X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
Nauka

Ranę zatamuje syntetyczny skrzep

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2012 08:59
Dzięki sztucznym płytkom krwi można będzie nie tylko skutecznie tamować krwawienie, ale i skuteczniej przenosić leki - donosi pismo „Advanced materials”.
Ranę zatamuje syntetyczny skrzep
Foto: Glow Images/East News
Dzięki sztucznym płytkom krwi można będzie nie tylko skutecznie tamować krwawienie, ale i przenosić leki czy środki kontrastujące - informuje pismo „Advanced materials”.
Płytki krwi (trombocyty) to elastyczne, dyskowate, otoczone błoną komórkową, ale pozbawione jądra komórkowego fragmenty komórek szpiku - megakariocytów, które unoszą się we krwi. Są mniejsze niż krwinki czerwone – mają średnicę od 2 do 4 mikrometrów. Mikrolitr (milimetr sześcienny) ludzkiego osocza zawiera zwykle 150–400 tys. płytek.
 
Płytki odgrywają istotną rolę w procesach krzepnięcia. Jeśli tkanka ulegnie uszkodzeniu, w osoczu rozpoczyna się seria reakcji chemicznych, w wyniku których fibrynogen zostaje przekształcony w cząsteczki fibryny, które zlepiając się tworząc siateczkę zasklepiającą ranę. W tej siatce więzną erytrocyty i trombocyty – w rezultacie powstaje tamujący krwawienie skrzep.
 
Syntetyczne płytki opracowali naukowcy z University of California w Santa Barbara (USA) we współpracy ze specjalistami ze Scripps Research Institute oraz Stanford-Burnham Institute w La Jolla. Ze względu na rozmiary, kształt i właściwości powierzchni atrakcyjne wydawało się zastosowanie polimerów - jednak skrawki polimeru są o wiele za sztywne.
 
Dlatego z polimeru wykonano tylko szablony, pokrywane następnie warstwami białek i polielektrolitów. Po odpowiednim związaniu tej warstwy można było rozpuścić polimerowy rdzeń, uzyskując giętkie sztuczne płytki. Ostatnim etapem było pokrycie ich białkami występującymi na powierzchni aktywnych naturalnych płytek lub uszkodzonych naczyń krwionośnych - procedurę tę opracowali naukowcy ze Scripps Research Institute.
 
Sztuczne płytki, oprócz inicjowania krzepnięcia, mogłyby także być wykorzystywane do przenoszenia środków cieniujących albo dostarczania leków rozpuszczających zakrzepy.(

Płytki krwi  to inaczej trombocyty. Są elastycznym fragmentami komórek szpiku - megakariocytów, które unoszą się we krwi. Są mniejsze niż krwinki czerwone i mają średnicę zaledwie od 2 do 4 mikrometrów. W milimetrze sześciennym ludzkiego osocza znajsuje się zwykle około 150–400 tys. płytek. 

Płytki odgrywają istotną rolę w procesach krzepnięcia. Po urazie skóry w osoczu rozpoczyna się seria reakcji chemicznych, w wyniku których fibrynogen zostaje przekształcony w cząsteczki fibryny. To one tworzą siatkę, w którą następnie wpadają większe elementy skłądowe krwi, zasklepiając ranę. 

Teraz naukowcy z  University of California w Santa Barbara (USA) we współpracy ze specjalistami ze Scripps Research Institute oraz Stanford-Burnham Institute w La Jolla opracowali syntetyczne płytki.

Szablony dla syntetycznych płytek wykonano z polimeru, a następnie pokryto je warstwami białek i polielektrolitów. Po odpowiednim związaniu tej warstwy można było rozpuścić polimerowy rdzeń, uzyskując giętkie sztuczne białkowe płytki.

Płytki pokryto następnie białkami występującymi na powierzchni prawdziwych płytek lub uszkodzonych naczyń krwionośnych. Tę procedurę opracowali naukowcy ze Scripps Research Institute. Sztuczne płytki, oprócz inicjowania krzepnięcia, mogłyby także być wykorzystywane do przenoszenia środków cieniujących albo dostarczania leków rozpuszczających zakrzepy.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: medycyna białko USA POLSKA
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Architektura czerwonych krwinek

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2011 13:00
Czy możliwe jest powstanie sztucznych czerwonych krwienk? Naukowcy właśnie pracują nad stworzeniem syntetycznej krwi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Potrzebna krew

Ostatnia aktualizacja: 14.06.2011 09:39
Dr Joanna Wojewoda (Regionalne Centrum Krwiodawstwa): Bez ludzi, którzy chcą bezinteresownie oddać krew, nie byłoby krwiodawstwa. My, lekarze, mamy tylko funkcję pomocniczą.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Test krwi zainspirowany Harrym Potterem

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2012 10:55
Twórczość J.K. Rowling, a konkretnie wymyślony przez nią samopiszący dziennik zainspirował naukowców do stworzenia papierowego testu, na którym ukazują się litery, wskazujące na grupę krwi danej osoby.
rozwiń zwiń