Nauka

Zorze polarne na Uranie

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2012 11:00
Naukowcy sfotografowali zorze polarne na Uranie, wykorzystując do tego celu Kosmiczny Teleskop Hubble’a – informuje Amerykańska Unia Geofizyczna (AGU).
Zorze na Uranie
Zorze na UranieFoto: NASA/Hubble.

Zespół astronomów z Francji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych przeprowadził obserwacje Urana za pomocą Kosmicznego Teleskopu Hubble’a. Udało im się po raz pierwszy sfotografować z Ziemi (a w zasadzie z orbity okołoziemskiej) zorze polarne nad tą planetą.

Zorze polarne są związane z magnetosferą, obszarem wokół planety, w którym dominującą rolę odgrywa pole magnetyczne obiektu. Na kształt magnetosfery wpływ ma natomiast wiatr słoneczny – strumień naładowanych elektrycznie cząstek, poruszających się od Słońca, przyspieszanych w magnetosferze i kierowanych w okolice biegunów magnetycznych planety.

Zjawiska te są dobrze znane na Ziemi i były obserwowane także na kilku innych planetach Układu Słonecznego. Na Uranie obserwowano je poprzednim razem, gdy sonda Voyager 2 przeleciała w pobliżu planety w 1986 roku. 

- W przeciwieństwie do Ziemi, a nawet Jowisza i Saturna, magnetosfera Urana jest bardzo słabo poznana - powiedział Laurent Lamy z Obserwatorium Paryskiego w Meudon we Francji, który kierował grupą badawczą.

Naukowcom udało się zaobserwować zorze polarne na Uranie pod koniec 2011 roku. Różnią się one nie tylko od ich ziemskich odpowiedników, ale także od zjawisk wykrytych przez sondę Voyager 2. Obserwacje były rezultatem odpowiedniego planowania oraz odrobiny szczęścia. Naukowcy wiedzieli, że Ziemia, Jowisz i Uran znajdą się mniej więcej w jednej linii, co oznaczało, że wiatr słoneczny najpierw minie naszą planetę, potem Jowisza i w końcu dotrze do Urana. Gdy na Słońcu nastąpiło kilka dużych wybuchów w połowie września 2011 roku, badacze użyli ziemskich satelitów do monitorowania wiatru słonecznego, który dotarł do naszej planety od dwóch do trzech dni później. Po kolejnych dwóch tygodniach wiatr słoneczny minął Jowisza z prędkością 500 km/s. Obliczenia wskazały, że do Urana powinien dotrzeć w połowie listopada i wtedy skierowano na planetę obiektyw Kosmicznego Teleskopu Hubble’a

Wyniki badań ukażą się w czasopiśmie „Geophysical Research Letters” wydawanym przez Amerykańską Unią Geofizyczną.

Naukowcom udało się zaobserwować zorze polarne na Uranie pod koniec 2011 roku. Różnią się one nie tylko od ich ziemskich odpowiedników, ale także od zjawisk wykrytych przez sondę Voyager 2.

Obserwacje były rezultatem odpowiedniego planowania oraz odrobiny szczęścia. Naukowcy wiedzieli, że Ziemia, Jowisz i Uran znajdą się mniej więcej w jednej linii, co oznaczało, że wiatr słoneczny najpierw minie naszą planetę, potem Jowisza i w końcu dotrze do Urana.

Gdy na Słońcu nastąpiło kilka dużych wybuchów w połowie września 2011 roku, badacze użyli ziemskich satelitów do monitorowania wiatru słonecznego, który dotarł do naszej planety od dwóch do trzech dni później. Po kolejnych dwóch tygodniach wiatr słoneczny minął Jowisza z prędkością 500 km/s. Obliczenia wskazały, że do Urana powinien dotrzeć w połowie listopada i wtedy skierowano na planetę obiektyw Kosmicznego Teleskopu Hubble’a.

Wyniki badań ukażą się w czasopiśmie "Geophysical Research Letters” wydawanym przez Amerykańską Unię Geofizyczną.

(ew/pap)

Czytaj także

Voyager 1 na granicy Układu Słonecznego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2011 11:14
Rok temu informowaliśmy, że Voyager-1 opuszcza Układ Słoneczny. Naukowcy nie wiedzieli, co będzie dalej. Teraz mamy pierwsze dane na temat tego nieznanego świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA: zlokalizowaliśmy 26 nowych planet

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2012 07:33
To efekt prac Teleskopu Kosmicznego Kepler, który porusza się po orbicie okołosłonecznej od 2009 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czeka nas niesamowita noc. Wenus złączy się z Uranem

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2012 10:58
Do koniunkcji dojdzie w nocy z 9 na 10 lutego. O godz. 3 nad ranem (czasu polskiego) bardzo jasna Wenus złączy się z ledwo widocznym gołym okiem Uranem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

NASA zmienia plany w sprawie sondy Merkurego

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2012 13:10
Amerykańska sonda MESSENGER dokonała korekty orbity, aby przygotować się do wydłużonego okresu trwania swojej misji - poinformowała agencja kosmiczna NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, jak ewoluował Księżyc (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2012 00:01
Wydaje nam się, że Srebrny Glob w ogóle się nie zmienia. Tymczasem ma za sobą 4,5 mld lat burzliwej historii.
rozwiń zwiń