Nauka

Czarny wilk to wnuk psa

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2009 14:04
Naukowcy twierdzą, że wilki uzyskały czarną sierść, mieszając się na przestrzeni wieków z udomowionymi psami. Ciemne umaszczenie mogło być pomocne do zaadaptowania się do nowych warunków środowiskowych.

Nie zapominajmy, że jasne umaszczenie pojawia się najczęściej w  rejonach arktycznych, np. w tundrze. Zwierzę o ciemnej sierści byłoby tam widoczne z daleka. Dzisiejsze drapieżniki są na ogół szare – „poszarzały” na skutek ocieplania się pierwotnie arktycznego klimatu, jaki panował w Europie w czasie zlodowacenia. Natomiast wilki o czarnej sierści częste są dzisiaj na zalesionych obszarach Ameryki Północnej. Aby poznać przyczyny tej różnicy, badacze porównali geny szarych wilków europejskich i czarnych amerykańskich. Okazało się, że amerykańskie maja w sobie geny psów.

 - Zwykle uważamy, że psy wyewoluowały z wilków. Nasza praca pokazuje przykład czegoś zupełnie odwrotnego, czyli psów, które ponownie stały się wilkami – mówi Greg Barsh ze Uniwersytetu Stanforda w Kalifornii. Artykuł na temat wilków, którego Barsh jest współautorem, ukazał się w ostatnim „Science”.

- Udomowienie psów doprowadziło do wytworzenia się ciemnoumaszczonych zwierząt – mówi Marco Musiani, specjalista w sprawach wilków, pracujący na Uniwersytecie w Calgary (Kanada), drugi autor artykułu z „Science”. – To pokazuje, że ludzka działalność może przyczynić się do wytworzenia się genetycznej różnorodności u zwierząt. To ironia losu, że zmiana, którą wilki uzyskały dzieki człowiekowi, może dzisiaj okazać się korzystna w ich walce ze zmianami, jakie człowiek zaprowadza w ich środowisku – dodaje Musiani.

Obejrzyj czarnego wilka na filmie.

Naukowcy uważają, że czarne wilki pojawiły się w Ameryce około 10-15 tys. lat temu, kiedy szare wilki zmieszały się z psami, towarzyszącymi ludziom podczas zasiedlania kontynentu amerykańskiego. Tamte psy wyginęły, ale panuje powszechna zgopda, że ich geny przetrwały w dzisiejszych czarnych wilkach.

Naturalna selekcja doprowadziła do tego, że ciemna sierść stała się coraz częstsza w populacji amerykańskich wilków, ale dotąd naukowcy nie mogą powiedzieć z zupełną pewnością, dlaczego właściwie czarne umaszczenie jest tak korzystne w lesie. Być może pomaga lepiej „wtapiać się” w cieniste zagajniki? Z drugiej strony naukowcy nie są dzisiaj przekonani, czy umaszczenie „maskujące” rzeczywiście ułatwia prowadzenie polowania.

Filip Wyrozumski

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Psy Shar Pei – piękne, ale chore

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2008 05:21
Psy te cierpią na mucynozę skórną, rzadką chorobę genetyczną.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Odtworzymy mamuta?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 12:54
Badaczom udało się zsekwencjonować genom wymarłego gatunku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy genom myszy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2009 12:07
DNA zwierząt jest dla nas coraz mniej tajemnicze.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Adopcja według wiewiórek

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2010 15:00
Wiewiórki potrafią się zaopiekować osieroconymi maluchami, jeżeli są z nimi spokrewnione – donoszą kanadyjscy naukowcy. Artykuł o wiewiórczej adopcji ukazał się na łamach "Nature Communications".
rozwiń zwiń