X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Przyszłość trójwymiaru

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2008 10:48
Największym przełomem w przyszłej rozrywce będą techniki obrazowania nowej generacji.
Audio

Rozrywka w przyszłości będzie zupełnie inna od tej którą dziś znamy. Największym przełomem będą rewolucyjne techniki obrazowania. Trójwymiarowe sceny wyświetlane w powietrzu, bez monitorów sprawią, że przez obrazy będziemy mogli przechodzić, a nawet nimi manipulować. Krokiem w tym kierunku są obecne, nowoczesne technologie…

Heliodisplay

 

Heliodisplay jest urządzeniem które wyświetla obraz w odpowiednio przygotowanym przez urządzenie powietrzu. Takie „helioekrany” – przestrzenne projektory, są obecnie intensywnie rozwijane. Są w stanie wyświetlać dwu- lub trójwymiarowy obraz w odpowiednio przekształconym przez urządzenie powietrzu.

 

Obrazy generowane przez Heliodisplay nie są hologramami, mimo że wyświetlane są w powietrzu. Urządzenie wykorzystuje powietrze, które jest modyfikowane i następnie wyrzucane w górę, tworząc ledwie zauważalną płaszczyznę. Właśnie na niej wyświetlany jest obraz z rzutnika.

Sposób przygotowania powietrza i wyświetlania obrazu jest tajemnicą twórców. To, co widzą obserwatorzy, to zawieszony w powietrzu 30 calowy obraz. Wizualizacje z Heliodisplay’a są dwuwymiarowe, ale brak jakiegokolwiek odniesienia do jednoplanowego tła sprawia wrażenie pełnej trójwymiarowości.

Cheoptics360

 

Innym systemem służącym do wyświetlania „trójwymiarowych” obrazów jest Cheoptics360. Jego twórcą jest Peter Simonsen, duński wynalazca. Cheoptics360 jest potężną konstrukcją w kształcie piramidy. Jego ściany są przezroczyste, a wyświetlane "wewnątrz" obrazy wydają się wisieć w przestrzeni.

 

Obraz powstaje ze złożenia czterech projekcji – zaawansowane projektory rzutują filmy lub grafikę w centrum piramidy. Rezultatem są sceny dające wrażenie całkowitego 3D, które można ogląda z dowolnego miejsca wokół wyświetlacza. Praktycznie nie przeszkodzą nam też warunki oświetleniowe, a całośc zobaczymy w pełnej gamie kolorów.

Cheoptics360 już znalazł swoje zastosowanie – stał się doskonałym narzędziem marketingowym, wyświetlającym obrazy podczas wielu targów, prezentacji, a nawet pokazów mody.

Depth-Fused 3D

Depth-fused 3D jest najnowszą technologią opracowywaną obecnie przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara. Nazwę tę można by przetłumaczy jako „3D o połączonej głębi”.
System wyświetlania depth-fused 3D – DFD – by stworzyć trójwymiarowość obrazu, korzysta z wyświetlaczy fogscreen (urządzeń generujących skondensowaną parę wodną) i projektorów, które pokażą obraz „na mgle”. Całość dopełnia system śledzenia obserwatorów, by wrażenie 3D było jeszcze silniejsze.

Tak jak w pozostałych technologiach – Heliodisplay czy Cheoptics360, obserwatorzy DFD nie muszą nosić żadnych okularów, by obserwować trójwymiarowe sceny. Jego zdecydowaną przewagą nad Heliodisplay’em jest jednak to, że obraz widać z każdego miejsca. Cheoptics360 jest za to pokonany przez gabaryty urządzenia – DFD nie ma skomplikowanych rusztowań i nie ogranicza przestrzeni. Docelowo będzie można swobodnie przez niego przejść.

Konstruktorzy wierzą, że systemy DFD mogą stać się idealnymi wyświetlaczami przyszłości. Na razie konieczne jest jednak usprawnienie mechanizmu projekcji obrazu, tak by pojawiał się dokładnie tam, gdzie zaplanowano, nie powodując błędów i przesunięć. Kolejnym wyzwaniem jest zminimalizowanie turbulencji powietrza, by obraz nie skakał na przykład przy otwieraniu drzwi do pomieszczenia.

Wszystkie technologie, umożliwiające pokazywanie obrazów w przestrzeni są intensywnie rozwijane. By może już niedługo znajdą też swoje poważne zastosowania. Wirtualne operacje na prawdziwie trójwymiarowym sercu pomogą w szkoleniu chirurgów, w codziennym życiu zaś będą doskonałym sposobem na telekonferencje.


Przemysław Goławski

Zobacz więcej na temat: piramidy pokazy mody projektor
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

iPad – grajpad

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 15:51
Miłość ci wszystko wybaczy... nawet to, że nie obsługuję flash, nie mam wbudowanej kamery ani portu usb. Nie mogę otworzyć kilku aplikacji na raz... Ale jestem piękny, Twój iPad.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Komórkowy GPS

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 11:05
Jak działa nawigacja w telefonach komórkowych?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kosmiczny szybowiec

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2010 16:06
Pierwszy lot Falcona HTV-2 trwał 9 minut. Szybowiec osiągnął prędkość 20 Machów po czym kontakt z nim się urwał.
rozwiń zwiń