Nauka

Lingwiści odkryli nowy język

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2010 08:00
Językiem koro, którego nauka jeszcze nie słyszała, mówi się w północnych Indiach.

Lingwiści odkryli w niedostępnym regionie na północnym wschodzie Indii język, który był dotąd zupełnie nieznany nauce: koro.

Koro nie ma własnego pisma i, oczywiście, jest zagrożony wyginięciem, gdyż mówi nim zaledwie około 800 osób, w większości starszych. Koro należy do rodziny języków tybetańsko-birmańskich, liczącej około 400 języków i dialektów. Mimo licznej rodziny, nie jest podobny do żadnego ze znanych narzeczy. Chociaż w Indiach mówi się 150 językami tybetańsko-birmańskimi, lingwiści nie znaleźli żadnego, który byłyby podobny do koro. Sytuację komplikuje fakt, że większość z tych narzeczy nie posiada własnego pisma, a zatem nie jest utrwalonych; co więcej, grozi im wyginięcie.

Odkrycie nieznanego języka było możliwe dzięki ekspedycji zorganizowanej przez National Geographic w ramach projektu identyfikowania i ochrony światowego dziedzictwa lingwistycznego "The Enduring Voices".

Koro odkryto w stanie Arunaćal Pradeś, znanym z bogactwa języków i dialektów. - "Z ilościowego punktu widzenia koro jest tylko jednym kolejnym językiem dopisywanym do listy 6909 skatalogowanych języków" – mówi jeden z kierujących ekspedycją, Gary Harrison, profesor lingwistyki w Swarthmore College w Pensylwanii. Jednak odkrycie jest ważne: - „Koro wnosi dużo więcej do wiedzy lingwistycznej, gdyż język ten otwiera całkowicie nową perspektywę w sferze historycznej, mitologicznej, technologicznej i gramatycznej" – mówi Harrison. 

(ew)

Zobacz więcej na temat: india Indie Kora

Czytaj także

Kłótnia – o jeden język mniej?

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2007 06:44
Kilka tygodni temu światową lingwistyką wstrząsnęła nowina: dwaj Indianie z rejonu Tabasco w Meksyku pokłócili się.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wymarł jeden z najstarszych języków świata

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2010 06:58
Języki wymierają szybciej niż zagrożone gatunki zwierząt.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Obcy akcent na dzień dobry

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2010 09:37
Podejrzewa się, że na całym świecie istnieje około 60 osób, które niespodziewanie zaczęły mówić z zupełnie innym akcentem niż do tej pory.
rozwiń zwiń

Czytaj także

A Polacy nadal głównie po rosyjsku...

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 06:41
Rosyjski to według najnowszych badań Eurostatu najlepiej znany język wśród dorosłych Polaków.
rozwiń zwiń