X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Wszystko płynie

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 12:21
No prawie. Podczas bombardowania Księżyca satelita LCROSS odkrył wodę.
Audio

NASA otwiera nowy rozdział w naszym pojmowaniu Księżyca. Okazało się, że nie jest on wysuszoną kosmiczną grudą. Pierwsze dane z satelity LCROSS (Lunar CRater Observation and Sensing Satellite) informują, że bombardowanie powierzchni Srebrnego Globu 9 października 2009 przyniosło oczekiwany skutek: w rejonie krateru Cabeus znaleziono duże ilości wody.

Niedawno informowaliśmy, że astronomowie odkryli na powierzchni Księżyca cieniutką warstewkę wody. To nie koniec odkryć – woda znajduje się także (i to w dużo większej ilości) pod powierzchnią Srebrnego Globu.

Bombardowanie Księżyca

Eksperyment, polegający na wystrzeleniu w powierzchnię Srebrnego Globu pocisku, przeprowadzono w kraterze Cabeus, nazwanym od imienia Niccolo Cabeo, włoskiego astronoma z XVII wieku. Leży on w pobliżu południowego bieguna Księżyca, a jego dno znajduje się w wiecznym cieniu. Jak się szacuje, temperatura nie przekracza tam -230 st. C.

Naukowcy od dawna spekulowali, co jest źródłem dużych ilości wodoru znajdujących się na biegunach Srebrnego Globu. Uważali, że jego obecność może być związana z wodą, zalegającą pod powierzchnią. Dotąd jednak głównym dowodem były błyski czegoś, co mogło być lodem, docierające do obiektywów teleskopów z zaciemnionych kraterów Księżyca. Eksperyment LCROSS miał potwierdzić obecność wody. Wyniki są zadowalające: uderzenie pocisku uwolniło z powierzchni Księżyca podwójny pióropusz materiału. Lżejsza część – dymu i kurzu – uniosła się wyżej, odsłaniając pod sobą cięższą warstwę, która nie widziała światła słonecznego od wielu miliardów lat. LCROSS przez ponad miesiąc analizował skład tych warstw. Spektrometr satelity potwierdził: zawierają wodę.

- Jesteśmy oszołomieni ze szczęścia – mówi Anthony Colaprete z NASA, odpowiedzialny za misję LCROSS. – Mamy wiele dowodów, że woda była obecna w obydwóch częściach pióropusza. Jej koncentracja i sposób dystrybucji wymaga jeszcze analiz, jednak spokojnie możemy potwierdzić, że w Cabeusie są zasoby wody - komentuje. I nie chodzi tutaj bynajmniej o jej śladowe ilości: w materiale, który wystrzelił w kosmos było jej niemal 100 litrów!

 

Okazuje się, że wody może być na Księżycu więcej nic kiedykolwiek przypuszczano. Zacienione rejony Księżyca mogą skrywać klucz do historii ewolucji Układu Słonecznego. Woda i inne składniki lodu mogą także dostarczyć koniecznych do przeżycia środków przyszłym eksploratorom Srebrnego Globu.

Woda, dwutlenki, związki organiczne

Najbardziej zdumiewające jest, że to wszystko jest efektem uderzenia tylko w jeden, przypadkowy punkt. Nie wiadomo jeszcze, czy woda jest w każdym miejscu Srebrnego Globu, czy tylko zalega w niektórych miejscach, np. innych zacienionych kraterach. Nie wiadomo też, w jakiej najczęściej występuje formie – lodu czy pary.

Dane z innych instrumentów LCROSS pomogą przeprowadzić dokładniejszą analizę zderzenia, a przez to rodzaju i dystrybucji księżycowych zasobów. Pomiarów jest bardzo wiele, zatem analitycy z NASA mają pełne ręce roboty. Oprócz wody, w pióropuszach są ślady innych ekscytujących związków chemicznych, skrywanych przed Słońcem przez miliardy lat. Na razie mowa jest o metanie, dwutlenku siarki i węgla i innych, bardziej skomplikowanych organicznych związkach, ale musimy jeszcze poczekać na szczegóły.

- Odsłaniamy tajemnice naszego najbliższego sąsiada. Okazuje się, że ma on wiele tajemnic, a LCROSS przyczynił się do powiększenia naszej wiedzy o Księżycu – mówi Michael Wargo, główny naukowiec NASA do spraw Srebrnego Globu.

Skąd wzięła się woda na Księżycu? To jeszcze zagadka. Być może jest tam „od zawsze”, a być może przyniosła ją na Srebrny Glob jakaś kometa. Srebrny Glob wciąż zatem jest tajemniczy i ciągle przyciąga ku sobie spojrzenia – teraz już nie tylko zakochanych.

Satelita LCROSS wystartował 18 czerwca 2009 roku.

Eurgeniusz Wiśniewski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Eris pokonała Plutona

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2007 10:28
Planety karłowate.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Co NASA zawdzięcza Hollywood

Ostatnia aktualizacja: 17.07.2009 11:41
NASA nie zachowała taśmy z relacją filmową z lądowania Apollo 11 na Księżycu. Pomogło Hollywood.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Discovery - start przesunięty

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2009 10:51
NASA przełożyła start misji STS-128 ze względu na niesprzyjającą pogodę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżyc zbyt gorący

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2009 09:53
Temperatura na orbicie wyższa niż szacowana była przyczyną awarii indyjskiej sondy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Księżyc jest pokryty wodą

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 12:26
Zaskakujące ustalenia naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Duże zbiorniki wody pod powierzchnią Marsa?

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2009 08:51
NASA opublikowała najnowsze zdjęcia Czerwonej Planety.
rozwiń zwiń