Nauka

Śpiewać każdy może

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 10:03
Śpiewanie pomaga chorym z uszkodzonym mózgiem w ponownym uczeniu się mówienia.

Śpiew przyczynia się do rozwoju i regeneracji mózgu - tak twierdzą amerykańscy naukowcy. Dzięki specjalnym technikom wokalnym chorzy, którzy stracili mowę w wyniku udaru, szybciej odzyskują tę umiejętność - i teraz neurolodzy wiedzą, jak dokładnie wygląda ten proces. Wyniki badań zaprezentowano podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Wspierania Nauki w Kalifornii.

Jeśli "ośrodek mowy" w lewej półkuli mózgu człowieka został uszkodzony w wyniku udaru, to skuteczne okazuje się pobudzanie "ośrodka śpiewania". Ośrodek ten częściowo angażuje bowiem prawą półkulę mózgu. Zdaniem ekspertów dzięki temu uczenie pacjentów melodyjnego wypowiadania słów działa znacznie lepiej, niż tradcyjne sposoby rehabilitacji mowy.

Taka metoda to tak zwana terapia intonacyjno-muzyczna. Analizujący ją neurolog professor Gottfried Schlaug z Uniwersytetu Harvarda stwierdził, że na szczegółowych zdjęciach widać, jak dzięki śpiewaniu w zdrowej, prawej półkuli mózgu powstają nowe połączenia nerwowe. To one częściowo przejmują funkcję uszkodzonych ośrodków mowy. Inni naukowcy uważają, że śpiew pomaga też w rozwoju umiejętności czytania i dlatego apelują, by w szkołach lekcje muzyki nie były zaniedbywane.

Zobacz więcej na temat: Kalifornia
Czytaj także

Pozytywne skutki depresji

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2009 11:26
Negatywne myślenie sprawia, że człowiek jest mniej łatwowierny i lepiej zapamiętuje.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Człowiek bezwolny

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2010 12:12
Każdego dnia podejmujemy setki, tysiące decyzji. Tylko kto te decyzje podejmuje? My czy nasze geny, środowisko i przypadek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mózgi kobiet i mężczyzn reagują inaczej

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2009 13:32
Tak wynika z polskich badań naukowców z UJ.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Progesteron z ziemniaków

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2010 10:34
Naukowcy badają możliwości leczenia urazów mózgu hormonem ze pigułek antykoncepcyjnych.
rozwiń zwiń