Nauka

Wojna jako efekt ocieplenia?

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 13:34
Jednym z czynników wpływających na wojowniczość mieszkańców Afryki mogą być... zmiany klimatu.

Afryka to jedno wielkie pole bitewne. Okazuje się, że jednym z czynników wpływających na wojowniczość jej mieszkańców może być… klimat.

Marschall Burke z Uniwersytetu Kalifornijskiego i David Lobell z Uniwersytetu Stanforda sądzą, że istnieje silny związek pomiędzy wybuchającymi w Afryce wojnami i wzrostem temperatury. Ich zdaniem, zmiany klimatu sprawią, że do 2030 roku na Czarnym Lądzie zginie dodatkowe 400 000 osób. Już teraz wyniki amerykańskiego zespołu wzbudzaja kontrowersje.

Poprzednie badania starały się znaleźć korelacje pomiędzy opadami deszczu i wojnami, najnowsze uwzględniły także zmiany temperatury. Burke i Lobell przeanalizowali dane z lat 1981 do 2002, nakładając na siebie dane dotyczące zmian temperatury w Afryce i mapę wybuchających tam wówczas konfliktów. Okazało się, że związek między nimi był bardzo silny. A ponieważ mapy klimatyczne dosyć dobrze wskazują, gdzie w najbliższych latach będzie szczególnie gorąco, amerykańscy naukowcy uważają, że w tych samych rejonach podniesie się również temperatura polityczna. Co więcej, badacze oszacowali, ile osób zginie w takich walkach. Ich zdaniem, będzie to 393 tys. ludzi do 2030 roku – o ile ocieplenie nie przyspieszy.

Oczywiście, z takimi szacunkami nie zgadza się wielu innych naukowców. Zgadzają się oni, że wzrost temperatury może przekładać się na skłonność do  wojaczki (ostatecznie każdy człowiek czuje się rozdrażniony podczas upału), ale sceptycznie podchodzą do rachunków Burke’a i Lobella. Za wybuchem konfliktu stoi bowiem wiele innych czynników – politycznych, historycznych czy antropologicznych. Za wojny w Afryce odpowiadają przecież nie tylko lokalne konflikty, ale i zjawiska o charakterze globalnym, np. koniec kolonializmu czy "zimna wojna". - Bardzo chcemy się mylić – komentuje argumenty przeciwników Lobell. – Ale nasze wyniki są bardzo jednoznaczne - dodaje.

(ew/newscientist.com)

Czytaj także

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2007 10:47
W jaki sposób można wyjaśniać te dziwne zjawiska?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afrykańska szczepionka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 15:01
Nowa, najbardziej skuteczna szczepionka na HIV.
rozwiń zwiń