Nauka

Mężczyźni myślą o seksie tak często jak o jedzeniu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 10:00
Tak wynika z badań naukowców. Badacze z Ohio postanowili sprawdzić, czy to prawda, że przeciętny facet myśli o "tym" średnio co siedem sekund.

W wieku studenckim seks zaprząta umysły mężczyzn średnio 18 razy dziennie. Kobiety, dla odmiany, myślą o seksie tylko 10 razy dziennie, czyli niemal dwa razy rzadziej. Jak się okazuje, podobne proporcje międzypłciowe dotyczą jednak i innych zjawisk: jedzenia i snu. Mężczyźni intensywnie myślą i o nich.

Co z tego wynika? – Nie ma nic wyjątkowego w myślach dotyczących seksu – wyjaśnia jedna z autorek badań, Terri Fisher, psycholog z Ohio State University. – Mężczyźni myślą częściej o wszystkim, co ma związek z ich ciałem.

Co siedem sekund? To mit

Mitem jest, że przeciętny mężczyzna myli o seksie średnio co 7 sekund. Jest jednak prawdą, że zarówno mężczyźni jak i kobiety codziennie mają seksualne myśli. Tylko... jak często? I jak to sprawdzić?

Większość badań polegało na tym, że proszono osoby o relację z przebiegu ich „myślowego dnia” – a to nie jest wiarygodna metoda. Nie jesteśmy przecież w stanie przywołać wszystkiego, co w danym dniu pomyśleliśmy. Właśnie dlatego Fisher i jej koledzy poprosili 120 studentów i 163 studentki, aby nosili przy sobie małe liczniki, zwykle używane do liczenia dołków w golfie. Za każdym razem, kiedy pomyśleli o seksie, mieli dodać sobie punkt. Podobne badania przeprowadzono w zakresie myśli o jedzeniu i śnie.

- Istnieje stereotyp, że męczyźni myślą o seksie bardzo często, a kobiety rzadko – mówi Fisher. Ale wyniki jej badań mówią co innego. Po pierwsze, wyniki rózniły się indywidualnie. Byli tacy uczestnicy, którzy o seksie mysleli niemall cały czas (rekord: 388 punktów na dzień), ale i tacy, którzy klikali tylko raz dziennie. Nawet jednak ów zafiksowany na seksie rekordzista z 388 myślami statystycznie myślał o „tym” co 158 sekund, co jest dalekie od mitycznych siedmiu sekund.

Była jednak wyraźna tendencja: mężczyźni mysleli o seksie średnio dwa razy częściej niż kobiety. Jednak nie przykładali do niego wcale większej uwagi niż do jedzenia i snu.

Dlaczego? Najprawdopodobniej mężczyźni są bardziej świadomi swoich fizycznych potrzeb. Albo znajdują większą radość w ich skrupulatnym odnotowywaniu na liczniku.

Metoda badawcza naukowcow z Ohio ma jednak ograniczenia. Nie wiadomo, co każdorazowo oznacza jeden punkt: krótką myśl czy kilkuminutową fantazję erotyczną. Badanie trzeba także powtórzyć na szerszej próbie – bo ta dotyczyła jedynie studentów poniżej 25 roku życia. Tym niemniej już widać, że niektóre ze stereotypów mają bardzo słabe zakorzenienie w rzeczywistości. Ostatecznie, gdyby mężczyźni myśleli o seksie co siedem sekund, na myślenie o wszystkim innym zostałoby im naprawdę niewiele czasu.

(ew/livescience.com)

Zobacz więcej na temat: psychologia

Czytaj także

Po co nam seks?

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2009 10:45
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seks – domena człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2010 17:12
W przeszłości temat tabu skrywany w kuluarach, dziś wszechobecny, odarty z aury tajemnicy – seks, temat niezmiennie poruszający.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Najlepsze afrodyzjaki świata

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2011 14:59
Według rankingu opublikowanego przez "Food Research International" najlepszymi afrodyzjakami okazały się żeń szeń koreański i szafran.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seks w 3D pobił kasowe rekordy popularności

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2011 09:50
Komedia erotyczna "Seks i zen" zarobiła pierwszego dnia po premierze w Hongkongu 2, 78 milionów tamtejszych dolarów, czyli ok. 983 tys. zł - jak podaje BBC.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Japończycy wynaleźli maszynę do całowania przez internet

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2011 00:10
Czy dni kiedy wychodzenie z domu miało sens dobiegają końca? W laboratorium w Japonii wynaleziono urządzenie, które pozwala "całować się z języczkiem" przez internet.
rozwiń zwiń