Nauka

Brazylijczycy znaleźli „nasiona życia”

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2010 08:10
Brazylijscy naukowcy odkryli najprostsze mikroby, które prawdopodobnie były źródłami życia biologicznego na Ziemi i, być może, w całym Wszechświecie.


O odkryciu poinformowało brytyjskie radio BBC.

Zespół naukowy z Rio de Janeiro przeprowadził serię eksperymentów z bakterią Deinococcus radiodurans. Jak się okazało, bakterie te mają praktycznie nieograniczoną zdolność przetrwania. W trakcie przeprowadzonych eksperymentów wytrzymywały śmiertelne dla wszystkich innych znanych organizmów biologicznych dawki promieniowania, agresywne środowiska chemiczne, maksymalne temperatury zarówno zimna, jak i gorąca oraz długotrwały pobyt w próżni.

- Najwyższy stopień zdolności do przetrwania bakterii Deinococcus radiodurans czyni z niej głównego kandydata na źródło życia biologicznego w przestrzeni kosmicznej - oświadczył kierownik badań prof. I. Polino-Lima. Jaki inny organizm mógłby przetrwać kosmiczną podróż na asteroidzie?

Właściwości bakterii Deinococcus radiodurans zostały wykryte przez prof. Polino-Limę przypadkowo - podczas prac nad obróbką promieniowaniem opakowań żywnościowych. Maksymalną biologiczną odporność tej bakterii wyjaśnia się tym, że jest ona w stanie posiadać do 10 pełnych kopii swojego genomu. Zazwyczaj organizmy ograniczają się do jednej.

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Fundamenty z bakterii

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2007 09:01
Jak za pomocą bakterii zabezpieczyć budynki przed trzęsieniami ziemi? Wbrew pozorom to proste - wystarczy wstrzyknąć je w glebę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wierne bakterie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2007 12:27
Odpowiedzialne za chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy bakterie Helicobacter pylori towarzyszą ludziom przynajmniej od 60 000 lat.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bardzo bliskie związki

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2007 09:47
Bakterie częściej niż sądzono wbudowują swoje DNA do genomu zaatakowanej komórki
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nosimy więcej komórek bakteryjnych niż własnych

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2007 11:06
To niewiarygodne, ale prawdziwe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krok bliżej syntetycznego życia

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2009 12:15
Naukowcy z USA wyprodukowali nowy szczep bakterii
rozwiń zwiń