Nauka

Skylon poleci na orbitę

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 19:20
Brytyjski samolot kosmiczny Skylon odbędzie pierwsze loty orbitalne w 2020 roku.

Poinformowały o tym gazety The Telegraph, Daily Mail i portale technologiczne. Według Daily Mail, w ciągu następnych 10 lat, Skylon ma być używany do komercyjnego wynoszenia ładunków na orbitę i transportu turystów z prędkością przekraczającą pięciokrotnie szybkość dźwięku.

Pierwszy prototyp, który gazety nazywają rewelacyjnym, ma być maszyną bezpilotową o długości 8,23 m i wyposażoną w dwa silniki nowego typu. Będzie wznosił się ponad atmosferę Ziemi ze standardowych lotnisk o przedłużonych pasach. Lądowanie także będzie mogło odbyć się na lotnisku, podobnie jak w przypadku promu kosmicznego.

Według firmy, która kieruje całym projektem, Reaction Engines, w wersji pasażerskiej Skylon będzie mógł wynieść na orbitę do 24 osób z małym ładunkiem. To rewolucja w orbitalnych lotach pasażerskich i towarowych - piszą Daily Mail i The Telegraph.

Skylon został zaprezentowany przez Reaction Engines w końcu lipca pod Londynem na największej europejskiej wystawie lotniczej - Farnborough International Air Show. Zrobiła duże wrażenie. Maszyna ma być wyposażona w nowego typu silniki wodorowe Sabre o bardzo dużym zakresie przyspieszeń i wysokim ciągu, które mają stanowić przełom w technikach lotów kosmicznych.

Silnik Sabre, a zwłaszcza rewolucyjna konstrukcja jego komory spalania, jest już testowana przez Reaction Engines oraz niemiecką rządową agencją badań kosmicznych DLR (Deutsches Zentrum fr Luft- und Raumfahrt). Obecnie, jak twierdzi portal Daily Tech, rozwój Skylona ma być także sponsorowany przez niedawno powstałą brytyjską agencję lotów kosmicznych.

Twórca Skylona, Reaction Engines, jest nowym typem przedsięwzięcia naukowo-biznesowego badającego technikę lotów kosmicznych. Jego współtwórcą i akcjonariuszem jest Europejska Agencja Kosmiczna ESA, agendy rządowe Wlk. Brytanii oraz inwestorzy prywatni. Do rozwoju technologii typu zastosowanego w Skylonie potrzebne są jednak duże pieniądze - jak podaje portal The Register, opierając się na szacunkach Reaction Engines wymienia kwotę 12 mld USD. Są to środki porównywalne z pieniędzmi wydanymi na konstrukcję, próby i wdrożenie największego ma świecie samolotu pasażerskiego - Airbusa A380 (15 mld USD) lub rakiety Ariane 5 (13 mld USD).


(ew)

Czytaj także

Zanim polecą na Marsa pobędą w metalowym pudle

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 20:56
Czterej europejscy ochotnicy zgodzili się, by zamknięto ich w metalowych kontenerach na 18 miesięcy. Naukowy eksperyment ma na celu zbadanie wytrzymałości człowieka przed planowanymi misjami kosmicznymi na Marsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja buduje statek kosmiczny dla turystów

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2010 12:54
W połowie tego roku w Rosji zaplanowano rozpoczęcie budowy pierwszego "turystycznego" statku kosmicznego.
rozwiń zwiń