Nauka

Sonda Viking w 1976 mogła odkryć życie na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2012 19:00
NASA wciąż wysyła nowe urządzenia na Czerwoną Planetę, tymczasem dowody na istnienie życia na Marsie mogą ukrywać się już w danych z lat 70. - wynika z nowych analiz biologicznych.
Spirit na Marsie
Spirit na MarsieFoto: NASA/JPL/MRO

Jak donosi "National Geographic", próbki zebrane przez sondy Viking 1 i Viking 2 mogły zawierać dowody na marsjańskie życie bakteryjne.

Dowiódł tego w 1976 roku eksperyment biochemiczny, nazwany Labeled Release (LR). Instrumenty na pokładzie Vikingów przeanalizowały próbki marsjańskiej gleby na wiele sposobów. LR był jednym z nich - polegał na przemieszaniu gleby z niewielka ilością wody zawierającej odżywkę dla bakterii i radioaktywny węgiel. Taki "kop" chemiczno-energetyczny powinien wybudzić "z letargu" każdy organizm, który tam przetrwał - spekulowali naukowcy. Gdyby tak się stało, powinien pojawić się produkt uboczny w postaci metanu lub radioaktywnego dwutlenku węgla. I eksperyment LR odnotował taki wynik! Jednak dane z testu LR nie zostały potwierdzone przez żadne inne badania, więc próbki z Vikingów nie wzbudziły na Ziemi sensacji.

Kontrowersja odżyła w 2008 roku, kiedy lądownik Phoenix znalazł w marsjańskiej glebie nadchlorany, związki bardzo sprzyjające rozwojowi życia. Najnowsza analiza przeprowadzona przez uczonych z Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USA) i włoskiego Uniwersytetu w Sienie ma jeszcze raz przekonać świat do danych z eksperymentu LR.

Za pomocą tzw. analizy klasterowej (grupowania skupień), która kojarzy ze sobą podobnie wyglądające zestawy danych, badacze jeszcze raz przebadali wyniki z testów na pokładzie Vikingów. Wyniki były zaskakujące - potwierdziły, że instrumenty sond Viking słusznie pogrupowały dane z Marsa na dwie grupy: biologicznie jałowe w testach kontrolnych i takie, w które mogą wskazywać na życie w LR. Przetestowali uzyskane dane na ziemskich próbkach i okazało się, że zostały zaklasyfikowane podobnie: dane takie jak uzyskane przez LR wskazywały na życie, a testy kontrolne - nie.
To jeszcze nie jest twardy dowód na życie na Marsie, a tylko potwierdzenie, że LR w 1976 roku działał prawidłowo. Temperatura w astrobiologicznym światku podniosła się. Potrzebne są dalsze badania (jak zawsze), ale życie na Marsie znowu stało się gorąco dyskutowanym tematem.

(ew)

Czytaj także

Jest woda

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2008 14:55
Lądownik Phoenix odkrył na Czerwonej Planecie lód wodny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mokro i wybuchowo

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2010 07:00
Ciekła woda rzeźbiła powierzchnię Marsa przez całą historię tej planety – sugerują dane z Phoenixa. Atmosferę kształtowały wulkany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazik Curiosity wyruszył w podróż na Marsa

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2011 16:03
Mimo że naukowcy wciąż badają wcześniejsze sondy, NASA już wysyła kolejną misję na Czerwoną Planetę. Curiosity wystartował bezpiecznie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA sfotografowała swoje stare marsjańskie lądowniki

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2012 19:30
Amerykańska sonda Mars Reconnaissance Orbiter wykonała zdjęcia dwóch lądowników marsjańskich, które znalazły się na powierzchni Czerwonej Planety w ciągu ostatnich kilku lat (Spirit i Mars Phoenix Lander).
rozwiń zwiń
Czytaj także

Łazik Opportunity zrobił sobie zdjęcie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2012 13:00
NASA prezentuje autoportret dzielnego marsjańskiego urządzenia. Opportunity rozpoczął niedawno dziewiąty rok pobytu na Marsie. Nikt nie spodziewał się, że będzie działał tak długo.
rozwiń zwiń