X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Twój horoskop 2011 jest nieważny

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2011 13:03
Jeśli śledzisz horoskopy, w tym roku najprawdopodobniej czytasz o losach kogoś innego. I to z powodów czysto naukowych.
Audio

Dzięki zmianom położenia osi ziemskiej znaki zodiaku to bzdura. Nawet większa niż przypuszczają ich przeciwnicy.

Skąd wiemy, że ktoś jest spod znaku Panny, a ktoś inny – Bliźniąt czy Wodnika? Znaki zodiaku ustalane są według pozycji Słońca w dniu urodzin danej osoby. Słońce porusza się w ciągu roku wzdłuż linii ekliptyki, a na linii tej starożytni dostrzegli szereg konstelacji astronomicznych, które odpowiadają kolejnym znakom zodiaku. A zatem 22 września Słońce powinno opuszczać konstelację Panny i wchodzić do Wagi. Problem polega na tym, że obowiązujące dzisiaj daty, które wyznaczają, czy ktoś jest Panną, czy już może Wagą, zostały ustalone 2000 lat temu. I dzisiaj nie mają już żadnego odzwierciedlenia w rzeczywistości!

- Astrologia twierdzi, że Słońce jest w jednej pozycji, a astronomia, że zupełnie w innej – mówi Joe Rao z portalu Space.com i nowojorskiego planetarium. Różnica wynosi około miesiąca.

Wszystko przez zjawisko precesji osi ziemskiej. Ponieważ Słońce i Księżyc działają siłą przyciągania na glob ziemski, powodują, że oś ziemska wytrącona z położenia równowagi wykonuje długookresowy ruch po pobocznicy stożka, kreśląc go na tle gwiaździstego nieba. To skutkuje m.in. tym, że Gwiazda Polarna nie zawsze wskazuje północ, a czasami jej miejsce zajmują inne gwiazdy. W momencie, kiedy powstawały piramidy w Gizie północ wyznaczał gwiazda Thuban w konstelacji Smoka. Za 12 000 lat będzie najłatwiej: nad biegunem północnym w zenicie będzie świeciła Wega, bardzo jasna gwiazda z konstelacji Lutni. Naprawdę trudno będzie zabłądzić.

To nic nowego. Jako pierwszy zjawisko precesji osi ziemskiej spostrzegł Arystarch z Samos, około 280 roku p.n.e. Okres całej zmiany położenia osi trwa 26 000 lat.

Statystyki pokazują, że mimo naukowych dowodów na brak jakiejkolwiek korelacji pomiędzy dniem urodzin a cechami osobowości, wiele osób ciągle wierzy w znaki zodiaku. Robi to na przykład 25 proc. Amerykanów.

Dla tych, którzy ciągle wierzą, podajemy astronomicznie skalibrowane daty, w jakich obowiązują poszczególne znaki zodiaku AD 2011: Koziorożec 20 stycznia – 16 lutego, Wodnik 16 lutego – 11 marca, Ryby 11 marca - 18 kwietnia, Baran 18 kwietnia – 13 maja,  Byk 13 maja – 21 czerwca, Bliźnięta 21 czerwca – 20 lipca, Rak 20 lipca – 10 sierpnia, Lew 10 sierpnia – 16 września, Panna 16 września – 30 października, Waga 30 października – 23 listopada, Skorpion 23 – 29 listopada, Wężownik (!) 29 listopada – 17 grudnia, Strzelec 17 grudnia – 20 stycznia.

Lista zawiera 13 znaków zodiaku, bo tyle właśnie znajduje się na ekliptyce. Wężownik został wyeliminowany przez Babilończyków, którzy woleli elegancką liczbę 12 znaków zodiaku, zamiast 13. – To czyste szaleństwo. Wygląda na to, że stosowali jakieś własne zasady – komentuje Rao.

Przypominamy: astronomii nie wolno mylić z astrologią. Pierwsza to nauka z prawdziwego zdarzenia, druga – cóż... wierzy w 12 znaków zodiaku.

(ew/livescience.com)

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Śluby tylko jutro lub 17 listopada

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2010 17:39
Niedziela (16.05) będzie w Indiach dniem ślubów i wesel. Według zapowiedzi, tylko w Delhi odbędzie się ponad 20 tysięcy ceremonii ślubnych, natomiast w Bombaju może ich być aż 70 tysięcy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żyjąc z gwiazdą

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2010 13:03
Obserwatorium Dynamiki Słońca, SDO przesłało na Ziemię pierwsze zdjęcia naszej gwiazdy. Tak dokładnie jeszcze Słońca nie oglądaliśmy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pogoda dopisała przy zaćmieniu Słońca

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 03:50
Zdarza się raz na wiele lat i wzbudza wiele emocji - mogliśmy obserwować na niebie częściowe zaćmienie Słońca.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Badaj i odkrywaj kosmos

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2011 10:15
Każdy amator może dokonać wielkiego odkrycia astronomicznego – podkreśla Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń