Nauka

Przodkowie jak Yoda mówili

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2011 12:40
Jaką formę miał pierwszy język sprzed 50 000 lat? Lingwiści zastanawiają się od dawna. Teraz pojawiła się nowa teoria.

Zdaniem wielu badaczy, wszystkie języki, którymi dzisiaj się posługujemy, pochodzą od jednego proto-języka. Mogli się nim posługiwać nasi przodkowie sprzed 50 000 lat. Wiemy bardzo niewiele na temat tego, jak mógł brzmieć.

Teraz dwóch lingwistów stwierdziło, że potrafi ten język odtworzyć. Merritt Ruhlen ze Stanford University i Murray Gell-Mann z Santa Fe Institute w Nowym Meksyku stworzyli model drzewa genealogicznego języków. Swoje miejsce w rodzinie znalazło 2200 języków i dialektów, zarówno pozostających w użyciu, jak i martwych.

Metoda zastosowana przez badaczy opiera się na używaniu podobnych dźwięków na oznaczenie podobnych słów. Większość współczesnych języków stosuje składnię podmiot-orzeczenie-przedmiot ("Tomek widzi psa"), a większość wymarłych (na przykład łacina) podmiot-przedmiot-orzeczenie ("Tomek psa widzi").

Na drzewie Ruhlen i Gell-Manna każdy nowoczesny składniwo język pochodzi od języka o składni archaicznej, tj. podmiot-przedmiot-orzeczenie. Nigdy na odwrót. - To pokazuje, że najstarszy język posiadał taką właśnie składnię - mówi Ruhlen. 

Oczywiście, wielu językoznawców powątpiewa. Nie tylko w to, że 50 000 lat temu mówiliśmy jak Yoda, ale i w zasadność całego podziału amerykańskiego duetu.

(ew/newscientist.com)

Zobacz więcej na temat: Meksyk
Czytaj także

Lingwiści odkryli nowy język

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 08:00
Językiem koro, którego nauka jeszcze nie słyszała, mówi się w północnych Indiach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Połowa języków zamilknie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2011 07:00
Blisko połowa spośród 6 tys. istniejących na świecie języków świata jest zagrożonych wyginięciem - ostrzega niemiecka komisja UNESCO z siedzibą w Bonn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afryka to ojczyzna języka

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2011 13:30
Ludzka mowa pojawiła się w środkowej i południowej Afryce. Wskazuje na to najnowsza analiza głosek używanych przez ludzi na całym świecie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Są ludzie, którzy nie znają czasu

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2011 10:00
Wydaje się, że człowiek nie mógłby żyć bez poczucia czasu. A jednak – amazońskie plemię Amondawa to potrafi. Wskazują na to badania etnograficzne.
rozwiń zwiń