktu w syntezie sofrolipidów.
Sofrolipidy mają szereg zastosowań w przemyśle kosmetycznym – są składnikiem kremów przeciw starzeniu się skóry. W przetwórstwie spożywczym używa się ich do sporządzania bakteriobójczych kąpieli warzyw i owoców. Co ciekawe, sofrolipidy bardzo skutecznie hamują rozwój glonów w jeziorach, prowadzący do letnich „zakwitów” wody.

Jakub Urbański


Na podstawie: Science Direct.


Czytaj także

Roślina źródłem elektryczności

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2009 11:50
Rośliny posłużą do napędzania samochodów?
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kryzysie Polacy kupowali więcej... kosmetyków

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2010 09:12
W ubiegłym roku Polacy kupili kosmetyki za ponad 7,2 mld złotych, o 13 proc. więcej niż w roku poprzednim - wynika z badań firmy MEMRB, o których informuje "Rzeczpospolita".
rozwiń zwiń