Nauka

Kod Neandertalczyka

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 10:08
Ludzie są krewnymi Neandertalczyków - wynika z porónania kodu genetycznego obu gatunków.

Zespół międzynarodowych naukowców odczytał kod DNA Neandertalczyka. To przełomowe dokonanie odkrywa tajemnice ewolucji zarówno Neandertalczyków jak i ludzi współczesnych. Szczegóły publikuje tygodnik "Science".

Naukowcy wykorzystali małe próbki sproszkowanych kości trzech Neandertalczyków znalezionych w jaskini w Chorwacji. Odkodowane w 60 procentach DNA porównano później z materiałem genetycznym pięciorga ludzi współczesnych z różnych części świata. Dało to sensacyjne wyniki - powiedział tygodnikowi Science jeden z autorów publikacji Svante Paabo z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka. „Okazuje się, że ludzie są spokrewnieni z Neandertalczykami, z tym że tylko ci, którzy żyją poza Afryką, czyli w Europie, Azji czy Papui Nowej Gwinei" - powiedział naukowiec.

Prawdopodobnie oznacza to, że kiedyś ludzie współcześni, emigrując z Afryki krzyżowali się w niewielkim stopniu z Neandertalczykami, prawdopodobnie na terenach Bliskiego Wschodu. W rezultacie dziś ludzie poza Afryką mają od 1 do 4 procent neandertalskiego DNA.
Autorzy trwających cztery lata badań podkreślają jednocześnie, że podczas testów opracowano nowe, znacznie lepsze metody analizy DNA, co przyda się w wielu eksperymentach genetycznych w przyszłości.

Neandertalczycy byli najbliższymi ewolucyjnymi krewnymi ludzi współczesnych. Zamieszkiwali tereny dzisiejszej Europy, Bliskiego Wschodu i Środkowej Azji. Wyginęli około 30 tysięcy lat temu.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Neandertalski genom odczytany…

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2009 12:23
ale jeszcze nie zanalizowany.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Trzy zęby, które wstrząsnęły prehistorią

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2010 13:51
Przeczytaj wywiad z drem Mikołajem Urbanowskim, ktorego zespół znalazł pierwsze polskie szczątki neandertalczyka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ludzko-neandertalskie krzyżówki?

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2009 11:00
Naukowcy spierają się, czy przedstawiciele naszego gatunku krzyżowali się z neandertalczykami.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dziś wszyscy jesteśmy Neandertalczykami

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2010 16:46
Od 1 do 4 procent genów Europejczyków pochodzi od Neandertalczyków. Wyniki analiz DNA naszych wymarłych krewnych zaskoczyły naukowców.
rozwiń zwiń