Nauka

Za nami zaćmienie Słońca. Zobacz, jak wyglądało!

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2012 09:00
We wtorek wieczorem polskiego czasu w Australii nastąpiło całkowite zaćmienie Słońca. Zobacz wszystko na naszych stronach!
Audio
Zaćmienie Słońca w Australii 13-14 listopada 2012
Zaćmienie Słońca w Australii 13-14 listopada 2012Foto: Ustream.

Po upływie dwóch lat od poprzedniego całkowitego zaćmienia Słońca (miało ono miejsce dokładnie 11 lipca 2010 roku) nad naszymi głowami znów rozegrało się kosmiczne widowisko. Tym razem oglądać je mogli mieszkańcy Australii i rejonu Oceanu Spokojnego.

Zaćmienie Słońca ma miejsce wtedy, kiedy Księżyc znajdzie się dokładnie pomiędzy Ziemią i Słońcem, blokując, całkowicie lub częściowo, dopływ promieni słonecznych.

Niestety zaćmienie nie było widoczne z terenu Polski, ale można je było oglądać w internecie. 

Najgłębsze zaćmienie nastąpiło we wtorek o godz. 23.11 polskiego czasu - faza całkowita trwała ponad 4 minuty. Tak długie zakrycie Słońca przez tarczę Księżyca było jednak widoczne jedynie na południowych obszarach Oceanu Spokojnego. Zjawisko obserwowane z północno-wschodnich krańców Australii, gdzie udali się wszyscy miłośnicy zaćmień, trwało ponad 2 minuty i nastąpiło       około godz. 21.39 polskiego czasu.

Tak było w Australii:

 

Transmisję można było oglądać w serwisie Ustream i na stronach projektu Gloria. Do Australii wyruszyła specjalna ekspedycja, która przeprowadziła obserwacje tego zjawiska przy wykorzystaniu teleskopów słonecznych i kamer cyfrowych z trzech różnych lokalizacji w pobliżu miejscowości Cairns.

(mr/ew/Gloria)

Czytaj także

Nie lada gratka dla miłośników zaćmienia Słońca

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2011 12:38
Zjawisko częściowego zaćmienia Słońca będzie widoczne w piątek na stosunkowo małym obszarze Oceanu Antarktycznego na południe od Afryki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaćmienie Słońca widziane z orbity

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2012 08:10
We wtorek, na orbicie geostacjonarnej doszło do zaćmienia Słońca, które było obserwowane przez jednego z satelitów NASA - informuje serwis SpaceWeather.com. Zobacz film!
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zobacz, jak wyglądało obrączkowe zaćmienie słońca (wideo)

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2012 15:00
W niedzielę po północy naszego czasu tarcza księżyca zasłoniła Słońce. Ponieważ Księżyc znajdował się dalej od Ziemi, był mniejszy i nie zasłonił całej gwiazdy. Powstała ognista obręcz.
rozwiń zwiń