X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Nasz człowiek w Chicago

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2010 04:11
Profesor Michał Paweł Markowski został szefem Katedry Języka Polskiego i Literatury na Uniwersytecie Illinois w Chicago.
Audio

Profesor Michał Paweł Markowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego został szefem Katedry Języka Polskiego i Literatury imienia Stefana i Lucy Hejna na Wydziale Sztuk Wyzwolonych i Nauk Ścisłych Uniwersytetu Illinois w Chicago (UIC). Wygrał on otwarty konkurs na szefa Katedry Języka Polskiego i Literatury na UIC.

Prof. Markowski ma już ogromne doświadczenie administracyjne w relacjach polsko-amerykańskich - wynosi je z Krakowa, gdzie od kilku lat kieruje katedrą Międzynarodowych Studiów Polonistycznych i Centrum Zaawansowanych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. - Od wielu lat mam ścisłe związki z amerykańskimi uniwersytetami; wykładałem na Harvardzie, Uniwersytecie Northwestern w Chicago, a także na Uniwersytecie Browna w Providence w stanie Rhode Island. Dzięki temu mam spore doświadczenie dydaktyczne - powiedział PAP.

Ufundowanie na Uniwersytecie Illinois w Chicago dwóch katedr: Języka Polskiego i Literatury oraz Historii Polski było możliwe dzięki darowiźnie w wysokości 10 mln dolarów, która została zapisana uczelni przez Romualda Hejnę, zmarłego w 2008 roku. Jak tłumaczy prof. Markowski, zamiarem fundatorów było wykreowanie miejsca w Stanach Zjednoczonych, dokąd mogliby zjeżdżać studenci z całej Ameryki i z Polski, by studiować na wysokim poziomie polską literaturę i historię.

Profesor Michał Paweł Markowski liczy, że obydwie katedry, stanowiące obecnie część departamentu języków i literatury słowiańsko-bałtyckiej na Uniwersytecie Illinois w Chicago, będą współpracowały ze sobą. - Będę starał się intensywnie zabiegać o to, by studia polskie przekształciły się z dość niestety prowincjonalnego kierunku w bardzo żywy, uznawany przez inne wydziały, kierunek - podkreśla prof. Markowski.

Prof. Markowski, obecnie kierownik Katedry Międzynarodowych Studiów Polonistycznych i dyrektorem Centrum Studiów Humanistycznych na UJ,  rozpocznie sprawowanie swoich obowiązków w Chicago 16 sierpnia tego roku. Jest autorem i edytorem ponad 20 książek poświęconych filozofii literatury i kultury. Laureat Nagrody Fundacji im. Kościelskich (2000). Wykładał między innymi w Wiedniu, Sztokholmie, Nowym Jorku, Chicago, Toronto. Jest publicystą "Tygodnika Powszechnego".

(ew/pap)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ocenią międzynarodowe rankingi

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 12:03
Rankingi szkół wyższych będą kontrolowane przez nową międzynarodową, organizację - IREG Observatory.
rozwiń zwiń