Nauka

Twój horoskop 2011 jest nieważny

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 13:03
Jeśli śledzisz horoskopy, w tym roku najprawdopodobniej czytasz o losach kogoś innego. I to z powodów czysto naukowych.

Dzięki zmianom położenia osi ziemskiej znaki zodiaku to bzdura. Nawet większa niż przypuszczają ich przeciwnicy.

Skąd wiemy, że ktoś jest spod znaku Panny, a ktoś inny – Bliźniąt czy Wodnika? Znaki zodiaku ustalane są według pozycji Słońca w dniu urodzin danej osoby. Słońce porusza się w ciągu roku wzdłuż linii ekliptyki, a na linii tej starożytni dostrzegli szereg konstelacji astronomicznych, które odpowiadają kolejnym znakom zodiaku. A zatem 22 września Słońce powinno opuszczać konstelację Panny i wchodzić do Wagi. Problem polega na tym, że obowiązujące dzisiaj daty, które wyznaczają, czy ktoś jest Panną, czy już może Wagą, zostały ustalone 2000 lat temu. I dzisiaj nie mają już żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości!

- Astrologia twierdzi, że Słońce jest w jednej pozycji, a astronomia, że zupełnie w innej – mówi Joe Rao z portalu Space.com i nowojorskiego planetarium. Różnica wynosi około miesiąca.

Wszystko przez zjawisko precesji osi ziemskiej. Ponieważ Słońce i Księżyc działają siłą przyciągania na glob ziemski, powodują, że oś ziemska wytrącona z położenia równowagi wykonuje długookresowy ruch po pobocznicy stożka, kreśląc go na tle gwiaździstego nieba. To skutkuje m.in. tym, że Gwiazda Polarna nie zawsze wskazuje północ, a czasami jej miejsce zajmują inne gwiazdy. W momencie, kiedy powstawały piramidy w Gizie północ wyznaczał gwiazda Thuban w konstelacji Smoka. Za 12 000 lat będzie najłatwiej: nad biegunem północnym w zenicie będzie świeciła Wega, bardzo jasna gwiazda z konstelacji Lutni. Naprawdę trudno będzie zabłądzić.

To nic nowego. Jako pierwszy zjawisko precesji osi ziemskiej spostrzegł Arystarch z Samos, około 280 roku p.n.e. Okres całej zmiany położenia osi trwa 26 000 lat.

Statystyki pokazują, że mimo naukowych dowodów na brak jakiejkolwiek korelacji pomiędzy dniem urodzin a cechami osobowości, wiele osób ciągle wierzy w znaki zodiaku. Robi to na przykład 25 proc. Amerykanów.

Dla tych, którzy ciągle wierzą, podajemy astronomicznie skalibrowane daty, w jakich obowiązują poszczególne znaki zodiaku AD 2011: Koziorożec 20 stycznia – 16 lutego, Wodnik 16 lutego – 11 marca, Ryby 11 marca - 18 kwietnia, Baran 18 kwietnia – 13 maja,  Byk 13 maja – 21 czerwca, Bliźnięta 21 czerwca – 20 lipca, Rak 20 lipca – 10 sierpnia, Lew 10 sierpnia – 16 września, Panna 16 września – 30 października, Waga 30 października – 23 listopada, Skorpion 23 – 29 listopada, Wężownik (!) 29 listopada – 17 grudnia, Strzelec 17 grudnia – 20 stycznia.

Lista zawiera 13 znaków zodiaku, bo tyle właśnie znajduje się na ekliptyce. Wężownik został wyeliminowany przez Babilończyków, którzy woleli elegancką liczbę 12 znaków zodiaku, zamiast 13. – To czyste szaleństwo. Wygląda na to, że stosowali jakieś własne zasady – komentuje Rao.

Przypominamy: astronomii nie wolno mylić z astrologią. Pierwsza to nauka z prawdziwego zdarzenia, druga – cóż... wierzy w 12 znaków zodiaku.

(ew/livescience.com)

 

Czytaj także

Śluby tylko jutro lub 17 listopada

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2010 17:39
Niedziela (16.05) będzie w Indiach dniem ślubów i wesel. Według zapowiedzi, tylko w Delhi odbędzie się ponad 20 tysięcy ceremonii ślubnych, natomiast w Bombaju może ich być aż 70 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyjąc z gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 13:03
Obserwatorium Dynamiki Słońca, SDO przesłało na Ziemię pierwsze zdjęcia naszej gwiazdy. Tak dokładnie jeszcze Słońca nie oglądaliśmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogoda dopisała przy zaćmieniu Słońca

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 03:50
Zdarza się raz na wiele lat i wzbudza wiele emocji - mogliśmy obserwować na niebie częściowe zaćmienie Słońca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badaj i odkrywaj kosmos

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 10:15
Każdy amator może dokonać wielkiego odkrycia astronomicznego – podkreśla Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń