Nauka

Piknik Naukowy 2011: poznaj polskie badania kosmiczne

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2011 14:00
Już 28 maja odbędzie się tegoroczny Piknik Naukowy. W parku Rydza-Śmigłego przyjrzymy się z między innymi tarczy Słońca i założymy polskiego satelitę.

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik – największa plenerowa impreza naukowa Europy – to prawdziwy polski powód do dumy. W kilkuset namiotach będzie można spotkać czołowych polskich naukowców i porozmawiać z nimi o ich badaniach. Będzie również możliwość samodzielnego wykonania podstawowych doświadczeń, jak również poznania naukowej codzienności badacza.  

Wśród wielu dyscyplin reprezentowanych na Pikniku nie zabraknie oczywiście badań kosmicznych. Będziemy mieli okazję poznać niemały wkład polskich badaczy we współczesną naukę o Kosmosie. Wszystkim najważniejszym tego typu badaniom patronuje w naszym kraju Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk (www.cbk.waw.pl).

CBK zajmuje się między innymi badaniem przestrzeni wokółziemskiej i międzyplanetarnej oraz ciał Układu Słonecznego, bierze udział w europejskich misjach kosmicznych, zarówno w tworzeniu przyrządów (w Centrum zbudowano ok. 50 przyrządów, które zostały wyniesione w przestrzeń kosmiczną), jak i w interpretacji wyników.

Czego dokonali warszawscy badacze? Niemało! To polski przyrząd wylądował na powierzchni księżyca Saturna: Tytana i zmierzył temperaturę oraz właściwości cieplne jego atmosfery (misja Cassini/Huygens). Do komety Churyumow-Gerasimenko leci obecnie sonda Rosetta z instrumentem MUPUS, którego współtwórcami byli właśnie polscy konstruktorzy z CBK. Ma on wbić się w powierzchnię komety i zmierzyć jej temperaturę i własności mechaniczne.

Z kolei pracująca na orbicie misja Herschel, w której mamy swój wkład, pozwoli lepiej poznać atmosfery dalekich planet i komet. Trwają również prace nad budową penetratora geologicznego CHOMIK (dla rosyjskiej misji kosmicznej Fobos-Grunt) - pobrana przez niego próbka gruntu jednego z księżyców Marsa za kilka lat powinna trafić na Ziemię.

Co istotne: Instytuty PAN - Centrum Badań Kosmicznych i Centrum Astronomiczne im. M. Kopernika, w ramach międzynarodowego projektu BRITE (BRIght Target Explorer Constellation) budują nanosatelitę - pierwszego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL.

CBK uczestniczy również w projektach związanych z dużymi programami Unii Europejskiej: Galileo (nawigacja satelitarna), bezpieczeństwo (użycie technik satelitarnych w przypadku zagrożeń naturalnych takich jak powodzie i pożary oraz stwarzanych przez człowieka - katastrofy, terroryzm; projekt PROTEUS) oraz GMES (wykorzystanie obserwacji Ziemi w monitorowaniu środowiska).

Piknik
Piknik to szansa na spotkanie ze znanymi naukowcami. Dr Krzysztof Ziołkowski z CBK PAN na Pikniku Naukowym 2009. Fot. Marta Kwaśnicka.

Na Pikniku specjaliści z CBK pokażą nam aktywność Słońca. Poznamy te zjawiska słoneczne, które są dla nas, Ziemian, szczególnie ważne. Jeśli pogoda dopisze, część z nich będzie można zobaczyć na własne oczy. Na stanowisku CBK będzie okazja do porównania własnych obserwacji tarczy słonecznej z filmami nakręconymi przez sondę SOHO. Nie zabraknie również zabawy, dzięki której dowiemy się, jak zmienia się nasze Słońce.

Czym jest pogoda kosmiczna? O pogodzie kosmicznej, tak jak i o tej "tradycyjnej", najwięcej mówimy wtedy, gdy stwarza problemy - a jest ich niemało. To od jej warunków zależy praca satelitów i działanie linii przesyłowych wysokiego napięcia, zdrowie astronautów przebywających w Kosmosie i pilotów samolotów. Centrum pokaże, jak zapobiegać szkodliwym skutkom aktywności Słońca. Na stanowisku nr 28 poznamy również sekrety powstawania nanosatelity BRITE-PL. Będzie można samodzielnie złożyć jego model!

Chcą Państwo poznać polskich pionierów kosmosu? Centrum zaprasza na stanowisko 28. 

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik odbędzie się 28 maja 2011 w parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie w godzinach 11-20. Szczegóły na www.pikniknaukowy.eu

(ew/Piknik Naukowy)

Czytaj także

Galileoskop na Pikniku

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2009 12:49
Zapraszamy na 13. Piknik Naukowy!
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tajemnice krawędzi Układu Słonecznego

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2009 07:00
Sonda IBEX odkryła nieznaną strukturę przecinającą granicę Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spod ciemnej gwiazdy

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2010 11:13
Słońce podczas minimum było najciemniejszą gwiazdą widzianą w promieniach X.
rozwiń zwiń