Nauka

Nowy moduł badawczy ISS

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2009 15:39
Załoga przygotowuje ISS na przyjęcie nowego modułu.

Załoga Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, która w ubiegłym miesiącu przywitała trzech nowych astronautów, przygotowuje się na przyjęcie nowego modułu badawczego. Moduł MIM-2 ma zostać dołączony do stacji jeszcze w tym roku. Będzie on również służył jako dodatkowy port dokujący dla rosyjskich pojazdów kosmicznych.

Dwóch z sześciu członków załogi ISS, Amerykanin Michael Barratt i Rosjanin Giennadij Padałka, przystosowało dziś mechanizmy dokujące stacji. Do przedziału łącznikowego, który znajduje się w module „Zwiezda”, astronauci dostali się z dziesięciominutowym opóźnieniem – powodem były problemy z ciśnieniem w śluzie – nie spadło ono tak szybko jak się spodziewano. Wykonanie zadania trwało 12 minut.

Astronauci musieli być ubrani w skafandry, mimo iż nie wyszli w otwartą przestrzeń kosmiczną. Operacja została uznana za 125 spacer kosmiczny w historii Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Był to drugi spacer Amerykanina, ale już 8 dla Rosjanina. Giennadij Padałka spędził w otwartej przestrzeni, w sumie ponad 27 godzin. W miniony piątek obaj astronauci na niemal 5 godzin wyszli otwartą przestrzeń, również przygotowując ISS na dokowanie spodziewanego modułu badawczego.

Paweł Zych

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos NASA

Czytaj także

Kepler poszuka drugiej Ziemi

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2009 13:01
NASA wysłała w kosmos najnowocześniejszy teleskop kosmiczny – Keplera. Jego misją będzie poszukiwanie planet takich jak Ziemia. W sobotę z Przylądka Canaveral na Florydzie wystartowała rakieta Atlas II, która wyniosła na orbitę teleskop kosmiczny najnowszej generacji – obserwatorium Kepler.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczne wędrówki człowieka

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2009 12:40
Jak przebiega podbój kosmosu, i czy Polacy odnajdą w nim swoje miejsce?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chopin na ISS

Ostatnia aktualizacja: 04.02.2010 13:50
Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zabrzmi muzyka Fryderyka Chopina.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zagadkowy kosmos w oku Hubble'a

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2010 15:38
Z okazji 20-lecia pracy Teleskopu Hubble'a przygotowaliśmy galerię najciekawszych zdjęć, jakie wykonał.
rozwiń zwiń