Nauka

Empatia zabija logikę

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2012 13:20
Dr House miał rację: nie można jednocześnie współczuć i poprawnie rozumować. Jedno wyklucza drugie - wynika z badań.
Empatia zabija logikę
Foto: sxc.hu/cc.
Dr House miał rację: nie można być jednocześnie emaptycznym i logicznym. Jedno wyklucza drugie - wynika z badań. 
Logika i emocje zwykle stoją po przeciwnych stronach barykady. Wielokrotnie próbowano jakoś je ze sobąpogodzią, ale werdykt naukowy jest jednoznaczny: albo współczujesz, albo myślisz logicznie. To wynika z budowy naszych mózgów. 
Badania publikowane w NeuroImage dowodzą, że w naszych mózgach są dwie różne „ścieżki” nerwowe do rozwiązywania problemów za pomocą logiki i za pomocą emocji. W dodatku nie mogą dziełać razem.
Kiedy współczujesz, neurony odpowiedzialne za logikę są stłumione - i odwrotnie. 
Prof. Anthony Jack z Case Western Reserve University porównuje to do iluzji optycznej. Kiedy patrzymy na niejednoznaczny obrazek, który może przedstawiać zająca i kaczkę, widzimy tylko albo kaczkę, albo zająca. Nigdy oba na raz. Odpowiedzialne za to jest zjawisko rewalizacji percepcyjnej. Okazuje się, że dotyczy nie tylko optyki, ale także sfery emocjoalno-społecznej.
Podczas badań zbadano rezonansem magnetycznym 45 zdrowych studentów. Każdy z nich pięciokrotnie spędzał 10 minut w maszynie do rezonansu magnetycznego. Podczas badań studenci wykonywali dobrane losowo zadania - do wyboru było 20 zadań wideo i 20 zadań pisemnych z dziedziny fizyki oraz taka sama ilość i rodzaj zadań, których rozwiązanie angażowało emocje. MRI wskazywało, że w zależności od tego, czy pracowali „w logice” czy „w emocjach”, podświetlały się różne fragmenty mózgu.   
- Tak wyewoluowały nasze struktury kognitywne - mówi prof. Jack. - Myślenie empatyczne i logiczne wykluczają się, przynajmniej do pewnego stopnia - dodaje. Naukowiec jest przekonany, że odkrycie jego zespołu pomoże w leczeniu chorych na takie schorzenia jak schozofrenia czy depresja. 

Logika i emocje zwykle stoją po przeciwnych stronach barykady. Wielokrotnie próbowano jakoś je ze sobą pogodzić, ale najnowszy werdykt naukowy jest dość jednoznaczny: albo współczujesz, albo myślisz logicznie. To wynika z budowy naszych mózgów. 

Badania publikowane w "NeuroImage" dowodzą, że w naszych głowach funkcjonują dwie różne "ścieżki” nerwowe do rozwiązywania problemów za pomocą logiki oraz za pomocą emocji. W dodatku nie mogą one działać razem. Kiedy współczujesz, neurony odpowiedzialne za logikę są stłumione; i odwrotnie. 

Profesor Anthony Jack z Case Western Reserve University porównuje to do iluzji optycznej. Kiedy patrzymy na niejednoznaczny obrazek, który może przedstawiać zająca lub kaczkę, widzimy po prostu albo kaczkę, albo zająca. Nigdy oba na raz. Odpowiedzialne za to jest zjawisko rywalizacji percepcyjnej. Okazuje się, że dotyczy ono nie tylko optyki, ale także sfery emocjonalno-społecznej.

Zespół profesora Case'a zbadał 45 zdrowych studentów. Każdy z nich pięciokrotnie spędzał 10 minut w maszynie do rezonansu magnetycznego. Podczas badań studenci wykonywali dobrane losowo zadania: do wyboru było 20 zadań wideo i 20 zadań pisemnych z dziedziny fizyki oraz taka sama ilość i rodzaj zadań, których rozwiązanie angażowało emocje. MRI wskazywało, że w zależności od tego, czy pracowali "w logice” czy "w emocjach”, podświetlały się różne fragmenty mózgu.

- Tak wyewoluowały nasze struktury kognitywne - mówi profesor Jack. - Myślenie empatyczne i logiczne wykluczają się, przynajmniej do pewnego stopnia - dodaje. Naukowiec jest przekonany, że odkrycie jego zespołu pomoże w leczeniu chorych na takie schorzenia, jak schozofrenia czy depresja. 

(ew/Health24/Popsci)

Zobacz więcej na temat: depresja house psychologia
Czytaj także

Szczodrobliwość jest wrodzona

Ostatnia aktualizacja: 25.12.2009 06:00
Hojność jest cechą wrodzoną – dowodzą naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Konserwatyzm w genach? Nauka potwierdza

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2012 00:01
Polityka i genetyka mogą być związane bliżej niż się wydaje. Coraz większa liczba badań wskazuje, że przekonania polityczne mamy w... genach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lek oczyści pamięć ze złych wspomnień

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2012 13:45
Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda ogłosili, że pracują nad specyfikiem, który podczas snu usunie z mózgu złe i traumatyczne wydarzenia.
rozwiń zwiń