Nauka

Pierwszy w Polsce przeszczep ręki

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2009 07:50
Replantacja całej kończyny jest trzecią tego typu operacją na świecie.

W szpitalu Świętej Jadwigi w Trzebnicy dokonano pierwszej w Polsce replantacji całej kończyny. Prawą rękę, pochodzącą od zmarłego dawcy przeszczepiono 30-letniemu mężczyźnie. Pacjent czuje się dobrze, teraz czeka go długa rehabilitacja.

- To pierwsza w Polsce tego typu transplantacja i trzecia w świecie. Pacjent, któremu przeszczepiono rękę stracił ją 28 lat temu. Nigdzie na świecie nie dokonano replantacji ręki po tak długim okresie – wyjaśniał w wypowiedzi dla PAP doc. Jerzy Jabłecki, ordynator oddziału replantacji kończyn trzebnickiego szpitala.

Jeszcze rok temu na świecie nie przeprowadzano takich transplantacji, z obawy zbyt dużego ryzyka dla pacjenta. To, że zdecydowano się na transplantację jest wynikiem rezultatów ostatnich badań, które potwierdziły dobrą regenerację nerwów w tego rodzaju przeszczepach. Jest ona znacznie szybsza niż się spodziewano.

Jak podkreślił doc. Jabłecki nigdy nie będzie pewności czy tego rodzaju przeszczep ostatecznie się przyjmie. - W takich przypadkach sprawa jest skomplikowana, bo u pacjenta musi odtworzyć się system połączeń nerwowych - powiedział docent. Rekonstrukcja nerwów  to proces długotrwały, może potrwać nawet do dwóch lat. Pacjent będzie musiał również do końca życia przyjmować leki zapobiegające odrzuceniu przeszczepu. Aby przeszczep zakończył się sukcesem istotne jest także to, że w korze mózgowej pacjenta musi odtworzyć się ośrodek odpowiedzialny za ruch ręką. - U naszego pacjenta nie był on używany od 28 lat, jest albo słabo rozwinięty, albo w ogóle zanikł, teraz trzeba specjalnych działań, które pobudzą to centrum - powiedział Jabłecki.

Pacjent - zdaniem docenta - czuje się dobrze. - On jest informatykiem, teraz w szpitalu tworzy stronę internetową www.przeszczepreki.pl, na której znajdą się informacje na temat transplantacji - powiedział docent.

Trzebnicki szpital jest uznanym w Polsce i na świecie ośrodkiem, w którym przeprowadzane są skomplikowane transplantacje. Do tej pory trzy przeszczepy ręki poniżej łokcia przeprowadzone w Trzebnicy zakończył się sukcesem.

Przemysław Goławski, Nauka w Polsce

Zobacz więcej na temat: medycyna POLSKA

Czytaj także

Nadzieja dla chorych na Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2009 05:09
Być może wyniki najnowszych badań w tej dziedzinie naprowadzą naukowców na dobry trop.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Przeszczepów mogłoby być więcej"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 17:10
Ponad 2200 osób czeka w Polsce na przeszczep narządów - wynika z danych Poltransplantu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy pełny przeszczep twarzy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2010 10:36
Operacja przeprowadzana przez 30 lekarzy trwała 22 godziny. Hiszpańscy lekarze poinformowali o dokonaniu pierwszego w historii pełnego przeszczepu twarzy. Zabieg przeprowadzono w uniwersyteckim szpitalu Vall d'Hebron w Barcelonie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pierwszy przeszczep serca w Poznaniu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 12:52
Poznań stał się piątym ośrodkiem w kraju przeszczepiającym serce po Zabrzu, Aninie koło Warszawy, Krakowie i Gdańsku.
rozwiń zwiń