X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Szybciej niż światło

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2010 07:38
Astrofizycy znaleźli rzeczywiste przykłady prędkości nadświetlnej w postaci impulsów radiowych płynących z pulsara.
Audio

Eksperymenty laboratoryjne ostatnich dziesięcioleci wykazały, że istnieje możliwość poruszania się szybciej niż światło, nie podważając szczególnej teorii względności Einsteina. Teraz astrofizycy dostrzegli rzeczywiste przykłady prędkości nadświetlnej w postaci impulsów radiowych płynących z pulsara.

Astrofizycy, pod kierunkiem Fryderyka Jenet z Uniwersytetu Teksańskiego w Brownsville, monitorowali pulsar PSR B1937 +21, który jest oddalony o około 10 000 lat świetlnych od Ziemi. Do swoich badań wykorzystali Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico. Naukowcy przez trzy dni rejestrowali sygnały radiowe o częstotliwości 1420,4 MHz i paśmie 1,5 MHz. W wyniku analizy, okazało się, że impulsy bliższe centrum pulsara przybyły wcześniej niż pozostałe, co sugeruje, że podróżowały szybciej niż światło.

Prędkość nadświetlna, czyli szybsza niż światło, związana jest z anomalią rozproszenia (dyspersja anomalna). Zgodnie z definicją, jest to proces, w którym współczynnik załamania ośrodka wzrasta razem z długością fali światła przechodzącego przez ten ośrodek. Jeśli impuls światła (składający się z grupy fal świetlnych o różnych długościach fali) przechodzi przez taki ośrodek, prędkość grupowa impulsu może wzrosnąć do prędkości, która jest większa prędkość samych fal w impulsie. Energia impulsu nadal porusza się z prędkością światła, co oznacza, że wszelkie informacje (np. dane z sond kosmicznych) będą przekazywane zgodnie z teorią Einsteina.

Pulsar jest gwiazdą neutronową, która w regularnych, niewielkich odstępach czasu, wysyła impulsy promieniowania elektromagnetycznego, głównie promieniowanie radiowe. Sygnały odbierane z Ziemi wyglądają jak błyski latarni morskiej. Dzieje się tak dlatego, że pulsary szybko wirują, wysyłając obrotową wiązkę promieniowania. Impulsy, przemierzając kosmos, podróżują przez ośrodek międzygwiazdowy (interstellar medium, ISM – przestrzeń między gwiazdami, zawierająca gazy i pyły, ale także różne formy energii, np. neutrina i promieniowanie elektromagnetyczne), co ma na nie wpływ. Jeśli przechodzą one przez pole magnetyczne zmieniona może być ich polaryzacja, gdy spotkają wolne elektrony, mogą zostać rozproszone, a gdy na swej drodze znajdą neutralny wodór, impulsy mogą nawet zostać przez niego wchłonięte. Naukowcy z Brownsville sądzą, że duży wpływ na impulsy ma również anomalna dyspersja.


Impulsy z pulsara, zdaniem astrofizyków, przemierzały chmurę neutralnego wodoru, który rezonował z częstotliwością 1420,4 MHz – czyli dokładnie taką, jaką analizowano. Przejście przez chmurę spowodowało anomalną dyspersję, która wprowadziła impulsy do nadświetlnej prędkości grupowej. Impulsy o częstotliwości najbliższej do rezonowanej przybyły wcześniej niż inne.

Zdaniem naukowców, impulsy zdają się podróżować szybciej niż światło ze względu na „wzajemne oddziaływanie między skalami czasu, jakie obecne są w impuls i tymi, które są w ośrodku”. Impulsy poruszające się z prędkością nadświetlną nie negują teorii Einsteina, ponieważ nie niosą żadnych informacji. Takie zjawisko znane było z eksperymentów laboratoryjnych, a teraz po raz pierwszy odkryto je w prawdziwym świecie astrofizyki.

Wyniki badań zostaną opublikowane w „Astrophysical Journal”. Odkrycie może pomóc astronomom w pełniejszym zrozumieniu struktury kosmosu w regionach pomiędzy gwiazdami, zwłaszcza właściwości chmur neutralnego wodoru w naszej galaktyce.


Przemysław Goławski

Zobacz więcej na temat: astronomia kosmos
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odkryj swój Wszechświat: granice poznania

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 11:14
Audycja dr. Stanisława Bajtlika.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2012: czy grozi nam katastrofa?

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2009 07:09
Co naprawdę przewidzieli Majowie? Przeczytaj.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wszechświat dla każdego

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 20:38
Równoległych wszechświatów jest więcej niż gwiazd na niebie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

2009: Europa podbija kosmos

Ostatnia aktualizacja: 15.01.2009 11:29
Poznaj ambitne plany ESA.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tunel wodny za milion dolarów do badań samolotów

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2010 07:51
Nowe laboratorium z tunelem wodnym, przeznaczonym przede wszystkim do badań aerodynamiki samolotów, otwarto na Politechnice Wrocławskiej. To pierwsza tego rodzaju maszyna w Polsce.
rozwiń zwiń