Nauka

Podróż w znane

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2010 09:37
Wydaje ci się, że idziesz, gdzie cię oczy poniosą, a naukowcy wiedzą dokąd dojdziesz.

Choć często wydaje nam się, że nasze podróże są spontaniczne i sami do ostatniej chwili nie wiemy, dokąd pojedziemy na przykład na wakacje, naukowcy dowodzą, że jest inaczej. Amerykańscy eksperci piszą w tygodniku Science, że z zaskakującą dokładnością przewidzieli decyzje tysięcy ludzi związane z podróżowaniem. Do badań wykorzystali... telefony komórkowe.

Naukowcy ze Stanów Zjednoczonych i Chin przez trzy miesiące analizowali rachunki za rozmowy telefoniczne ponad 50 tysięcy osób. Najważniejsze szczegóły dotyczyły miejsc, w których odebrana była rozmowa czy wysłany SMS.

Pozwoliły one prześledzić sposoby przemieszczania się użytkowników. Okazało się, że większość ludzi porusza się w niewielkim rejonie; mniejszość regularnie pokonuje setki kilometrów.

Przewidywanie zachowań w grupie intensywnie podróżujących miało stwarzać problemy, jednak ku zaskoczeniu naukowców, było inaczej: „Nawet w przypadku tych, którzy często przemieszczają się na duże odległości, możemy domyślić się, gdzie pojadą ze skutecznością rzędu 93 procent" - mówił w rozmowie z Science autor badań profesor Albert Barabasi z Uniwersytetu Północnowschodniego w Bostonie.

Podkreślił, że wzorce zachowań powtarzają sie u wszystkich ludzi niemal zupełnie niezależnie od płci czy wieku. Jego zdaniem, dzięki takim testom będzie można przewidzieć sposób rozprzestrzeniania się chorób, na przykład grypy, wirusów elektronicznych oraz planować zabudowę miast.

Czytaj także

Kobiety zapadają na inne choroby niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2010 13:27
Podczas zagranicznych podróży kobiety przeważnie zapadają na inne choroby niż mężczyźni - tak wynika z badań szwajcarskich naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eko-podróże

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2009 16:49
Czynniki związane z ochroną środowiska mają nadal niewielki wpływ na nasze plany podróżnicze...
rozwiń zwiń