X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Przeszczep z wiarą

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2010 17:00
Przeszczepy wątroby udają się lepiej, jeśli biorca jest osobą religijną.
Audio

Powodzenie tak skomplikowanej operacji jak przeszczep zależy nie tylko od zgodności tkankowej, ale także czynników psychologicznych, społecznych czy duchowych. Około 90 procent populacji świata to osoby wierzące. Wcześniejsze prace wykazały, że religijność pozwala lepiej sobie radzić z chorobą, a nawet pokonać ją całkowicie. Ponowna analiza wyników badań 126 000 osób wykazała, że religijność zwiększa szanse na przeżycie o 26 proc.

Włoski zespół kierowany przez psychologa, doktora Franco Bonaguidi, przez 4 lata śledził losy 179 pacjentów (129 mężczyzn i 50 kobiet, średnia wieku 52 lata), którym przeszczepiono wątrobę pomiędzy styczniem roku 2004 a grudniem 2007. Wskazaniami do przeszczepu były wirusowe zapalenie wątroby (68 proc. przypadków), marskość związana ze spożyciem alkoholu (17 proc.) oraz choroba autoimmunologiczna (7 proc.) Badani wypełniali kwestionariusz, dotyczący ich religijności.

Jak się okazało osobista wiara w Boga (niezależnie od tego, czy wierzący był chrześcijaninem, muzułmaninem, czy też wyznawał inną religię) zwiększała szanse na przeżycie po przeszczepie, podczas gdy formalna przynależność do kościoła miała mniejsze znaczenie.

(ki)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

We wtorek obchodzimy Dzień Transplantologii

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2010 09:08
Prezes Polskiego Towarzystwa Transplantologicznego Wojciech Rowiński jest zdania, że los pacjentów czekających na przeszczep organów zależy od świadomości całego społeczeństwa. Według jego danych, obecnie takich osób jest w Polsce około tysiąca ośmiuset.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rusza Partnerstwo dla Transplantacji

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 13:47
Szykuje się rewolucja w polskiej transplantologii. Szpitale za pieniądze będą dostarczały organy do przeszczepów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy uda się stworzyć sztuczną wątrobę?

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2010 13:12
Amerykańskim naukowcom udało się wyhodować w laboratorium szczepy wątroby. To odkrycie może pewnego dnia umożliwić wzrost organu, który posłuży do transplantacji wątroby - pisze BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Białko - ochroniarz

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2010 15:22
Opracowana przez brytyjskich naukowców technika może poprawić wyniki operacji przeszczepu nerek.
rozwiń zwiń