Nauka

W Wieliczce powstanie największa solniczka świata

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2011 09:47
Zbudują ją na dziedzińcu Zamku Żupnego uczestnicy VIII Krakowskiej Nocy Muzeów.

Solniczka, budowana według projektu studentów Politechniki Krakowskiej, zostanie zgłoszona do księgi rekordów Guinnessa. Inspiracją stała się wystawa "Solniczki - małe arcydzieła sztuki", prezentowana w Zamku Żupnym i będąca największą w Polsce kolekcją solniczek.

Podczas "solniczkowego show" odbędzie się m.in. śpiewanie solniczkowego songu i wybór miss solniczki spośród wszystkich eksponatów na wystawie. O pełnych godzinach od 20 do 24 za sprawą aktorów Teatru Nikoli z Krakowa ożyją figuralne solniczki i wyruszą na dziedziniec zamkowy.

Tradycyjnie też wyruszą grupy chętnych do zwiedzania "Wielkiej Solniczki", czyli ekspozycji muzealnej w kopalni soli na głębokości 135 m.

Noc Muzeów odbędzie się w Krakowie i Wieliczce prawie tydzień później niż w innych regionach kraju - w nocy z 20 na 21 maja (z piątku na sobotę), by mieszkańcy innych regionów mieli szansę przyjazdu do Krakowa. W poprzedni weekend - gdy w Polsce odbywały się noce muzeów - w Krakowie i Małopolsce trwały XIII Dni Dziedzictwa Kulturowego.

Podczas VIII Krakowskiej Nocy Muzeów swoje podwoje dla zwiedzających otworzą 24 instytucje w Krakowie, Niepołomicach i Wieliczce. Wstęp do wszystkich muzeów będzie bezpłatny.

PAP,kk

Zobacz więcej na temat: Kraków POLSKA
Czytaj także

Po zakazie palenia chcą zakazać używania soli

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2010 12:21
Felix Ortiz, demokratyczny radny z Nowego Jorku, postuluje, by w amerykańskich restauracjach całkowicie zakazać używania soli i decyzję o doprawianiu bądź nie pozostawić klientowi. Władze Nowego Jorku szacują, że 1,5 mln nowojorczyków ma problemy z nadciśnieniem, które mogą się zaostrzać w związku z nadmierną konsumpcją soli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sól – afrodyzjak, który łagodzi stres

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 15:30
Sól powoduje nadciśnienie tętnicze. Jej użycie ma jednak i dobroczynne skutki - obniża hormon stresu i podwyższa oksytocynę, substancję nazywaną hormonem miłości.
rozwiń zwiń