Nauka

Stawy do naprawy

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 13:57
Dwa popularne suplementy stosowane przez osoby z bólami stawów nie są skuteczniejsze niż placebo. Czy są zatem trzeba je zażywać?

Glukozamina i chondroityna wchodzą w skład chrząstki, która pokrywa powierzchnie stawowe kości. Sprężysta, śliska chrząstka ułatwia ruchy w stawach i absorbuje wstrząsy. Preparaty zawierające glukozaminę i chondroitynę są reklamowane jako środki "naprawiające" stawy - twierdzi się, że pobudzają wytwarzanie nowej chrząstki.

Naukowcy z uniwersytetu w Bernie dokonali przeglądu 10 wcześniejszych badań dotyczących 3800 pacjentów, dotyczących powszechnie stosowanych w zwyrodnieniu stawów suplementów - glukozaminy i chondroityny. Okazało się, że nie mają one korzystnego działania w leczeniu zwyrodnienia stawów biodrowych i kolanowych - ani nie zmniejszają bólu, ani nie wpływają na grubość chrząstki stawowej. Oba środki są dostępne bez recepty.

Jednocześnie nie wykazano, by chondroityna i glukozamina miały niekorzystny wpływ na zdrowie - dlatego autorzy badań nie zniechęcają do ich przyjmowania (ale na własny koszt - nie jako lek refundowany). Jak wynika z badań, substancje mogą poprawiać samopoczucie pacjenta, bo wierzy on, że pomagają. Podobnie jest z placebo.

Wartość globalnej sprzedaży glukozaminy przekracza miliard dolarów.

Zobacz więcej na temat: Berno leki refundowane zdrowie
Czytaj także

Chętnie kupowane suplementy diety znikną z rynku?

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2009 10:10
Liczba tych preparatów na polskim rynku stale rośnie. Obecnie jest ich osiem tysięcy rodzajów. Od stycznia wielu z nich nie będzie można sprzedawać.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebezpieczne suplementy diety

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2010 11:40
Suplementy diety zawierające roślinne polifenole mogą hamować wchłanienie żelaza z pożywienia i zwiększać ryzyko anemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wycofano ziółka dające "siłę chińskiego smoka"

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2010 06:10
Ostatnio były to suplementy diety ceedra i cupidomax.
rozwiń zwiń