Nauka

Przychodnia dla roślin

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2011 11:00
Na świecie powstaje coraz więcej tak zwanych “przychodni dla roślin”. Ich celem jest pomoc rolnikom i większa produkcja żywności, głównie w krajach rozwijających się.
Audio

Przychodnia dla roślin działa trochę tak, jak gabinet lekarza pierwszego kontaktu. Rolnik może przyjść do specjalisty i dowiedzieć się, jak dbać o swe uprawy oraz jak radzić sobie ze szkodnikami i chorobami.

Eksperci ostrzegają też przed nadchodzącymi epidemiami chorób roślin. Obecnie przychodnie dla roślin istnieją w 15 krajach w Afryce, Azji i Ameryce Łacińskiej, i - jak twierdzą szefowie projektu - rolnicy cenią sobie zdobywane informacje, a czasem przemierzają dziesiątki kilometrów, by zasięgnąć porady.

Docelowo przychodni ma być 400 w ponad 40 krajach. W ich powstawaniu pomoże nowa dotacja w wysokości prawie siedmiu milionów dolarów, którą przekazały rządy Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

(iar)

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jemioła – pasożyt czy lek?

Ostatnia aktualizacja: 01.01.2009 10:21
W czasie Bożego Narodzenia oprócz choinki nasze domy często zdobi jemioła.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pyłki jak naboje

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2011 12:00
Z pozoru mało ruchliwe rośliny potrafią być szybsze niż karabin maszynowy, kiedy dochodzi do rozmnażania. Wyrzucają istne fajerwerki pyłków lub nasion - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy rolnicy dostaną więcej z UE?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2011 16:13
Unijny urzędnik Jerzy Plewa twierdzi, że po 2013 roku rolnicy dostaną większe dopłąty. Wątpią jednak w to Polscy rządzący.
rozwiń zwiń