X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Odpady z kawy przyszłością farmacji

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2011 07:00
Cząsteczka kofeiny może zrobić wielką karierę jako podstawa do tworzenia nowoczesnych leków, potrzebnych podczas terapii astmy i problemów z sercem.
Audio

O nowej przyszłości kawy informuje "Chemistry World".  

 

Kawa, a w szczególności zawarta w niej kofeina dla niektórych osób jest czymś więcej niż tylko "energetyzującym" napojem, który pozwala uruchomić mózg po nieprzespanej nocy. Pochodna kofeiny - ksantyna, jest wykorzystywana w przemyśle farmaceutycznym i stanowi podstawę wielu leków stosowanych między innymi w zaburzeniach pracy serca, jak również w astmie.

Nietrudno zauważyć, że jednym z większych źródeł ksantyny jest kawa, a raczej jest najważniejszy dla zaspanych, aktywizujący składnik - kofeina. Problem polega na tym, że przekształcenie kofeiny w ksantynę, poprzez chemiczne odłączenie od cząsteczki kofeiny trzech grup metylowych nie jest procesem łatwym. Całe szczęście, naukowcy z University of Iowa (USA) postanowili uprościć nieco ten proces, i do pracy zaprzęgli najpierw specjalne bakterie, Pseudomonas putida, a następnie wyekstrahowane z drobnoustrojów enzymy, które odpowiedzialne są w naturze za demetylację cząsteczek kofeiny i przekształcenie ich w ksantynę lub jej pochodną.

Wyizolowane drobnoustroje posiadały aż trzy różne enzymy, każdy z nich odcinał inną grupę metylową (są trzy, w trzech różnych miejscach cząsteczki kofeiny).

Według naukowców, odkrycie nowych właściwości bakterii Pseudomonas putida oraz wyizolowanie z komórek zarówno enzymów, jaki i genów je kodujących, może w przyszłości przyczynić się do zmiany sposobu produkcji substratów dla przemysłu chemicznego, a w szczególności farmaceutycznego. Nowo opracowana metoda pozwala między innymi na wykorzystanie odpadów kawowych, których tony trafiają na całym świecie na wysypiska śmieci i pozyskanie z nich ksantyny, która następnie może zostać przekształcona w ważne leki.

(ew/pap) 

Zobacz więcej na temat: astma kawa przemysł USA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Miłość do kawy i związane z nią efekty zdrowotne zapisane w genach

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2011 16:11
Czynniki genetyczne tłumaczą, dlaczego niektórzy ludzie piją duże ilości kawy - wynika z badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawa i seks - najczęstsze przyczyny pęknięcia tętniaka

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 00:01
Picie kawy, wysiłek fizyczny czy stosunek seksualny - to niektóre z najczęstszych czynników powodujących pęknięcie tętniaka mózgu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawa zbawienna dla piersi

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2011 04:00
Kobiety, które piją dużo kawy mogą być mniej narażone na jeden z rodzajów raka piersi - informuje pismo "Breast Cancer Research".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kawa może chronić przed rakiem prostaty

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2011 10:00
Mężczyźni regularnie pijący kawę - z kofeiną lub bez - zmniejszają ryzyko zachorowania na agresywnego raka prostaty - sugerują badania przeprowadzone wśród niemal 48 tysięcy mężczyzn z USA.
rozwiń zwiń